“Üretim kabiliyetimizi kaybetme riski var”

İnsan Kaynakları Meslek Derneği Başkanı Mustafa İskifoğlu, yeni neslin hizmet sektöründe çalışmayı sanayi ve üretimde çalışmaya tercih ettiğine dikkati çekti.

Büyütmek için resme tıklayın

İnsan Kaynakları Meslek Derneği Başkanı Mustafa İskifoğlu, “Üniversitelerin teknik bölümlerinin ilginin azalması bunun somut bir göstergesi. Bu durum bize, ülke olarak üretim kabiliyetimizi, teknik bilgi ve becerimizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” dedi.

İnsan Kaynakları Meslek Derneği Başkanı Mustafa İskifoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin genç nüfusuyla önemli bir işgücü potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bu işgücüne nitelik kazandırılmasının önemine değindi. İşgücünün planlı, kapsamlı ve endüstrinin beklentisi doğrultusunda niteliğe kavuşturulması gerektiğini dile getiren İskifoğlu, şunları kaydetti:

“Dünya ile rekabet edebilmemiz için sanayi ve üretimde nitelikli iş gücüne sahip olmamız gerekiyor. Bunun için ilk yapılması gereken, gençleri üretimin içerisinde yer alabilecekleri mesleklere yönlendirmektir. Maalesef yeni nesil, hizmet sektöründe çalışmayı sanayi ve üretimde çalışmaya tercih ediyor. Üniversitelerin teknik bölümlerine ilginin azalması bunun somut bir göstergesi. Bu durum bize, ülke olarak üretim kabiliyetimizi, teknik bilgi ve becerimizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Üretim kabiliyetini kaybeden bir ülke ise üzülerek ifade etmeliyim ki bağımlı olmaya mahkumdur.”

"DÖNEMSEL İSTİHDAMLAR İŞSİZLİĞE GEÇİCİ ÇÖZÜM”

Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR, meslek örgütleri ve firmaların işbirliğinde Türkiye’nin yedi bölgesinde lider şehirler belirleyerek insan kaynakları alanında uzmanlar yetiştirmeyi planladıklarını ifade eden İskifoğlu, insan kaynakları uzmanlarının istihdamı şekillendirmekte kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. İskifoğlu, işsizlikle mücadelenin yolunun sürdürülebilir istihdamdan geçtiğini de ifade ederek, “Devletin sağladığı destek ve teşviklerle gerçekleşen dönemsel istihdamlar, işsizlikle mücadelede geçici çözüm oluyor. Bunun yerine, meslek liselerinden itibaren iş gücünün niteliğini şekillendiren, müfredata her bölgenin yerel sanayisinin ve üretiminin iş gücünde aradığı bilgiye yer veren, iş gücünü geleceğin çalışma düzenine göre planlayan daha kalıcı ve sürdürülebilir bir bakış açısı hayata geçirilmeli” diye konuştu.

12 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Hasan - artık ülkemizde girişimci üretici imalatçı fabrikatör iş adamı zanaatkar çiftçi gibi mesleki kavramlar bitmiş durumda.

bunun yerine taşeron işçi, 6 aylık işçi, temizlikçi, güvenlikçi meslekleri geldi hayırlı olsun.

üretmeden habire ithal edip tüketiyoruz iktidar ve çapında bulunanlar da bizim vergilerle lüks otellerde zıkkımlanıyor lüks jeeplere binip arabalarını halkın üzerine sürüyorlar.

al sana 2023 türkiyesi.

bu cahil yandaş grubuna özenmeyi bırak onlardan iğreniyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 04:12

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?