Reklamı Kapat

Ramazan Allah yolunda infak etmeyi hatırlatıyor

Vuslat Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Muhsin Keleş ile bir sohbet gerçekleştirdik.

Yardımlaşmanın, birlik ve beraberliğin, müslümanlar olarak tek yürek olmanın farz olduğu mübarek ay; Ramazan ayı… Bir tek mübarek aylarda değil, yılın her gününde yardımlaşmanın ve kardeşliğin bilincinde olan ve bu bilinçte bireyler yetiştirme gayesi ile ilmi çalışmalarını sürdüren Vuslat Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Muhsin Keleş ile bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi Ramazan ayı çalışmaları hakkında bizlere detaylı bilgiler verirken aynı zamanda sene boyunca sürdürdükleri diğer yardımlaşma ve ilim talebesi yetiştirme faaliyetlerinden de bizlere bahsetti

Öncelikle bizlere biraz Vuslat Derneği’ni tanıtır mısınız?

Derneğimizin temelleri 2005 yılında Erzurum’da atıldı. 2012 yılında faaliyetlerimizin kapsamını genişletmek amacıyla İstanbul’da da çalışmalar gerçekleştirmeye başladık. Kurulduğumuz günden bu yana milletimize, din kardeşlerimize ve tüm mazlum coğrafyalara hizmet uğruna Allah rızası için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem yurt içinde hem yurt dışında birçok yardımlaşma kampanyamız devam ediyor. Toplumsal olaylara ve acılara kayıtsız kalmıyoruz. Gönüllülerimizin destek ve duaları ile nerede dara düşmüş bir mazlum varsa onun imdadına yetişmek için koşturuyoruz. Bizler bu yardımlaşma bilincine Kur’ân ve İslam ile yoğrularak kavuştuk çok şükür. Fıtratımıza ekilmiş iyilik tohumlarını keşfedebilen şanslı kullardanız. İşte bu yüzden bizler gibi şanslı nesiller yetiştirmek bir diğer gayemiz. Dinini ve kitabını bilen, faziletli, ülkesine ve tüm dünyaya faydalı, İslam ilmini kendine rehber edinen nesiller yetiştiriyor ve onların İslam’ın geleceği olacağının bilinciyle yarınlara umutlabakıyoruz.

Yurt dışı ve yurt içinde yetim çalışmalarımız var

Yurt dışı ve yurt içinde yetimler ile ilgili birçok çalışmamız var, onların Allah’tan bize birer emanet olduğunun farkındayız. Çalışmalarımızın önemli bir ayağını aşevimiz oluşturuyor. Hem ihtiyaç sahiplerinin hem ilim talebelerinin yeme içme ihtiyaçları aşemizce karşılanıyor. Her gün 3000’den fazla insan ile nimeti bölüşüyoruz böylece. Umut Gıda Mağazalarımızdan 20.000’i aşkın kişi faydalanıyor. Fırınımız her gün binlerce ihtiyaç sahibi için ekmek pişiriyor ve un yardımları yapılıyor. Bunun yanında derneğimizin kumanya yardımları da bir diğer önemli mevzu. Hem yurt içinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara düzenli gıda yardımı ulaştırıyoruz, hem de yurt dışında savaşlarla ve açlıkla mücadele eden coğrafyalara yardım eli uzatıyoruz. Toplamda 120 000 kumanya kolisi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Adak, akika, şükür kurbanlarını bağışçılarımıza vekaleten kesiyor ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Yurt dışı savaş bölgelerine gıda yardımları dışında diğer hayati yardımları da ulaştırmak gayretimiz. Afrika ve Asya’nın susuzluk sorunu ile mücadele eden bölgelerinde su kuyuları inşa ederek onlara yardım eli uzatıyoruz. Umut Giyim Mağazalarımız ise bir diğer hayır kapımız, burdan birçok ihtiyaç sahibi aile giyim ihtiyacını karşılıyor. Bugüne kadar 65 000 kişiye giyim yardımı yapıldı. Ayrıca evlenip yuva kuracak fakat maddi durumu müsait olmayan kardeşlerimize yardımda bulunuyoruz. Bağışçılarımızın destekleri ile 200 çiftimiz dünya evine girdi. Yaptığımız tüm çalışmalara Allah izin verdiği müddetçe devam edeceğiz, ulaştığımız mazlum sayısının katlanması hizmetin genişlemesi için gönüllülerimiz ile birlikte yılmadan yürüyoruz.

