Reklamı Kapat

Eğitimde eksik reform!

Yaklaşık 5 milyon lise öğrencisinin eğitim hayatını kökten değiştirecek olan yeni ‘Ortaöğretim sistemi’ beraberinde endişeleri de getirdi.

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yaklaşık 5 milyon lise öğrencisinin eğitim hayatını kökten değiştirecek ‘Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı’ ile yeni lise sisteminin detayları geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklandı. Birçok köklü değişimi beraberinde getiren yeni sistemle ilgili eğitim sendikaları endişelerini dile getirdi. Sendikalar, öğretmenleri ve öğrencileri yakından ilgilendiren sistem değişikliğinde pozitif ve negatif durumların tespiti için paydaşların sürece dahil edilmesi gerektiğinin altını çizerken, atılacak adımların bütün boyutlarıyla ele alınması gerektiğini vurguladı.

BU DEĞİŞİKLİĞE NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

Eğitim-Bir-Sen, açıklamanın devamında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan şu soruların cevaplanmasını istedi: “Yeni açıklanan ders çizelgesi, mevcut ders isimlerinden oldukça farklı isimler içermektedir. Örneğin, Anadolu liselerinde 9. sınıf için mevcut ders çizelgesinde 2 ders saati fizik, 2 ders saati kimya, 2 ders saati biyoloji derslerine ayrılmışken, açıklanan çizelgede ‘Doğa Bilimleri Deneyimi’ diye 6 saatlik bir ders öngörülmüştür. Yeni açıklanan ders, mevcut derslerin toplamından ibaret bir isim değişikliği midir, yoksa yeni bir içerikle oluşturulacak farklı bir ders midir? Şayet isim değişikliği ise böyle bir isim değişikliğine neden ihtiyaç duyulmuştur? Şayet farklı bir ders ise mevcut fizik, kimya ve biyoloji öğretmenleri ne olacaktır? Bu yeni dersi hangi branş öğretmenleri okutacaktır?”

TARİH DERSİNİN TERCİHLİ OLMASI BİZİ ENDİŞEYE SEVK ETMİŞTİR

Yine sistemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmenlerin norm fazlası duruma düşmemesi için tedbir alınması gerektiğini kaydetti.   Geylan: “Yeni programda tarih dersinin sosyal ve beceri bilimleri grubunda tercihli ders olarak bulunması bizi endişeye sevk etmiştir. Tarih dersi özellikle Türk tarihi kesinlikle tek başına bir alan, grup olmalı ve zorunlu olmalıdır. Ders sayısının azaltılması yıllardır tartışılan bir konuydu. Ancak bu yapılırken, öğretmenlerimizin norm fazlası durumuna düşmesine tedbir alınmalıdır. Öğretmeni norm planlamaları ile rahatsız etmeden ve yeni mağduriyetlere sebep olmadan, heyecan ve inançla yenilemek ve yetiştirmek sistemin başarıyla uygulanabilmesi adına ana amaç olmalıdır” dedi.

EĞİTİM-BİR-SEN: BÜYÜK RİSKLERİ TAŞIMAYA ADAYDIR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı yeni ‘ortaöğretim sistemi’yle ilgili eğitim sendikaları endişelerini kamuoyuyla paylaştı. Eğitim Bir-Sen yaptığı açıklamada, daha önce defalarca tecrübe edilen sistem değişikliğinin uygulama boyutuyla akamete uğrayarak projelerin ölü doğduğu belirtilirken, “Bir değişim öngörülüyorsa toplam norm kadro hesaplamaları çok ince yapılmalı, hiçbir öğretmenin dışarıda kalmayacağı, angaryaya maruz kalmayacağı bir sistem oluşturulmalıdır. Ancak açıklanan çizelge hiçbir şekilde böyle bir yaklaşımı benimsememiştir. Bunun yerine, ortaöğretimin hemen hemen tüm derslerini ve dolayısıyla branş öğretmenlerini etkileyebilecek büyük bir değişiklik öngörülmüştür. Böylesi köklü bir adım öğretmenlerimizin olumsuz etkilenebileceği büyük riskleri taşımaya adaydır” denildi.

Millî Gazete

22 Mayıs 2019 - Eğitim

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Yusuf Kenan - https://fulbright.org.tr/ sitesi dahi var ve "zehir bal kabında"

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:00
02

Kalbikirık - Eğitimin bu kadar içine edildiği 17 senede 15 kere değişen bir ülke varmı arkadaşlar bu nasıl bir aymazlık .. eğitimin içine edildi ise memleketin temeli ne haydi haydi edilmiş demektir...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 08:21
01

Difteri - Yoga dersi koymuşlar mı?

Ülkemizde namaz kılandan çok yoga yapan var.

Belki dersini koyarlar yakında.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 03:07
04

Emre - @Difteri 01 nolu yoruma cevabı: Niye öyle diyon her yere imam hatip acıtırlar diyanete bolca kadro veriyolar aof ten MEZUN ilahiyat adam öğretmenlik yapıyor daha ne yapsınlar tarih mezunu o kadar insan boş geziyor yada özelde anca yer alıyor yada aof ten mezun olan iki yıllık adam devletin okulunda kadroluyken tarihçi adam ücretli yapıyor aynı okulda daha ne yapsın devlet size

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 11:19

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?