Batı, menfaati gereği dünyaya huzur vermiyor

Saadet Partisi Geleneksel İslam ülkeleri büyükelçiler iftarı, Ankara’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. İftar programında İslam ülkeleri büyükelçilerine hitap eden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İslam coğrafyasında yaşanan baskılara değindi.

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Saadet Partisi, Geleneksel İslam Ülkeleri Büyükelçiler İftarı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Ankara’da bir otelde gerçekleşen iftara Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yanı sıra Saadet Partisi YİK üyeleri, genel başkan yardımcıları ile büyükelçiler ve diplomatlar katıldı. İftar programında konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İslam dünyasının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. 

Karamollaoğlu, “Dünyada barış ve huzur, temel değerlerimizin bilinmesi ve hayat bulması ile mümkündür. Kamil manada adalet, birlikte yaşama kültürü, sosyal dayanışma, ahlaki değerlerin ihyası, haksızlıkla mücadele inancımızın temelini oluşturmaktadır. Batı, bu prensipler sözde benimsemiş veya keşfetmiş gibi gözükse de menfaat duygusu, tekebbür ve çifte standart dünyada barış ve huzurun tesisine imkân vermemekte. Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşları, İnsan Hakları Mahkemesi, Adalet Divanı, NATO, OECD hiçbirisi, kurucularının menfaatlerini gözetmeden ileri bir icraatta bulunmamaktadırlar” ifadelerini kullandı.

İSLAM ÂLEMİ KAN VE GÖZYAŞINA BOĞULDU

Karamollaoğlu, dünyada her geçen gün huzursuzluğun arttığına dikkat çekerek, “İsrail’in Filistin halkına karşı sergilediği haksız işgal ve saldırılar giderek artmaktadır. İsrail’in bu zalimane saldırıları çocuk, yaşlı, hasta farkı gözetmeden tam bir katliama dönüşmüştür. Son olarak ABD’nin sanki mülküymüş gibi, Golan Tepeleri’ni İsrail’e bağışlaması ise tam bir uluslararası skandal mahiyeti taşımaktadır. İsrail ise geçmişte olduğu gibi, daha Ramazan ayı başlamadan, saldırılarını ve katliamlarını artırdı. Son olarak Gazze’de ki AA binasını da vurdu. Sadece Filistin değil bugün İslam âlemi kan ve gözyaşına boğulmuş vaziyette” diye konuştu.

MÜSLÜMANLAR ÜZERİNE DÜŞEN SORUMLULUĞU YAPMALI

Verimli topraklara sahip İslam ülkelerinin bugünkü manzarasını düşünen her Müslüman’ı üzdüğünü belirten Karamollaoğlu, “Dünyada barış ve huzur, temel değerlerimizin bilinmesi ve hayat bulması ile mümkündür. Kamil manada adalet, birlikte yaşama kültürü, sosyal dayanışma, ahlaki değerlerin ihyası, haksızlıkla mücadele, fikir ve inanç hürriyeti, emniyet, yönetimde liyakat ve şeffaflık vb. prensipler; bir bakıma inancımızın temelini oluşturmaktadır. Batı, bu prensipler sözde benimsemiş veya keşfetmiş gibi gözükse de; menfaat duygusu, tekebbür ve bunun neticesinde ortaya çıkan çifte standart dünyada barış ve huzurun tesisine imkân vermemekte. Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşları, İnsan Hakları Mahkemesi, Adalet Divanı, NATO, OECD hiçbirisi, kurucularının menfaatlerini gözetmeden ileri bir icraatta bulunmamaktadırlar” ifadelerini kullandı.

YAŞAM STANDARTLARINI YÜKSELTMELİYİZ

Yaşanan baskılara karşı bütün sorumluluğun Müslüman ülkelere düştüğünü kaydeden Karamollaoğlu, “Bizler, her şeyden önce, böyle bir sorumluluğumuz olduğunu idrak etmeliyiz ki ‘nasıl?’ sorusuna cevap bulabilelim. Önce temel ilkelerimizi biz öğrenip benimsemeliyiz.  Yapmamız icap eden ikinci iş, bir araya gelmektir. Normalde biz bunu fertler olarak günlük hayatımızda gerçekleştiriyoruz. Namazı cemaatle kılar hacda bir araya geliriz. Üçüncü husus ise kendimize çeki düzen vermektir. Her ülke barışı önce kendi içinde sağlamalı. Sonra da güçlü ve etkili bir ülke olmak için ekonomi, sanayi ve teknolojide hamle yapmalıyız. Hem insanlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek hem de güçlenmek” diye konuştu.

FAED MUSTAFA: 27 ŞEHİDİMİZ VAR

Büyükelçiler adına konuşan Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Saadet Partisi’nin İslam ülkelerine yönelik iftar programından dolayı teşekkür ederek konuşmasına başladı. Filistin’de yaşanan son gelişmeleri anlatan Mustafa, “İsrail’in son saldırılarında 27 tane şehidimiz var. Yüzlerce ev yıkıma uğradı. Şehirlerde aksaklıklar yaşanıyor. Ben bu Ramazan ayında, ümmet-i Muhammed’in beraber hareket etmesi için dua ediyorum” dedi.

SHAARİ: MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ 

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’ Ku Jafaar Ku Shaari ise, “D-8 örgütünü, İslam ümmetine ve tüm insanlığa barış ve refah getirmesi için Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ortaya koyduğu amaç ve fikirleri doğrultusunda daha ileri düzeye taşımak için mücadele etmeye devam edeceğiz. D-8’in temel hedefleri olan, barış, diyalog, işbirliği, adalet, eşitlik ve demokrasi ilkelerini korumaya devam edeceğiz. Hedeflerimizi işbirliğinin, ortaklığın ve evrensel kardeşliğin gücüyle başarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

# TEMEL KARAMOLLAOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

10 Mayıs 2019 - Siyaset

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?