Asgari ücretli fitreye muhtaç!

Diyanet, bir kişinin günlük asgari beslenme bedeline denk gelen fitreyi 23 TL olarak belirledi. 4 kişilik ailenin aylık beslenme ihtiyacı, Diyanet’e göre 2.760 TL çıktı..

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yoksullar için verilen fitre bedelinin 23 TL  olarak belirlenmesi bile 2020 TL ile geçinmek zorunda kalan bir asgari ücretlinin halini gözler önüne serdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl asgari şartlara göre belirlediği fitre fiyatlarına göre bu yıl dört kişilik bir ailenin aylık harcaması 2760 TL olarak hesaplanıyor. 2019 yılı için belirlenen 23 TL’lik fitre bedeli, 2020 TL ile geçimini sağlamaya çalışan asgari ücretlinin halini bir kez daha göstermiş oldu. Diyanet’in yaptığı hesaplamalara göre, asgari ücret asgari şartların altında kaldı.

“BİR ÇELİŞKİ VAR”

Ekonomi uzmanı Şevket Tezel, 23 TL’lik filtre bedeli ile asgari ücret arasında bir çelişki olduğunu belirterek, “2016 ve 2019 yılları arasındaki asgari ücret zamlarının hepsinde bir çelişki var. Zira örneğin Ramazan’ı sadece fitre ile geçirecek olan dört kişilik düşük gelirli bir ailenin 30 gününü düşünürsek ayda sadece yemek için ödeyeceği tutar net 2760 TL olacaktır. Oysa bir işçinin çalıştırılabileceği en düşük ücret olan asgari ücret de özünde bireyin yemek, barınma, ısınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını karşılama iddiasındadır. Ne yazık ki Türkiye şartlarında durum öyle değil” ifadelerini kullandı.

“DİYANET İNSAFLI DÜŞÜNMÜŞ”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa İşcan ise asgari ücret rakamlarını işaret ederek, “Asgari ücret net olarak şu an 1880 TL. Buna dört kişilik bir aileye bakan ve eşi çalışmayan bir asgari ücretlinin aldığı AGİ’yi de kattığımız zaman asgari ücret net 2116 TL oluyor. 4 kişilik bir aile hesaplandığında kişi başı kazanç yaklaşık 17,5 TL oluyor. Belirlenen 23 TL’lik fitreye baktığımız zaman Diyanet İşleri Başkanlığı, asgari şartları düşünüp daha insaflı düşünmüş. Diyanet’in hesapladığı fitre oranına göre 4 kişilik bir ailenin günlük asgari yeme içme masrafı 92 TL oluyor. Fakat 4 kişilik eşi çalışmayan bir asgari ücretlinin günlük kazancı da 70 TL. Bu da asgari ücret konusunda yapılan yanlışı gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

 

01 May 2019 - 00:30 - Ekonomi

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Kadir razlik - Yaşlı olup oruç tutamayan ve iyi olmasından ümit kesilen hasta, fakir değilse her günün orucu için fidye verir. Fakir ise fidye vermez, dua eder. Fidye olarak, her gün için bir fitre miktarı un verilir. Bir fitre miktarı un 1750 gramdır. Bir aylık oruç için 53 kg un vermek kâfidir. Yahut bunun kıymeti kadar altın, tutulamayan bir aylık orucun fidyesi olarak, bir veya birkaç fakire, Ramazanın başında veya sonunda verilebilir. Fakir, aldığı fidyeyi kendisi kullandığı gibi, başka birine de verebilir. Fidye verdikten sonra, oruç tutabilecek hâle gelen hasta, tutamadığı oruçlarını kaza eder. (Nehr-ül-fâık)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 11:30
02

Kadir Razlik - FITRA VERMEK

İhtiyacı olan eşyadan ve borçlarından fazla olarak, zekât nisabı kadar malı, parası bulunan Müslümanın fıtra vermesi vacip olur. Fıtra, zekât alması, haram olur. Fıtra nisabına katılacak malın ticaret için olması şart olmadığı gibi, elinde bir yıl kalmış olması da gerekmez. Nisaba malik değilse fıtra vermesi vacip olmaz, fakat vermesi iyidir. Diğer üç mezhepte, bir günlük yiyeceği olanın fıtra vermesi farzdır.

Hadîsi şerîflerde buyuruldu ki:

“Ramazan orucu, gökle yer arasında durur. Sadakai fıtr verilince yükselir.” [Ebû Hafs]

“Sadakai fıtrı, küçük büyük, zengin fakir herkesin vermesi gerekir. [Ebû Davud]

“Sadakai fıtr, oruçlunun, uygunsuz sözlerinden hâsıl olan günahları temizler.”

[Beyhekî]

“Sadakai fıtr, zenginlerinize bir tezkiyedir. Fakirleriniz de verirse, Allahü teâlâ onlara daha çoğunu verir.” [Ebû Davud]

Tezkiye; temize çıkarma, temizleme demektir.

Dinen zengin olmayan herkes, fıtra, zekât alabilir. Sadakai fıtr, Ramazanı şerîfte verilir. Ramazandan önce ve bayramdan sonra da vermek câizse de, bayram namazından önce verilmiş olması daha çok sevaptır. Şâfiî’de Ramazandan önce verilmez. Bayramdan sonraya da bırakılmaz. Hastalık gibi herhangi bir özürden dolayı oruç tutamayan kimsenin de, zenginse fıtra vermesi gerekir. Ana babaya, dedeye, büyük anneye, evlâda, toruna, hanıma ve kâfire fıtra verilmez. Fakir olmak şartıyle geline, damada, kayınvâlideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa fıtra verilir. Hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya fıtra vermek daha çok sevap olur. İmameyne göre, borçlu ve fakir kimseye, hanımı fıtra verebilir. [Mevkufat]

Fıtra olarak; 1750 gr buğday veya buğday unu, 3,5 kilo arpa, hurma veya kuru üzüm verilir. Bunların kıymeti kadar altın veya gümüş de verilebilir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 09:38
01

Mağdur - Benim gibi 1550 TL emekli maaşı alan ne yapsın?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 05:42


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?