BBP'de kriz: İlkeli siyaset yapılmıyor diyen MKYK üyeleri istifa etti

Son dakika... BBP'de yerel seçimlerin arından yenilenmek için istenen kongre talebi krize dönüştü. BBP MKYK yöneticileri 'partimiz ilkeli siyaset doğrultusunda yönetilmiyor' diyerek istifa etti.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Mustafa Destici'nin genel başkanlığı yaptığı Büyük Birlik Partisi'nde (BBP) 31 mart yerel seçimlerinin ardından Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) tarafından istenen kongre talebi kabul görmedi. 'Kongre talebinin fitne girişimi olarak görüldüğünü' belirten MKYK yöneticilerinden 7 isim BBP'den istifa ettiklerini duyurdu. 

BBP'DE KONGRE KRİZİ

Yerel seçimlerin ardından yenilenme için talep edilen kongre, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici tarafından kabul edilmedi. BBP MKYK üyeleri Ali Saraçoğlu, Ali Aydoğmuş, Haşim Yanar, Mehmet Efe, Murat Sancak, Mustafa Kara ve Tuncay Özfidan, imzalı istifa açıklamasında,"Ölçü, ilke ve siyasi hedefleri doğrultusunda yönetilemeyen partimizdeki kurulların, meşveret eksenli yapılar olmaktan çıkarılıp, sadakat eksenli yapılara dönüştürülmeye çalışılması rahatsızlık verici boyutlara ulaşmıştır." denildi.

BBP'den istifa eden 7 MKYK yöneticisi açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

PARTİMİZ İLKELİ SİYASET DOĞRULTUSUNDA YÖNETİLMİYOR
"Süreçlerin yaşattığı güven bunalımı hareketimizi, umutsuzluğa, savrulma ve nihayet dağılmaya götürmesin diye ortaya koyduğumuz demokratik tavrımıza gerekli olgunluk gösterilememiş, dile getirdiğimiz “Kongre” talebimiz bir fitne girişimi olarak yansıtılarak meşruiyet alanının dışına itilmek istenmiştir. Ölçü, ilke ve siyasi hedefleri doğrultusunda yönetilemeyen partimizdeki kurulların, meşveret eksenli yapılar olmaktan çıkarılıp, sadakat eksenli yapılara dönüştürülmeye çalışılması rahatsızlık verici boyutlara ulaşmıştır.
KURULUŞ UMDELERİNE UYGUN SİYASET YAPMA ŞARTLARI ORTADAN KALKMIŞTIR
Kendi kurulları içindeki farklılıklara bile tahammül edebilecek olgunlukta işletilemez hale gelen partimizin, kurumsal işleyişi bloke olmuş, işleyişle ilgili yaklaşımlar sorumluluğu üstlenilemez nitelikli hukuksuz uygulamalara dönüşmüştür. Böylelikle hareketin kuruluş umdelerine mütenasip siyaset yapma şartları ortadan kalkmıştır. Parti meclislerindeki eleştiri, telkin ve tavsiyelerimizin, şiddeti çağrıştıran aşağılamalarla mukabele gördüğü ve şartlarının belirlenmesinde etkin olamadığımız nokta da, yanlış, dayatmacı siyasi tercihlerin ve kamuoyu nezdinde husule gelen güven ve itibar kaybının bir parçası olamayacağımızı ifade etmek isteriz.
LİDERİMİZ YAZICIOĞLU'UN ORTAYA KOYDUĞU DEĞERLER HAK ETTİĞİ YERE GELECEK
Kurulduğu günlerden bugüne kadar muhtelif birimlerinde görev yapma şerefine nail olduğumuz, bu çerçevede Şehit Liderimiz Muhsin Yazıoğlu’nun ortaya koyduğu değer ve ilkeler çerçevesinde mücadele verdiğimiz hareketimizin, tüm bu yaşananlara inat siyasette hak ettiği yere geleceğine olan inancımız tamdır.
SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAKTAN UZAKLAŞTI
Bundan böylede rozetini taşımaktan şeref duyacağımız, “Milli Mutabakat Metnindeki” kuruluş umdelerine ve kurucusunun şerefli mazisine sadakatle bağlı kalacağımız Büyük Birlik Partimizin Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyeliğinden, sürdürülebilir olmaktan çok uzaklaşan parti içi ilişkilerin, daha vahim boyutlara ulaşmaması, parti bütünlüğümüzün ve kardeşliğimizin zarar görmemesi adına istifa ettiğimizi, teşkilatlarımıza ve değerli kamuoyumuza saygı ile arz ederiz."

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "BBP olarak 16 Nisan'da nerede durmuşsak, 24 Haziran'da nerede durmuşsak, 31 Mart'ta nerede durmuşsak şimdi de orada duruyoruz" diyerek İstanbul seçiminde Ak Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nı destekleyeceklerini söylemişti.

Kaynak: milligazete.com.tr

10 Mayıs 2019 - Siyaset

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

Hakan - akp sendikaları, medyayı, iş dünyasını, sivil toplum örgütlerini, dernekleri vakıfları, devletin bütün kurumlarını kendine bağladıktan sonra siyasi partileri de hegamonyası altına aldı boyunduruğa girmeyenleri ise vatan haini ilan etti.

destici akp ye uşak olmasaydı şu anda fetocu olmaktan içeride gün geçiriyor olacaktı.

fetocu olanlar akp li oldu fetocu olmayanlar fetocu ilan edildi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 20:56
08

Girgin - Kırık desti su tutmaz.

Destiyi acilen değiştirmek gerekli.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 22:58
07

Haydar - BBP nin rahmetli Muhsin Reis in kurduğu partiyle alakası kalmamıştır.

Şu an avare kasnak görünümünden öteye geçemiyor!!!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 22:26
06

Önce Ahlak - İlkeli olmazsa yalakalik yaparak yönetiyor...

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 17:35
05

True Legend - Nasil olsa milletvekili oldum diyor destici gerisi teverruat onun zihniyetine göre

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 15:21
03

Vatandaş - İyi etmişler. BBP rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun ilkelerinden uzaklaşmış şahsi çıkar ve menfaatler için zalimlerle iş tutmuş, mazlumları mağdurları unutmuştur

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 13:38
02

Şerif - Su testileri, demode olmuş. Bu çağda su testisi Kaç para eder ki.?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 12:42
01

Alibaba - olsun destici vekıl oldu ya ,gerisi hıkaye,akp yı de guzel yalıyor,destisini güzelce doldursun bakalım

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 12:26

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?