Reklamı Kapat

HÜDA PAR'dan İstanbul seçimlerine ilişkin açıklama

HÜDA PAR'dan YSK'nın İstanbul'daki seçimlerin iptaline ilişkin kararından sonra oluşan tabloya dair değerlendirmede bulunuldu.

Büyütmek için resme tıklayın

HÜDA PAR Genel Merkezi tarafından yapılan iç gündem değerlendirmesinde İstanbul'daki seçimlerin iptali sonrası oluşan tabloya dair değerlendirmede bulunuldu.

YSK’nın İBB kararından sonra söylemlerdeki kutuplaştırıcı dile dikkat çeken HÜDA PAR Genel Merkezi, kimi yabancı ülkelerin de konuya dair müdahale anlamına gelen açıklamalarının gerilimi tırmandırdığına işaret edildi.

İLKHA'nın aktardığına göre AK Parti ve CHP’nin, YSK kararından sonra takındıkları tartışmalı pozisyonlarına değinilen değerlendirmede, “YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin iptali yönündeki kararı ile seçimlerin 23 Haziran’da yenilenmesi kesinleşmiştir. İptal başvurusunda bulunan siyasi bileşenler ile iptali haksızlık olarak değerlendiren diğer bileşenler arasında yaşanan tartışmalar ve karşılıklı suçlamalar, öyle anlaşılıyor ki seçim gününe kadar devem edecektir. İptal kararının tartışılan hukukilik niteliği ile seçimlerin şaibeli olup olmaması hususları her ne şekilde olursa olsun verilen kararın bağlayıcılığı ve seçimlerin tekrarlanacak olması, toplumu kamplaşmaya itecek söylem ve tavırların bundan sonra gereksiz olduğunu ortaya koymaktadır.” denildi.

YSK’nın kararından sonra siyasi taraflar arası söylemlerdeki kutuplaştırıcı dile dikkat çekilen değerlendirmede, “İptal kararı üzerine tarafların suçlayıcı söylemleri, alışılagelen siyaset geleneği açısından belli bir noktaya kadar anlaşılabilir. Ancak söz konusu suçlama ve tartışmaların kendi mecrasından çıkarılarak durumdan vazife çıkarma girişimleri ve bunun uluslararası bir baskıya dönüştürülmesi, durumu içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır.

Özellikle dışarıda bulunan ve normalde hiçbir siyasi partiyle ilişkileri bulunmayan kimi şaibeli çevrelerin yaşanan tartışmaları alevlendirme girişimleri ve kimi ülkelerin yanı sıra malum elçiliklerin müdahale anlamına gelen açıklamaları, kamuoyunun daha fazla kamplaşmasına ve gerilmesine sebebiyet vermektedir.” ifadelerine yer verildi.

Taraflara sağduyu ve sühulet çağrısı yapılan değerlendirmede, şöyle devam edildi:

“Tarafların toplumu geren ve taraf tutmaya zorlayan söylem ve davranışlardan bir an önce uzaklaşması gerekir. Hakkaniyet ve özgür iradenin tecelli edeceği adil ve şeffaf bir seçimin gerçekleşmesi durumunda bütün şaibeler ve hukuksuzluk iddiaları bitecektir. Bunun sağlanabilmesi için taraflar üzerlerine düşeni yapmalı, sağduyu, kardeşlik ve sühuletin sağlanmasına odaklanmalıdır.”Kaynak: https://ilkha.com/haber/96992/huda-pardan-ibb-secimlerine-iliskin-aciklama 

15 Mayıs 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?