Gençler iş mi bulamıyor yoksa iş mi beğenmiyor?

Ekonomik sıkıntılardan dolayı yaşanan işsizliğe gençlerin iş beğenmemesi de eklenince durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye'de genç işsizlik yüzde 22.3 olurken, işsizliğin nedenleri ile ilgili yapılan bazı değerlendirmeler de dikkat çekiyor.

Gençlerin iş beğenmeme konusunda bir demeç veren İnsan Kaynakları Meslek Derneği Başkanı Mustafa İskifoğlu, "Gençler sosyal medyadaki ve dizilerdeki gösterişli hayatların da etkisiyle üretimden uzaklaşıyor." diye konuştu.

Gençlerin teknik işlerin yerine, sosyalliği daha yüksek mesleklere yöneldiğine dikkat çeken İskifoğlu, istihdamda yaşanan sorunların bir nedeninin de bu durum olduğunu söyledi. İskifoğlu, durumu şöyle özetledi:

"Çünkü gençlerimiz tulum giymek, baret takmak istemiyor."

Yeni neslin hizmet sektöründe çalışmayı, sanayi ve üretimde çalışmaya tercih ettiğine dikkat çeken Mustafa İskifoğlu, "Üniversitelerin teknik bölümlerinin ilginin azalması bunun somut bir göstergesi. Bu durum bize, ülke olarak üretim kabiliyetimizi, teknik bilgi ve becerimizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor." dedi.

GENÇLERİN ÜRETİM İÇİNDE OLMASI GEREKİYOR

İskifoğlu, Türkiye'nin genç nüfusuyla önemli bir iş gücü potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bu iş gücüne nitelik kazandırılmasının önemine değindi. İş gücünün planlı, kapsamlı ve endüstrinin beklentisi doğrultusunda niteliğe kavuşturulması gerektiğini dile getiren İskifoğlu, şunları kaydetti:

"Dünya ile rekabet edebilmemiz için sanayi ve üretimde nitelikli iş gücüne sahip olmamız gerekiyor. Bunun için ilk yapılması gereken, gençleri üretimin içerisinde yer alabilecekleri mesleklere yönlendirmektir. Maalesef yeni nesil, hizmet sektöründe çalışmayı sanayi ve üretimde çalışmaya tercih ediyor. Üniversitelerin teknik bölümlerine ilginin azalması bunun somut bir göstergesi. Bu durum bize, ülke olarak üretim kabiliyetimizi, teknik bilgi ve becerimizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Üretim kabiliyetini kaybeden bir ülke ise üzülerek ifade etmeliyim ki bağımlı olmaya mahkumdur."

GENÇLER TORNA TEZGAHINA GEÇMEK YERİNE GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMAYI YEĞLİYOR

Ülkenin üretimle kalkınacağı ve gençlerin de bu üretim içerisinde önemli bir role sahip olacağı yönünde değerlendirmeler yapan İskifoğlu, toplumsal algıların etkisiyle özellikle gençlerin sanayi yerine hizmet sektörüne yöneldiğini belirterek şunları söyledi:

"İstihdam edilen her 10 kişiden 2'si sanayi sektöründeyse 6'sı hizmet sektöründe. Gençlerimize torna tezgahı yerine, alışveriş merkezinde satış temsilcisi ya da özel güvenlik görevlisi olmak daha cazip geliyor. Halbuki teknik bir meslek için gerekli niteliklere sahip olup kurumsal bir şirkette çalışan kişi, satış temsilcisi ya da özel güvenlik görevlisine kıyasla hem daha çok kazanıyor hem de daha fazla sosyal imkana sahip olabiliyor. Yapılan işin niteliği arttıkça geliri de artıyor. Sanayide nitelikli ara elemanlar, asgari ücretin birkaç katını kazanabiliyorlar."

İskifoğlu, sanayideki durumun tarım sektörü için de geçerli olduğuna dikkati çekerek, yeni neslin emek yoğun sektörleri tercih etmemesinin Türkiye'nin insan kaynağının geleceği açısından önemli bir sorun olduğunu vurguladı.

