Reklamı Kapat

Çocuk odası için renk seçimi yaparken nelere dikkat edilir?

Renklerin insanlar üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış gerçekler arasında yer almaktadır.

Büyütmek için resme tıklayın

Bu durum ise yapılacak olan tercihin özellikle çocuk odası içinde çok daha dikkatli olunmasını gerektirmektedir. Çocuklar gelişim ve karakterlerini oturdukları bir dönemde yanlış renk seçimlerine maruz kalarak agresif, pasif, içe dönüş, tembel, hırçın ve benzeri özelliklere odalarında kullanılan boya renkleri yüzünden sahip olabilmektedirler. Ek olarak www.ustamgeliyor.com sitesi üzerinden hem ev temizliği fiyatları hem de boya badana fiyatları bilgisine ulaşarak en iyi firma ve ustalardan hizmet alabilirsiniz.

Boya renklerinin çocuklardaki olumsuz etkileri nelerdir?

Çocuk odalarında tercih edilen boya renkleri yalnızca duvar boyasında değil aynı zamanda giysi ve oda içindeki aksesuarlarda tercih edildiğinde de aynı etkiye neden olmaktadır. Örneğin; Hırçın bir yapısı olan çocuğa kırmızı rengin yer aldığı bir odada uyumadı, kırmızı aksesuarları olan odada oynaması, kırmızı olan giysileri giymesi çocuğun hırçınlığını zaman içinde agresif bir karaktere çevirerek gelecek yaşamında da olumsuz etkilere neden olacaktır.

Oysa boya renkleri konusunda bilinçli ebeveynlerin çocukların gelişiminde hayati bir yere sahip olan renkleri tercih etmeleri için oldukça önemlidir.

Çocuğun hırçınlığını önleyebilmek için, üretkenliğini arttırabilmek, huzurlu hissettirebilmek için tercih edilmesi gereken renkler her anne babanın zamanında bilmesi ve bu doğrultuda tercih yapması gereken bir durumdur.

Renkler çocukları ne oranda etkiliyor?

Renkler tüm insanları olduğu gibi çocukları da derinden etkiliyor. Beyne direk bildire ileten renkler, tonuna, doygunluğuna göre değişim gösteriyor. Örneğin; pozitif bir etki bırakacağını düşündüğünüz boya rengi aksine pozitif bir etki bırakabilmektedir.

Beyaz boya rengi tek başına kullanıldığında bilinenin aksine nötr bir etki bırakmaz aksine tamamlanmamış bir sinyal verir. Kullanımının doğru olduğunu düşündüğünüz aslında hakkında pek bir bilgiye sahip olmadığını 4 ana rengin çocuklar üzerindeki etkisi şu şekilde;

Kırmızı

Kırmızı boya rengi çoğunlukla kırmızı arabalı yatak ve benzeri çocuk odası aksesuarlarına uydurmak amacı ile çocuk odalarına uygulanan bir boya rengidir. Oldukça kuvvetli bir uyarıcı olarak kabul edilen kırmızı renk, göz lensinin de odaklanabilmesi için ayar yapması gereken renklerdendir. Boya renkleri içinde kırmızı rengin kullanıldığı çocuklarda hırçınlık, sebepsiz ağlama ve agresiflik gibi tepkimeler sıklıkla görülmüştür. Direk sinir sistemini etkileyen kırmızı renk şiddetli bir uyarıcıdır.

Tüm bu nedenlerden dolayı kırmızı boya rengi renk başına çocuk odalarında kullanılmamalıdır. Kullanımı illa isteniyorsa yalnızca vurgu olarak kullanılmalı ve aynı zamanda kahve rengi, bej gibi renklerle kombin edilmelidir.

Mavi

Birbiri ile iki zıt renk olan kırmızı ve mavi, karşıt etkilere sahiptir. Boya renklerinde soğuk ancak rahatlatıcı etkisi ile bilinen mavi renk, çoğunlukla erkek çocukları için tercih edilen boya rengi olsa da kız çocuklarının odalarında da mutlaka belli kombinasyonlar ile tercih edilmelidir. Nabzın düzenli atmasına yardımcı olan mavi renk, özellikle küçük çocukların odasında tercih edilmesi önerilen bir renktir.

Siyah renginde eklenmesi ile birlikte gittikçe koyulaşan mavi renk koyu haliyle depresif bir hal alabilir. Daha çok okyanus mavisi, deniz mavisi gibi boya renklerinin çocuk odalarında kullanılması önerilmektedir.

Yeşil

Yeşil boya rengi, göz lensinin odaklandığında en rahat görmesini sağlayan renklerden biridir. Rahatlığın, dinginliğin ve üretkenliğin rengi olarak da tanımlayabileceğimiz yeşil renk, çocuk odalarında kullanılacak en ideal boya renkleri içinde ilk sırada yer alıyor. Tercih edilecek yeşil tonu turuncu ile kombinlendiğinde ise çok daha fazla verim alınır ve çocuklar üzerinden birçok olumlu etki oluşturmaktadır. Çocuğun zihnini açar, her şey yolunda sinyali verir, sakinleştirir. Yapılan araştırmalarda çoğunlukla boya renkleri yeşil olan çocuklar okul hayatlarında çok daha başarılı, aile hayatlarında ve arkadaş çevrelerinde ise çok daha güzel iletişime geçer bir halde.

Sarı

Sarı renk kartelasının en hareketli, neşe dolu rengidir. Yeşil ve maviye nazaran daha sert olan ancak kırmızı boya rengine nazaran da yumuşak olan boya rengi, her ne kadar neşeli canlı bir ton olsa da tek başına kullanımı, gözleri en fazla yoran ve kısa süre içinde huzursuzluk veren bir renktir. Tek başına kullanımı tavsiye edilmeyen sarı renk, motivasyon, hafıza, odak tekniklerini oldukça olumlu şekilde etkilese de çocuk odası boya renkleri içinden mavi ve yeşil ile kombinlenmelidir.

Çocuk odası boya renkleri seçerken ve çocuk odası mobilya rengi seçerken anne ve babaların ne kadar dikkatli olmaları gerektiği oldukça açıktır. Çocuğun gelişim döneminde hırçınlığına neden olacak, göz merceğini yoracak ve dikkatini dağıtacak renklerin tercihinden uzak durulmalı ve aksine gelişimini olumlu etkileyecek, üretkenliğini arttıracak ve dinginlik verecek boya renkleri tercih edilmelidir.

23 Mayıs 2019 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?