Reklamı Kapat

Kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz

Kardeşlik kervanı Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın ardından Mardin ve Batman'da gönül köprüleri kurdu...

Sezer Yılmaz
Sezer Yılmaz Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Kardeşlik Köprüsü programının Batman ayağında konuşan Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, zaruri dönemlerde İslam’da ihtilaflı konuların konuşulmayacağını vurgulayarak, “İslâm’da ittifak ahlakını merkeze almalıyız. Bu dönemde ihtilaflı konuları konuşmamalıyız. Yaralarımızı tedavi etmek zorundayız. Bu da ancak kardeşliğimizi pekiştirerek olur” dedi.

İSLAM’DA İTTİFAK AHLAKINI MERKEZE ALMALIYIZ

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde Din Görevlileri Birliği (Din-Bir-Der) ve Medrese Âlimleri Vakfı (MEDAV) tarafından düzenlenen Kardeşlik Köprüsü’nün 8’inci buluşması gerçekleştiriliyor. Ankara’dan yola çıkan 45 kişilik grup Şanlıurfa ve peygamberler ve sahabeler şehri Diyarbakır’ın ardından Mardin ve Batman’da temaslarda bulundu.

İHTİLAFLI KONULARI KONUŞMAMALIYIZ

Heyet Mardin ve Batman’da türbeler, camiler, tarihi mekânlar ve medrese ziyaretlerinde bulundu. Batman Oduncular Kur’an Kursu’nda düzenlenen Kardeşlik Programı’nda konuşan Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, İslam’da ittifak edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Şu anda Müslümanlar horlanan, ezilen, 57 parçaya ayrılan ve birbirleriyle dövüştürülmek için planların yapıldığı bir dönemde. İslâm’da ittifak ahlakını merkeze almalıyız. Zaruri dönemde ihtilaflı konuları konuşmamalıyız. Yaralarımızı tedavi etmek zorundayız. Bu da ancak kardeşliğimizi pekiştirerek olur” ifadelerini kullandı.

BİRBİRİMİZİ ANLAMAK ZORUNDAYIZ

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Bu topraklar İslam’ın ilk Anadolu’ya geldiği zamandaki dostluğun, sevginin ve muhabbetin davam ettiği topraklardır. Biz doğu batı, kuzey güney köprülerini kurduğumuz zaman bu kadim medeniyette et ve tırnak gibi beraberliğimizi güçlü şekilde devam edeceğiz. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bunun için de birbirimizi anlamak ve anlamlandırmak zorundayız” dedi.

BİZLER UMUDUN ÇOCUKLARIYIZ

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şemsettin Dursun da, yıllardır bu topraklarda yaşayan insanların kardeş olduğunu dile getirerek, “Kürtler, Türkler, Araplar İslam milletinin çocuklarıdır. Bize şeref katacak İslam şuurudur. Bizler aslında umudun çocuklarıyız. Allah’ın davasını insanlara anlatırken o umudu vermek zorundayız. Bütün Müslümanları kardeş bilerek, onlarla kucaklaşarak İslam’ı çocuklarımıza anlatmak zorundayız” diye konuştu.

Millî Gazete

30 Nisan 2019 - