Reklamı Kapat

Samsun'da içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam

Samsun Büyükşehir Belediyesi içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapılmasını öngören maddeyi kabul etti. Teklife CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi karşı çıktı.

Haber albümü için resme tıklayın

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Komisyon toplantısında içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapılmasını öngören madde oy çokluğu ile komisyondan geçerek belediye meclisine havale edildi. Saadet Partisi grubu Yüzde 25 zam yerine yüzde 10’luk bir zam yapılmasını ve tefe-tüfe oranının aylık olarak zamma eklenmemesini teklif etti. Öneri, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi gruplarının ‘evet’ oyuna rağmen reddedildi. 

SUYA YÜZDE 25, SAYAÇ OKUMA BEDELİNE YÜZDE 150 ZAM

SASKİ toplantısında "Su ve atıksu tarifelerinin belirlenmesi ile ilgili teklif maddesi" yaklaşık 2 saat görüşüldü. İçme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam ve aylık tefe-tüfe oranında zam maddesi konusunda AK Parti ve MHP grubu meclis üyeleri SASKİ'nin çalışabilmesi için hukuki ve gerekli olduğunu savunurken, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi meclis üyeleri ise daha düşük zam tarifesinin uygulanması gerektiği görüşünü belirtiler.

İNDİRİM SASKİ'Yİ AYLIK 4,5 MİLYON TL ZARARA UĞRATIYOR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “SASKİ’nin gündeminde şu anda su fiyatlarıyla ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Bu düzenleme, geçmişte alınmış olan bir indirim kararının SASKİ bütçesine getirdiği çok negatif bir yükün düzenlenmesi şeklindedir. Bu ayarlamadan sonra bile Samsun’daki su fiyatları Türkiye’deki birçok şehrin fiyatlarının gerisindedir. SASKİ’ye aylık 4,5 milyon TL, yıllık da 50 milyon TL gibi bir yük getiren karar alınmıştı. O kararın düzeltilmesini yapıyoruz” dedi. 

FİYAT ARTIŞI DEĞİL, DÜZENLEME YAPILMIŞTIR

Komisyonda konuşan SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız ise, “2019 yılı bütçemizdeki tarif edilen giderlere göre bütçemizi tekrar belirlediğimizde karşımıza çıkan duruma göre yeni bir tarife oluşturma ihtiyacı duyduk. Bu tarife bir fiyat artışı değil, daha çok olması gereken, reel, güncel bütçe durumuna göre fiyatın gerçekleştirilmesidir. Bütçemizin denk hale gelmesi ve hizmetlerimizin sürdürülebilir halde devam edebilmesi için bu düzenlemenin yapılması gerekir. Mevcut hukuki şartlara uygun olarak düzenleme yapılmıştır” diye konuştu. 

BELEDİYENİN BORÇ SORUNU MİLLETE YÜKLENEMEZ

MHP'de istifa eden Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, sosyal medya hesabından su zammına tepki gösterdi. Usta, "Milletin ciddi geçim sıkıntısı çektiği bir dönemde Samsun’da suya %25, sayaç okuma bedeline de %150 zam yapılması son derece yanlıştır. Belediyenin borç sorunu millete yüklenemez. Borç sorunu, Samsun ekonomisi geliştirilerek ve Samsun’un kaynaklarına sahip çıkılarak çözülebilir." dedi. 

23 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

13

Hakkı Hendem - % 51 AKP ye oy vermek buna denir işte durmak yok kazıklanmaya devam

Yanıtla . 0Beğen 24 Mayıs 03:42
12

Samsun - Az bile yapmış dicem ama bunların yüzünden kurunun yanında yaş da yanıyor mustuhak sizin gibi

Yanıtla . 2Beğen 23 Mayıs 23:57
11

Akif - okuma bedeline yüzde elli zam nedir yav belediye çalışanları belediyenin makam araçlarıyla mı sayaç okumaya gidiyorlar?

Yanıtla . 0Beğen 23 Mayıs 23:02
10

Nihat - Anlaşılan bu son dönemi AKP'nin yazıklar olsun

Yanıtla . 2Beğen 23 Mayıs 22:17
09

Rk - Hepiniz buldunuz garibanı yapın zammı... para lazım.demi. Allah bildiği gibib yapsin sızı doymadınız

Yanıtla . 1Beğen 23 Mayıs 20:07
08

Edibe - Sayaç okuma bedelini biri açıklayabilirmi

Yanıtla . 2Beğen 23 Mayıs 20:04
07

Yunus - Yazıklar olsun Samsun'da içme suyu sıkıntısımı varda halk suyu az kullansın diye içme suyuna zam yapıyorsunuz???

Yanıtla . 4Beğen 23 Mayıs 19:02
06

Hüdai - Az olmuş başkanım lütfen biraz daha

Yanıtla . 5Beğen 23 Mayıs 16:58
04

varsayılan - Eğer samsun AKP ve MHP yi destekleyip seçtiyse, suya ve sayaça zamm mı fazlasıyla hak ediyorlar. Bence bunda bir sorun yok. AKP her seçimde aynı şeyi yapmıyor mu? Neden itiraz ediyorsunuz, seçtiğiniz adamlar zam yapınca nasıl itiraz edebilme hakkına sahip olabiliyorsunuz ki? Hakediyorsunuz itiraz edemezsiniz.

Yanıtla . 3Beğen 23 Mayıs 13:08
03

Vatandaş55 - Seçim bitti ne de olsa...

Yanıtla . 3Beğen 23 Mayıs 13:02
02

Rb - Çok doğru yapmışlar çünki seçim döneminde koşa koşa oy veren bu ilin insanları dimi şimdi söylenmeye başladılar buna kimsenin söz söylemeye hakkı yok bu başkan bakan olduğunda samsuna ne yaptıki Belediye başkanı olunca Bişi bekliyorsunuz SAYIN BAŞKANIM DURMAK YOK YOLA DEVAM. Bu millet bundan anlar az bile zam yaptın biraz daha yükselt

Yanıtla . 3Beğen 23 Mayıs 12:13
01

Mehmet - Gönül belediyeciliği devam

Yanıtla . 3Beğen 23 Mayıs 12:09

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?