Reklamı Kapat

TRT çalışanlarından TRT’ye protesto!

TRT çalışanları, açıklanan 169 kişilik istihdam fazlası personel listesini protesto etmek İstanbul Radyo binası önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Son dönemlerde toplumun büyük kesiminden tepki gören ve yaptığı yayınlarla adeta iktidarın kanalı haline gelen TRT'de, çalışanları geçen hafta açıklanan 169 kişilik istihdam fazlası personel (İFP) listesini protesto etmek için dün İstanbul Radyo binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Tepkilerini dile getiren çalışanlar, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganı atarak bina içindeki arkadaşlarını da dışarıya davet etti.

"Tüm bunlar KHK çerçevesinde yapılıyor"

Yapılan basın açıklamasında TRT’nin yeniden kamu yayıncılığına dönmesi gerektiğini ve istihdam fazlası personel listelerini reddettiklerini ifade eden çalışanlar, çalışanların önce atıl bırakılmaya çalışıldıklarını şimdi de uzaklaştırıldıklarını dile getirdi.

TRT’nin uzun yıllar çalışan personeline "Artık sana ihtiyacım yok" dediği, bunu da İstihdam Fazlası Personel (İFP) adını verdiği listelerle yaptığını belirten TRT çalışanları "Tüm bunlar Temmuz 2018’de çıkarılan bir yıl süreli KHK çerçevesinde yapılıyor, kurum bir yeniden yapılanma sürecinden geçiyor. 169 çalışanın içinde bulunduğu ‘İlk İFP Listesi’ açıklandı. ‘İlk İFP Listesi’ diyoruz, çünkü devamının geleceğinden endişe ediyoruz” denildi.

Açıklamada istihdam fazlası personel adı verilen listede yer alan çalışanların istihdam fazlası olarak Devlet Personel Başkanlığı havuzuna gönderildikleri belirtildi. TRT bünyesinde başlayan bu değişimin TRT ile kalmayacağı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi çalışan diğer kamu emekçilerini de tehdit edeceğini belirten TRT çalışanları, “TRT’ye ve emekçilerine sahip çıkmak, geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkmak demek. TRT hepimizin. Öyle de kalsın istiyoruz” dedi.

TRT çalışanları tasfiye ile ilgili şu sorulara cevap istedi:

Hangi kıstaslarla mesleğimizden uzaklaştırılıyoruz, ölçü nedir?

Madem kurumda ihtiyaçtan fazla personel var, neden aynı görevlere yeni elamanlar alınmakta?

Ülkemizde emeklilik yaşı 65 iken, 50’li yaşlarda, aktif çalışan, nitelikli personelin kurumdan uzaklaştırılması hak ve hukukla bağdaşıyor mu?

Başka kurumlara gönderilecek, uzmanı olmadığımız bir alanda çalışıp aynı maaşı almaya devam edeceksek, asıl amaç tasarruf ya da verim artışı değil, bizden kurtulmak mı?”

TRT çalışanlarının isteği:

TRT, büyük bir haksızlığa imza atan İFP uygulamasından vazgeçmelidir.

TRT, sahip olduğu niteliklerinden dolayı başka herhangi bir kamu kurumunda değerlendirilemeyecek personeline sahip çıkmalıdır.

TRT, yeniden yapılanma sürecini, çalışanları ve meslek örgütlerinin katılımıyla şeffaf şekilde yürütmelidir.

TRT, kamu hizmeti yayıncılığıyla tüm halkın sesi olmalıdır.

18 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?