Abdülaziz Kıranşal: "Ramazan imdadımıza yetişti"

Müslümanların kurtuluş umudu olan 11 ayın sultanı Ramazan’ı tüm rahmeti ve bereketiyle yaşamaya devam ediyoruz. İlahiyatçı-yazar Abdülaziz Kıranşal, Millî Gazete’nin sorularını cevapladı.

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Müslümanlar için rahmet, bereket ve fırsat ayı olan Ramazan, son yıllarda hak ettiği gibi yaşanmamaya başladı. Maneviyattan ve kendi kültürümüzden uzaklaşmanın bir sonucu olarak toplumdaki yozlaşmanın zirvede olduğu bir dönemde Ramazan hepimizin içine bir umut ışığı oldu. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayına ilişkin sorularımızı yanıtlayan ilahiyatçı-yazar Abdülaziz Kıranşal, Ramazan ayının her yıl imdadımıza yetiştiğini belirterek, İslam’ın bir çözüm ve kurtuluş olduğunu belirtti.

“RAMAZAN, MODERN CAHİLİYEYE KARŞI EN BÜYÜK MEYDAN OKUMADIR”

Hocam öncelikle Ramazan ayının Müslümanlar için önemini sizden de dinlemek istiyorum. Müslümanlar için fırsat ayı olan Ramazan ile ilgili neler söylersiniz?

Efendimiz (s.a.s) kendi elleriyle kendi kız çocuklarını bile toprağa gömebilecek kadar zalim ve barbar insanlara, içki, kumar, faiz, zina ve ırkçılık gibi tüm günahları açıktan işleyecek kadar ahlaksızlaşmış bir topluma peygamber olarak gönderilmişti. Efendimiz (s.a.s) bu cahiliye toplumundan kısa bir sürede bir Asr-ı Saadet medeniyeti inşa etmiş, kendi elleriyle kendi çocuklarını bile katleden insanları cennetle müjdelenen şahsiyetlere dönüştürmüştü. Bu değişim ve dönüşümün başlıca köşe taşlarını Kur’an, cihad, örnek bir ahlak, nafile ibadetler, nefis terbiyesi, sabır, kardeşlik ve paylaşma olarak sıralayabiliriz. Ramazan, bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz bu değişim ve dönüşü sağlayan köşe taşlarının tamamını içinde barındıran büyük bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirebilirsek yaşadığımız modern cahiliye dönemini yeniden bir Asr-ı Saadet medeniyetine çevirme imkânını da tekrar yakalamış oluruz. Modern cahiliye diyoruz çünkü bugün de aynı eski cahiliyede olduğu gibi içki, kumar, zina, faiz, ırkçılık gibi günahların tamamının mevcut olduğuna ve hatta bu günahların resmileştiğine, kurumsallaştığına, vergiye tabi olduğuna, sıradanlaştığına şahitlik ettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Böyle cahili bir çağ ancak içerisinde Kur’an’ı, ahlakı, nefis terbiyesini, nafile ibadetleri, sabrı ve kardeşliği taşıyan Ramazan gibi büyük bir imkânla değiştirilip dönüştürülebilir.

“ÇÖZÜM İSLAM’DA”

İslam’ın ve Ramazan ayının yol açtığı değişim cahiliyeden bir Asr-ı Saadet medeniyeti inşa ettiyse, şüphesiz günümüzde de büyük etkiler oluşturacaktır.

Ramazan ülkemizde ne gibi değişimlere vesile olur?

Ramazan’da oruç vesilesiyle Allah’ın bir emrini milletçe yerine getirmeye gayret ediyoruz ve görüyoruz ki, bir ay gibi kısa bir sürede suç ve günah oranları düşüyor, kavga, gürültü, tartışma, hırsızlık, arsızlık azalıyor. Bereket artıyor, kardeşlik artıyor, ekonomide bile bir canlılık meydana geliyor. En ahlaksız televizyon kanalları bile Ramazan programı yapıyor, meyhaneler kapılarına kilit vuruyor. Tüm bunlar, Allah’ın sadece bir emrinin bütün millet tarafından kabul edilip uygulanmasıyla, uygulayamayanların da bu emre saygı duyması ve kabul etmesiyle oluyor. Bir de ülke olarak Allah’ın diğer emirleri konusunda aynı titizliği ve dikkati gösterdiğimizi bir düşünün o zaman neler olur. İşte bu anlamda Ramazan, Allah’ın emirlerine uyulduğunda bir ayda bile nelerin değişebileceğinin en büyük kanıtıdır. Tüm krizlerimizin çözümünün İslam’da olduğunun en önemli örneğidir.

