Reklamı Kapat

Fitre (fıtır sadakası) ne zaman verilir ve kimlere vaciptir?

Yoksul bir vatandaşın ihtiyaçlarını gidermek için verilen Ramazan Bayramı'ndan önce verilmesi daha faziletli olan Fitre (fıtır sadakası) kimlere vaciptir?

Büyütmek için resme tıklayın

İnsani bir hayır ve bir vazife olan fitre, (fıtır sadakası) Ramazan ayında yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerine bir yardımdır. Peki, fitre (fıtır sadakası) ne zaman verilir ve kimlere vaciptir? İşte detaylar;

Ramazan Bayramı'na kavuşan ve Ramazan Bayramı'nın ilk günü, temel ihtiyaçlarının ve bir yıllık borçlarının dışında 80,18 gram altın veya bu değerde para veya mala sahip olan Müslüman fitre vermekle yükümlüdür. Bu malın -zekâtta olduğu gibi- ticaret malı olması gerekmediği gibi üzerinden bir "kameri" yıl geçmesi şartı da yoktur.

Kişi kendisinin ve ergenlik çağına ulaşmamış çocuklarının fitresini vermekle yükümlüdür. Buna karşılık kişinin anne babası, büyük çocukları, eşi, kardeşleri ve diğer yakınları için fitre ödeme zorunluluğu yoktur. Fakat vekâletleri olmadığı hâlde bu kişiler için fitre ödemesi yapsa geçerli olur.

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bayramdan önce verilmesi daha faziletlidir. Bununla birlikte bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Bir özürden dolayı Ramazan'da oruç tutmayanlar da nisap miktarı kadar mal veya paraya sahip iseler fitrelerini vermekle yükümlüdürler.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl Ramazan ayı için açıkladığı fitre bedeli ise 23 TL'dir.

07 Mayıs 2019 - Ramazan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?