Hamas lideri Heniyye açıkladı: Ateşkesi İsrail istedi

Hamas lideri İsmail Heniyye, siyonist işgal güçlerinin on gün önce Gazze'ye yönelik olarak gerçekleştirdikleri saldırıda ateşkes isteyen tarafın işgal yönetimi olduğunu dile getirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

ilistin İslami Direniş Hareketi Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, siyonist işgal güçlerinin on gün önce Gazze'ye yönelik olarak gerçekleştirdikleri saldırıda ateşkes isteyen tarafın işgal yönetimi olduğunu dile getirdi.

Heniyye, Nekbe yani Büyük Felaket olayının 71. yıldönümü münasebetiyle Filistin Yasama Meclisi'nde düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada; "Saldırının başlangıcında İsrail aracılarla irtibata geçmeyi reddetti. Fakat Filistin direnişinin yoğun, güçlü ve farklı darbelerinden sonra ateşkesin zamanını belirleyen bizzat kendisi oldu" dedi.

Heniyye konuşmasında ABD'nin, onun bölgedeki politikasına karşı çıkan ümmetin bileşenlerinden herhangi birini vuracak girişimlerine kesinlikle karşı olacaklarını söyledi.

Heniyye, Filistin halkının dönüş hakkı, direniş ve ulusal birlik prensiplerine bağlı olduğunu, Nekbe'nin üzerinden 71 yıl geçmiş olsa da hakkını unutmayacağını, toprakları dışında yaşamaya mecbur edilmiş Filistinlilerin dördüncü nesillerinin de Filistin bayrağını taşıdıklarını ve topraklarına dönüş haklarının verilmesi taleplerini dile getirmek için sempozyumlar düzenlediklerini ifade etti.

Heniyye, işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi işlemlerinin de derhal durdurulması gerektiğini vurgulayarak normalleşmeye karşı mücadele başlatılmasının ve işgal devletiyle bütün ilişkilerin kesilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

Heniyye konuşmasında esirler konusuna da değinerek esirlerin özgürlüklerine kavuşturulmaları için saha mücadelesinin devam ettiğini dile getirdi.(Fiem)

15 Mayıs 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?