Reklamı Kapat

Ramazan takvaya ulaşma ayıdır

Prof. Dr. Halil Çiçek, gazetemize  Ramazan ayının bereketi ve Ramazan’ın nasıl yaşanması gerektiği ile ilgili önemli  değerlendirmelerde bulundu.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ankara Yıldırım Beyazıt  Üniversitesi İslami İlimler  Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çiçek, gazetemize  Ramazan ayının bereketi ve Ramazan’ın nasıl yaşanması gerektiği ile ilgili önemli  değerlendirmelerde bulundu.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çiçek, Ramazan ayının aç ve susuz kalmaktan ibaret olmadığını vurgulayarak, “Ramazan ayı tıka basa yemek yemekten ibaret değildir, aynı zamanda manevi hazların şölenidir. Bu şölenden yararlanmak için bizim gayret etmemiz gerekir. Ramazan’dan maksat insanları yemeden içmeden men etmek değil, insanları günah ve haramlardan uzak tutmaktır” dedi.

Sezer YILMAZ

Değerli Hocam, bir mübarek Ramazan’a daha ulaşmış bulunuyoruz. Ramazan gelince sahur, iftar ve ardından bayramlarda evlerimizi, soframızı, gönüllerimizi ve hatta şehrimizi nereden geldiğini bilemediğimiz bir huzur ve mutluluk kaplıyor. Ramazan ayının bu manevi atmosferinin anlamı nedir, nereden geliyor?

Ramazan ayı Müslümanlar için hayır, bereket ve Allah’a yakınlaşma mevsimidir. Biz Müslümanlar olarak bu ayda manevi hazza ulaşmamız için kendimize çekidüzen vermeliyiz. Sadece Ramazan ayının bereketli olması yetmiyor. Bir de bu aydan istifade edebilmek için bizim bir çaba ve gayretimizin olması gerekiyor. Bu ayda Allah’ın bize farz kıldığı ibadetlerimizi eksiksiz yapmalı ve bu ayın bize verdiği eğitim sürecini layıkıyla yerine getirmeliyiz. Ramazan gibi bir ayın gayesi Müslümanların takva mertebesine ermesidir. Bir insanın takva sahibi olması için ibadetleri yerine getirmesi yeterli değil, aynı zamanda günahlardan da uzak durması gerekmektedir. Ramazan’ın gerçekten anlamak için müminler için başlatılan takva sürecini anlamamız lazım. Ramazan ayı tıka basa yemek yemekten ibaret değildir, aynı zamanda manevi hazların şölenidir. Bu şölenden yararlanmak için bizim gayret etmemiz gerekir. Ramazan’dan maksat insanları yemeden içmeden men etmek değil, insanları günah ve haramlardan uzak tutmaktır.

İSLAM’IN DİRİLTİCİ RUHUYLA BULUŞMALIYIZ

Ramazan, iyilik ve barış ama müminlerin ve insanlığın yürekleri yine yaralı. Neler söyleyeceksiniz?

Bugün yerkürede modern dünya, Müslümanları İslam’dan uzaklaştırma noktasında bir söylem birliği var. Küfür âlemi İslam âleminin kendine gelmemesi, sahip olduğu manevi gücü fark etmemesi ve diriltici özüyle buluşmaması için ellerinden geleni yapmaktadır. Müslümanların bu sıkıntılardan kurtulmaları için her şeyden önce Müslüman’ın kendine gelmesi gerekmektedir. Ben kimim, niçin yaratıldım, vazifem nedir, yeryüzünde benim insanlığı barışa kavuşturmak için rolüm nedir gibi soruları kendine sorarak Müslümanlar kendilerine çekidüzen vermelidirler. Müslümanların, İslam’ın diriltici ruhuyla buluşmadan bu sıkıntılardan kurtulması zordur. Müslümanların bugün modern dünyaya karşı silahı, teknolojisi, siyaseti ve ekonomisiyle karşı koyabilecek durumu yok. Ekonomik potansiyellerimiz çok yüksek. Dünyanın en zengin doğal kaynakları ve en güzel coğrafi iklimler İslam dünyasında. Ama ne yazık ki Müslümanlar bunu kullanamıyorlar.

