Reklamı Kapat

Yüksek işsizlik, işi olanları da tehdit ediyor!

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, geleneksel basın iftarında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu…

Büyütmek için resme tıklayın

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, iftar programında gazetecilerle bir araya geldi. Gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Arslan, yüksek işsizlik oranının ülkeyi tehdit ettiğini bildirdi. TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamına değinen Arslan, “Maalesef Şubat ayı işsizlik rakamları 14,7 olarak açıklandı. Bu geçen Şubat ayına göre  1 milyon 376 bin işsiz stokumuz oldu demektir. Bununla beraber 4 milyonun üzerinde işsize ulaşmış olduk. Bu çalışma hayatı için, sendikalar için, toplu sözleşme ve sendika hakkından yararlananlar için de önemli bir tehdit unsuru. Bu nedenle işsizlik rakamlarının yüksek seyretmiş olması sadece işsizler açısından değil işi olanlar acısından da önemli bir tehdit olarak karşımızda durmakta. Gördüğümüz işsizlik oranı yüzde 14’ün, genç işsizlik yüzde 26’nın üzerinde ve tarım dışı işsizliği de kıyasladığımızda gerçekten önümüzdeki süreçte hepimizi yakından ilgilendiren önemli bir durumla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

KÖKLÜ TEDBİRLERE İHTİYAÇ VAR

Hükümetin istihdam seferberliği konusunda  destek verdiklerini fakat bunların yetersiz olduğunu dile getiren Arslan, “İktidarın teşvikleriyle yeni istihdam oluşturmak belli bir noktaya kadar söz konusu olabilir. Esas itibarıyla yeni yatırımlara ve bununla beraber yeni istihdam imkanlarına ulaşmalıyız. Hem iç hem de dış yatırım olarak Türkiye’nin bu konuda yapması gerekenler yatırımları teşvik etmek, yatırımların istihdama dönük olanlarını öncelemek  ve bunlarla beraber işsizlik stoklarımızı eritmek için bir dizi programlar izlemesi gerekiyor. Artan işsizliğe karşı daha köklü tedbirlere ihtiyaç var” uyarısında bulundu.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM TÜRKİYE İÇİN TEHDİT

Kayıt dışı istihdamın Türkiye için bir tehdit unsuru olduğunu vurgulayan Arslan, kayıt dışı istihdam konusunda son bir yıl içerisindeki rakamlarda yaklaşık 1,3 oranında bir artış söz konusu olduğunu,  kayıtlı istihdama ve sosyal güvenlik sistemi için büyük tehdit oluşturduğunu belirtti.  İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğü iş kazaları ile ilgili verileri kendileriyle paylaşmadığını belirten Arslan, verileri kamu güvencesi olmayan bazı kurumlardan öğrendiklerini söyledi.

18 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mağdur - Sayenizde taşeron kadroya alınmadım sayın başkan .Sırt çevirdiniz.Sahip çıkmadınız.Emekli edildim ve 1550 TL ye talim ediyorum.Kiracıyım 2 çocuk okutuyorum 1 yıldır iş arıyorum.Yok.Yok.Yok.

Bunun hesabını ahiret gününde yüce yaradanıma bıraktım.

Yanıtla . 1Beğen 19 Mayıs 14:32

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?