Reklamı Kapat

İptale neden olan sandıklarda Binali Yıldırım daha çok oy almış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YKS'nin gerekçeli kararına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Erkek, itiraza gerekçe yapılan sandıklarda Binali Yıldırım'ın daha çok oy aldığı belirtti.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul seçimiyle ilgili gerekçeli kararına ilişkin, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Erkek, "250 sayfalık kararın tamamını okuduk. YSK'nin 250 sayfalık kararının ilk 12 sayfası AK Parti'nin itiraz dilekçesinin özeti, devam eden 84 sayfa YSK'nın yazışmaları, devam eden 104 sayfa 39 ilçe seçim kurulunun YSK'ya verdiği cevaplar ve tespitler, 38 sayfa da karşı oy yazısı var. Topladığınız zaman geriye yalnızca 12 sayfa kalıyor. 7 üye 17 gün boyunca 12 sayfa bir gerekçeyi yazmaya çalışmış ama maalesef o da yazılamamış." diye konuştu. 

İSTANBUL SEÇİMİ SİYASİ KARARLA İPTAL EDİLDİ

Erkek, YSK'nin bu kararına kadar, Türkiye'de sandık başkanı ve sadık kurulu üyesi atamalarına dayanılarak iptal edilen hiçbir seçimin olmadığına dikkati çekerek, İstanbul seçiminin siyasi bir kararla iptal edildiğini savundu. 

AYNI YSK REFERANDUMDA MÜHÜRSÜZ OYLARI GEÇERLİ KABUL ETTİ

Erkek, "Seçmen gitti 4 oy pusulası aldı aynı zarfa koydu, onların yalnızca bir tanesini geçersiz kıldılar. Onu da açıklayamamışlar. Aynı YSK, referandumda açıkça kanuna aykırı olduğu halde milyonlarca mühürsüz oyu geçerli kabul etti" dedi.  

754 SANDIKTAN 2 TANESİNDE SAYIM DÖKÜM CETVELİ EKSİK

Seçimin yenilenmesine karşı oy veren YSK Başkanı Sadi Güven'in gerekçesinde "İstanbul seçiminin sonucunu etkileyecek bir durum tespit edemedik." dediğini aktaran Erkek, kamu görevlisi olmadığı iddia edilen 754 sandıktan yalnızca 2 tanesinin sayım döküm cetvelinde eksiklik olduğunu belirtti.

706 KİŞİ OY KULLANDI

Erkek, gerekçede, seçimin yenilenmesini isteyen 7 üyenin, "oy kullanma hakkı olmamasına karşı 706 kişinin oy kullandığını tespit edebildik." dediğini dile getirerek, Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkının 14 bine yakın olduğunu, bunun seçimin sonucuna etki etmeyeceğini vurguladı.

Erkek'in açıklamalarından satır başları şöyle;

18 sayım döküm cetveli boş sandık dedikleri sandıklarda Binali Yıldırım daha çok oy almış. 90 sandıkta da imzalar eksikmiş, o sandıklar da Binali Yıldırım daha çok oy almış. Kim yaptı bu usulsüzlüğü? Nasıl bir organizasyon ki sayım dölüm cetvelleri boş olan sandıklarda dahil Binali Yıldırım'ın oyu daha fazla çıkıyor? 754 sandıktaki insanları itham ederek İstanbul seçimini iptal ettirdiler. Seçmen iradesi nasıl sakatlandı burada? Çok vahim bir durum hukuken, hüküm veriyor o 7 kişi karar verilince o hükme uygun gerekçe yazılır, 7 kişi ne yapıyor? Sanki demokrasiye pusu kurmuşlar, toplanmaya devam ediyorlar, hükmün dışına çıkarak 6 Mayıs'taki toplantıda hiç konuşulmamış konuları da karara sokuyorlar. Hukuk devleti adına çok vahim bir tablo.

YSK'nın bu kararına kadar sandık başkanı ve sandık kurulu üyesi atamalarına dayanarak iptal edilen hiçbir seçim yok Türkiye tarihinde. İstanbul seçimlerini siyasi bir kararla iptal ettiklerinin başlı başına bir göstergesi.

Sandık seçim kurulu üyelerinin kamu görevlisi olmaması nedeniyle iradenin yok sayılacağına ilişkin hiçbir hüküm yoktur kanunda. Hiçbir şeye cevap verememişler. Aynı YSK, referandumda açıkça kanuna aykırı olduğu halde milyonlarca mühürsüz oyu kabul etti. O zamanki kanun mühürsüz oy pusulaları geçersiz diyordu.

Lütfen milletin aklıyla alay etmeyin. Kendi tabanınıza bile saygısızlık yapıyorsunuz. Görev yapan pırıl pırıl insanları suçluyorsunuz, ayıptır günahtır yazıktır. Türkiye'ye yazık etmek istiyorlar ama buna asla müsade etmeyeceğiz.

Bu artık bir demokrasi mücadelesidir, hangi siyasi partiden hangi görüşten inançtan olursa olsun İstanbul seçmeninin 23 Haziran'da bir hakkı teslim edeceğine yürekten inanıyoruz. Herkes rahat olsun, sandığa gidip oyunu kullansın. Biz her bir oya sahip çıkacağız. YSK iptal etti ama son sözü İstanbul seçmeni söylecek.

23 Mayıs 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?