Ergün Atalay: Kıdem tazminatımıza dokunmayın

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ülkenin asıl sorunlarıyla uğraşılması gerekirken kıdem tazminatıyla uğraşıldığını belirterek, “Kıdem tazminatımıza dokunmayın” dedi.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Kâğıt Atık Toplayıcıları Derneği üyeleri ile Ankara’da iftar gerçekleştirdi. 300’e yakın kâğıt toplayıcısının katıldığı iftar programında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bu iftar programının her yıl düzenlenip geleneksel hale getirileceğini kaydederek, kâğıt toplayıcılarının yoksullukla mücadele ettiğini ve zor şartlarda çalıştığına dikkat çekti. 

SOSYAL GÜVENCELERİNE KAVUŞMASINI İSTİYORUZ

Atalay, Ankara’da 15 binin üzerinde atık toplayıcısının olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Bunların 3 bini Kâğıt Atık Toplayıcıları Derneği’ne üye. Türkiye’de 500 bin kişi atık toplayıcılığı yapıyor. Bu arkadaşlarımızın büyük bir sıkıntısı var. Sosyal güvenceden yoksunlar. Bu konuda biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Çünkü bu arkadaşlarımız bu ülkenin bir parçası. Kıdem tazminatı tartışmalarına da değinen Atalay, işçilerin kıdem tazminatlarına dokunulmamasını istediğini vurguladı. Atalay, kâğıt atık toplayıcılarının Türk-İş’in bir parçası olduğunu belirterek, “Kısa zamanda sosyal güvenceye kavuşup bu masalara gene beraber yemek yeriz” dedi.

TÜRK-İŞ BİZİ GÖRÜNÜR HALE GETİRDİ

Kâğıt Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman da, “Türk-İş bize sahip çıkarak bizi görünür hale getirdi, kâğıt toplayıcılarıyla ilgili toplumsal duyarlılık oluşturdu. Bu işi yapan binlerce kişiye itibar kazandırdı. Bizler sokaklarda ve sahalarda kâğıtları toplayarak geçimimizi sağlıyoruz. Sahada yaşadığımız sorunlar var. Sağlıksız koşullarda çalışıyoruz. Gece gündüz çalışıyoruz. İnsani olmayan şartlarda çalışıyoruz. Geri dönüşümün yüzde 80’ini biz toplamamıza rağmen hiçbir yasal ve yönetmenlikte yer almıyoruz. Hiçbir yerde tanımlanmamız yok. Tanımlamamız olmadığı gibi tamamen engellerle karşılaşıyoruz. Bizlerin en büyük beklentimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yasalarıyla tanımlı hale gelmek istiyoruz” dedi.

11 Mayıs 2019 - Ekonomi

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?