Geri dönüşüm projesi sayesinde, akbillere 92 bin TL yüklendi!

İstanbul’da hastane, metro ve okullara yerleştirilen akıllı geri dönüşüm konteynerlerine 40 bin ton pet şişe ve alüminyum kutu atıldı. İstanbullular bu sayede akbillerine 92 bin lira yükledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Milliyet'ten Gökhan Kam'ın haberine göre İstanbul'un çevre temizliğini düzenlemek ve çöplerin sokaklara atılmasını engellemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hastane, metro ve okullara yerleştirdiği akıllı geri dönüşüm konteynerlerine 40 bin ton pet şişe ve alüminyum kutu atıldı. Bu proje sayesinde İstanbul'da yaşayanlar akbillerine 92 bin lira yükledi. 240 bin kilo karbondioksidin salımı da engellendi. “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyner” projesi sayesinde hem doğa hem de İstanbullular kazanırken, yaklaşık 8 ayda çeşitli bölgelere yerleştirilen akıllı geri dönüşüm konteynerlerine 1 milyon 841 bin 467 adet pet şişe atıldı.

Hammadde oluyor

Yaklaşık 37 ton ağırlığındaki bu pet şişelerin büyük kısmı da okulardaki çocuklar tarafından geri dönüşüme kazandırıldı. Çocuklar, şişelerini geri dönüşüm konteynerine atarak, plastik kaynaklı karbon salınımını da azaltmış oldu.

Yine atık kutularına, 276 bin 51 adet alüminyum içecek kutusu atılarak, toplamda 3 ton 844 kilo alüminyumun doğayı kirletmesi engellendi. Geri dönüşümü İstaç A.Ş tarafından gerçekleştirilen pet şişe ve alüminyum kutu atılar ise yine İstaç tarafından 2’ncil hammadde olarak piyasaya sürülüyor. İlk uygulaması 18 Eylül 2018’de başlayan “akıllı geri dönüşüm konteynerleri” çeşitli metro istasyonları, okullar ve hastanelere yerleştirildi. Projenin ilk iki ayında 22 konteyner okullara, 3 adet konteyner ise metro istasyonlarına yerleştirildi. Son aşamada ise İBB, 97’si ilkokul, 3’ü metro istasyonunda olmak üzere toplam 100 adet ‘Akıllı Konteyner’i atıkların geri dönüştürülmesi için hizmetine sundu. İstanbullular, çöplerini konteynerlere atarak sadece toplu ulaşım kartlarına para yükleyerek kazanç elde etmedi, ayrıca çöplerin çevreye vereceği zararın da önüne geçmiş oldu.

En az 2 en çok 9 kuruş

Akıllı konteynerlere atılacak her şişe için istanbulkart’a 0,33 litrelik 10 gram ağırlığındaki pet şişe için 2 kuruş, 0,5 litrelik pet şişe için 3 kuruş, 1 litrelik 32 gram ağırlığındaki pet şişe için 6 kuruş, 1,5 litrelik pet şişe için 9 kuruş yüklenecek. 0,33 litrelik 12 gram ağırlığında alüminyum metal kutu için 7 kuruş, 0,5 litrelik alüminyum metal kutu için ise 9 kuruş yüklenecek.

22 Mayıs 2019 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?