Yaklaşık 20-30 yıl önce gözde olan mühendislik, teknikerlik gibi mesleklerin son yıllarda değişen algılarla tercih edilebilirliğinin azaldığına dikkati çeken İskifoğlu, şu tespitlerde bulundu:

"Yaşanan bu algı değişimi aslında aileden başlıyor. Aile, okulda başarılı olmayan çocuğunu meslek lisesine yönlendiriyor. Oysa teknik zekaya sahip başarılı öğrencileri, bizim meslek liselerine kazandırmamız gerekiyor. Diğer taraftan gençler sosyal medyadaki ve dizilerdeki gösterişli hayatların da etkisiyle üretimden uzaklaşıyor. Teknik işlerin yerine, sosyalliği daha yüksek ama daha az nitelik gerektiren mesleklere yöneliyor. Bugün istihdamda yaşadığımız sorunların bir nedeni de bu. Çünkü gençlerimiz tulum giymek, baret takmak istemiyor."

12 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

İsak - Ağaç yaşken eğilir çıraklık eğitimler geri gelmeden ülke düzelmez

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 11:56
05

Fatih - Sanayide ağır şartlarda, gürültü, toz, pislik, soğuk, aşırı sıcak, yaralanmalardı yok talaş battı yok şu kesti bu sıçradı vs gibi zor şartlarda çalışıpta asgari ücret almak yahut asgari ücretten biraz fazla almak insanı tatmin etmiyor. Bu kadar çilesine katlanıcaz üstüne üstlük yaptığımız iş bilgi, beceri, dikkat, eğitim gerektiricek ve vasıfsız birinin aldığı ücreti alıcam. Çok daha kolay işler varken sanayinin hiçbir cezbediciliği yok. Bilginin, eğitimin hiçbir önemi yok. Teknikerlik mezunuyum, belli tecrübelerimde var, nereye gitsem asgari ücret veririz diyorlar. Çünkü ucuz işgücüne alışmışlar.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 01:02
04

beklenen - düpedüz ülke gerçeklerinden bi haber, işsizlik nedir bilmeyen, ana baba parasıyla okumuş gerçekten üretimin hiç bir yerinde olmayan tiplerin lafları. Bu insanlara köle değil insan muamelesi yapıp, geçinebileceği ücreti ver bakalım o zaman ne oluyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 17:53
03

Ilhan - Asgari ücretle geçinemediği için çalişmak istemiyenler var. Ayni çalismak istemiyenler olarak bilinenler belediyede veya bir kamuda işçi arandiginda bu çalışmak istemeyenler olarak bilinenler dahil millet hücum etmesinin sebebini öğrenirseniz, gençler niye asgari ücrete talim etmek istemedigini anlarsıniz.

Ayrica simit satan yada çöp toplayanlar bile asgari ücretten fazla kazaniyor niye asgari ücretle köle gibi çalışilsin!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 17:20
02

Ayşe Akıncı - Aslında bizde hindistandan pakistan afgan fiziğin den yabancı işçiler getirmeliyiz...Madem biz rahat seviyoruz. Bu getirdiklerimizi tarım alanında çalıştıralım harika olur ama devletin tüm tarım alanlarını yeni mezun işçilere 5-10 dekar bedavaya kiralatması lazım

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 12:00
07

Şener - @Ayşe Akıncı 02 nolu yoruma cevabı: zaten var daha neyi getirteceksin ülkede afganlıdan suriyeliden çok ne var.

üstelik bunlara harcanan para 40 milyar dolar.

maaş kartları var, bir dilekçeyle iş yeri açabiliyorlar,

ha bu arada o senin iş beğenmeyen Türk vatandaşların da bu suriyeliler yerine suriyede can veriyorlar.

keşke suriyeliyi afganlıyı düşündüğünüz kadar kendi insanınız düşünseniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 04:54
01

aylin - ne yazikki dogru ama bunun onune gecilebilir is begenmiyor dedikleri islerin maasini asgari ucret degilde gecinilebilecek bir maas olarak verilseydi o zaman isler degisirdi siskin bir maas alip gencler is begenmiyor demek kolay bunu diyen sahsada asgari ucretle isini yap dersen oda isi istemez hersey gecim derdi artik bunu anliyalim biri zor biri kolay ise ayni para verilirse tabiki kolay is secilir zor olan ise gerektigi gibi para odensin baakalim gencler bu islere gitmeyecekmi o zaman tartisalim

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 11:00

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?