“RAMAZAN ŞENLİK AYI DEĞİLDİR”

Ramazan ayının, İslam’ın bir çözümü olduğunu söylediniz. Biz Müslümanlar bazen Ramazan ayına uygun hareket edemeyebiliyoruz, Ramazan ayında istemediğimiz manzaralar ortaya çıkıyor. Bu konuda neler söylersiniz?

Maalesef son yıllarda Müslümanlar olarak öyle bir yozlaşma yaşadık ki, faize bulaşmayanımız nerdeyse kalmadı. Öyle büyük bir akıl tutulması yaşadık ki, kumar ve piyango gelirleriyle imam hatip ve İslami ilimler fakültesi bile yaptırdık. En son geldiğimiz nokta ise bir cihad ve ibadet ayı olan Ramazan’ı bir şenlik ve eğlence ayına çevirmek oldu. Ramazan şenliği adı altında böyle mübarek bir ayı bile ifsad etmeye çalışmak, ancak nasıl bir vebalin altına girdiğinin farkında olmayan, şuurdan yoksun ve akıl tutulması yaşayan insanların yapabileceği bir iştir. Mübarek Ramazan’ı bir eğlenceye ve şenliğe dönüştüren belediyeler, kamu kurumları ve özel firmalar büyük bir bidat kapısı açarak altından kalkamayacakları veballer yüklenmektedirler. Özellikle milletin malını, kamu malını, fakir fukaranın hakkını Ramazan eğlencesi organizasyonlarıyla sözde sanatçılara peşkeş çeken belediyelere, kamu kurumlarına ve özel girişimlere bu uygulamaları günah olarak yeter de artar bile. İşte böyle bir dönemde Ramazan imdadımıza yetişti. Ramazan bir eğlence ayı değildir. Yol yakınken bu hatalarımızdan dönmeli ve bu Ramazan’ı fırsat bilerek tövbe etmeliyiz.

“RAMAZAN TAM DA KARDEŞLİĞİMİZİ KATLETTİĞİMİZ BİR ZAMANDA İMDADIMIZA YETİŞTİ”

Ramazan bir kurtarıcı olarak imdadımıza yetişti dediniz. Hocam Ramazan başka hangi yanlışlarımıza, hatalarımıza, eksiklerimize yetişti?

Ramazan, Kur’an ayetlerini mızraklarımızın ucuna takarcasına her gün tweet’lerle, videolarla, paylaşımlarla kardeşliğimizi katlettiğimiz, kardeşliğimizin katliamına dönüşen bir sosyal medya Kerbela’sının içine düştüğümüz, elimizden, dilimizden Müslüman kardeşlerimizin çiğnenen namusunun, ırzının, haysiyetinin, şerefinin damladığı, ayet ve hadisleri bir kurşun gibi birbirimizin kafasına sıktığımız bir zamanda imdadımıza yetişti. Ramazan, kimsenin hatasından dönmesine fırsat tanınmadığı, her çıt çıkarının hain olduğu, hata edenin hatasını savunmaya mecbur bırakıldığı bir zamanda imdadımıza yetişti. Ramazan, Kudüs, Bağdat, Şam, Afrika gibi tüm cephelerde Müslümanlar olarak birlikte uğradığımız hezimetin acısını kendi kardeşlerimizden çıkarırcasına, tüm öfkemizi, kinimizi, cesaretimizi birbirimize yönlendirdiğimiz bir zamanda imdadımıza yetişti. Belki de bu Ramazan, aynı camide aynı Allah’a secde eden, aynı mitingde aynı sloganı atan, aynı Şubat’ta aynı zulme uğrayan, aynı Kudüs’e heyecanlanan, aynı Suriye’ye üzülen, aynı mazluma kurban gönderen, aynı garibe infak eden, aynı seherde aynı duayı eden Müslümanlar olarak kardeşliğimizi kurtarabileceğimiz son fırsattır. Rabbim Ramazan hürmetine bizi yeniden kardeş kılsın.

16 Mayıs 2019 - Ramazan

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?