15 bin ilim talebemiz var

Şuan için aktif olarak devam eden ilmi projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Az önce bahsettiğim gibi aslında derneğimizin köklerini iki farklı konu oluşturuyor. Bunlardan  ilki ilmi faaliyetlerimiz. Evlatlarımızın önce ülkelerine sonra da yaşadıkları dünyaya fayda sağlamaları, iyilikle yoğrulmaları için uğraşıyoruz. Bunun anahtarının da Kur’ân ve İslam olduğunu biliyoruz. Bu yüzden talebelerimiz büyük bir titizlikle eğitiliyor İslami ilimler konusunda. Kur’ân-ı Kerim’den tutun Arapçaya kadar birçok eğitime tabii oluyorlar, birçoklarıhafızlık yoluna baş koyuyorlar. An itibariyle 15 bin ilim talebemiz bulunmakta. Talebelerimizin hayati ihtiyaçları ve eğitim giderleri gönüllülerimizin destekleriyle derneğimiz tarafından karşılanıyor. Ayrıca Erzurum’da Dev Külliye Projemizin inşaatı halen devam ediyor. Burası tamamlandığında hem çok büyük kapasiteli bir ilim yuvası ve sosyal tesis, hem de mazlumların ihtiyaçlarına koşan bir gönül kapısı olacak. Talebelerimiz için külliyemizin imkanları altın değerinde gerçekten. Deneyimli eğitim kadrosunun yanında havuz, spor tesisleri, yatakhaneler, İslami ilimler kütüphanesi gibi birçok imkan onları bekliyor olacak.

İlmi projelerin yanında biraz da yardımlaşma projelerinizden bahsedelim. Nedir bunlar?

Bizim dinimiz İslam bize sürekli olarak yardımlaşmanın, tek yürek olmanın, lokmayı bölüşmenin kıymetini anlatır. Bizler inanıyoruz ki hepimiz yardımlaşma bilincine sahip olsak şu dünyada yüzü gülmeyen tek bir kul kalmaz. Çünkü Allah bize tüm nimetleri uçsuz bucaksız cömertce sunmuş, biz insanoğlu ise bencilce davranarak paylaşmayı unutmuşuz çoğu zaman. Fakat artık dünya öyle bir dünyaki kendimize gelip silkelenmeliyiz. Bu bencillikleri bırakıp paylaşmayı seçmeliyiz. O zaman dünya daha yaşanabilir olacak bizler için. İşte bu bilinçle çalışıyoruz bizler.

Ramazan gözümüzün nuru

Ramazan için hedefleriniz neler, Vuslat Derneği’nde Ramazan nasıl geçiyor?

Ramazan elbetteki tüm müslümanlar için son derece kutsal bir ay. Ramazan bizim gözümüzün nuru bütün bir seneyi Ramazan’a ulaşmanın hayali ile geçiriyoruz çünkü; yardımlaşmayı, Allah yolunda infak etmeyi bizlere hatırlatıyor. Bu mübarek ayı kardeşlik bilinci ile omuz omuza geçirmek niyetimiz, her sene olduğu gibi. Yine birlikte oruçlar tutacak, birlikte iftarlar ve sahurlar yapacağız. Sofralarımız ilim talebeleri ve ihtiyaç sahipleri ile dolacak, ayrıca tüm vatandaşlarımıza da kapımız açık olacak. Lokmamızı bölüşeceğiz, ilmi sohbetler edeceğiz, ibadetler ile bu kutsal ayı ihya edeceğiz inşaallah. Zekat ve fitre ise Ramazan ayı için bir diğer önemli mevzu. Bağışçılarımız kimi zaman mazlumların iftarlarına bağışta bulunuyorlar, kimi zamanda zekat ve fitrelerini bizlere emanet ediyorlar, bizler de onları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bu mübarek ayda ulaştığımız yardıma muhtaç kardeşlerimizin sayısını arttırmak hedefimiz. Fırsat bulmuşken ve sırası gelmişken tüm bağışçılarımıza gönülden teşekkürlerimi iletmek isterim. Maddi manevi desteklerini esirgemeyen destekçilerimiz sayesinde birçok hayata dokunduk. Onların desteği olduğu ve Allah izin verdiği sürece iyiliğe ulaşan şefkat eli olmaya devam edeceğiz.

 Nedim Odabaş - Milli Gazete

24 Mayıs 2019 - Ramazan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?