ÇARE İSLAM’IN ÖZÜNE DÖNÜŞ

İslam coğrafyasında yaşanan acıların önüne geçmek için Ramazan nasıl fırsata dönüştürülebilir?

Biz ekonomik, siyasi, teknoloji ve toplumu yönetme açısından modern dünyanın gerisindeyiz. Biz bu yaralı durumumuzdan kurtulabilmek için İslam’ın diriltici ruhuna dönebilirsek o zaman Allah bize yardım eder. Biz Müslümanlar olarak İslam’a olan bağımızı çok iyi ortaya koymalıyız. İslam’ın bizden istediklerini hayatımıza tatbik etmemiz gerekir. O zaman İslam dünyasının bugün yaşadığı acılar son bulabilir. Bugün İsrail 10 milyon bile değil ama 1 milyar 800 milyonluk İslam âlemine kafa tutuyor, her türlü zulmü yapıyor. Bizim bir birliğimiz olmadığı için, gerçek manada İslam’ı yaşamadığımız için bütün dünyanın gözü önünde bu zulümler devam ediyor. Bu acılardan kurtulmak için İslam’ın özüne dönmeliyiz. İşte Ramazan ayının verdiği ruh budur. İslam’ın özüne dönüştür.

RAMAZAN ARINMA MEVSİMİDİR

Ramazan etkinlikleri Ramazan ayının maneviyatına zarar veriyor mu?

Ne yazık ki Ramazan kimileri için bir eğlence, yeme içme mevsimi, kahve köşelerinde vakit geçirme mevsimi olarak algılanıyor. Eğer siz iftar programı adı altında eğleniyorsanız, bir kez caminin yüzünü görmüyorsanız bu bir anlam ifade etmez. Belediyelerin Ramazan etkinliği adı altında yaptıkları programlar tamamen Ramazan’ı özünden uzaklaştırmaktır. Ramazan bir eğitim sürecidir. Ramazan bir arınma mevsimidir. Ramazan Allah’a yalvarmanın zamanıdır. Bunlar yüzünden Ramazan’ın manevi bereketi hissedilmiyor. Ramazan bir eğlence zamanı gibi algılanıyor. Bunun için bizim bol bol Kur’an okuyarak onu anlamamız gerekmektedir. Gündelik hayatımızda bizden ne istiyor, bunu anlamak gerekiyor.

BESLEYECEK KAYNAKLAR YOK

Hocam Ramazan Kur’an ayıdır. Gerçek anlamda Ramazan ayını ülkemizde yaşatmak için neler yapılmalı?

Bugün toplumumuz sekiler bir toplumdur. Bu toplumda, insanlara İslam’ı hatırlatan ne kadar çok şey var. Bugün Müslümanlar kendilerini sorgulamalıdır. Bugün bazı dindarların yapmış olduğu yanlışlar İslam’a mal ediliyor. Hayat tarzı olarak, bireysel ve toplumu düzenleyen bir sistem olarak toplumun buna inancı çok zayıf. Bugün hocaların bazı din adamlarının yaptığı yanlış hemen İslam’a mal ediliyor ve İslam sorgulanıyor. Yani İslamiyet kişilerin davranışları üzerinde sorgulanıyor. Böylece dindar insanlarda görülen yanlışlar yüzünden toplumda dini bağları zayıf insanları İslam’dan daha çok koparıyor. Bugün toplumumuzu İslam kültürü ile besleyecek kaynaklar yok. Bazı kaynaklar var ama bunlar yetersiz kalıyor. En büyük sıkıntımız İslam’ı bilmeyişimizdir. Toplumda İslami eğitimin yaygınlaşması kaçınılmaz bir gerçek. İnsanların bilinçli bir şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor.

19 Mayıs 2019 - Ramazan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?