Reklamı Kapat

Zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir?

Kelime manası, "Artmak ve temizlemek" olan zekât verenin malı artar ve temizlenir. Peki, zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir?

Büyütmek için resme tıklayın

İslâm'ın beş temel esasından biri de zekâttır. Zekât, Allah'IN (c.c.) zengin Müslümanlara yerine getirmelerini emrettiği mâli bir ibâdettir. Kelime manası, "Artmak ve temizlemek" olan zekât verenin malı artar ve temizlenir. Peki, zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir? İşte detaylar;

Akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir Müslüman, bir yıllık borcu ve asli ihtiyaçlarından başka artıcı nitelikte nisap miktarı mala sahip olduğunda, dinen zengin sayılır. Kişi, nu birikiminin üzerinden bir yıl geçince zekât vermekle yükümlü olur ve yılın sonunda elde bulunan birikimin - nisap miktarınn altına düşmek kaydıyla- kırta birini (yüzde 2,5) zekât olarak verir. Artıcı nitelikteki mallar, altın, para ya da ticaret mallarıdır. Söz konusu mallar 80.18 gram altın değerine ulaştığında zekât için gerekli olan nisap miktarına ulaşmış olur.

Konuyu örnekle anlatacak olursak;
2018 yılı 10 Raamzan günü 100 gram altına ya da bu değerde para veya ticaret malına sahip olan bir kişi, 2019 yılı 10 Ramazan günümde 160 gram altına ya da bu değerde para veya ticaret malına sahipse, 4 gram altın zekât verir.

Zekâtın farz olması için ayrıca nisap miktarı mal ya da servete sahip olduktan sonra üzerinden bir kameri yılın geçmesi ve yıl sonunda da nisap miktarını koruması gerekir. Söz konusu birikim yılın başında nisap miktarına ulaştığı halde yılın sonunda nisap miktarının altına düşerse, kişi zekât vermekle yükümlü olmaz. Zekât ayni veya nakdi olarak da verilebilir. Ayrıca zekât verirken zekâta niyet edilmelidir.

07 Mayıs 2019 - Ramazan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?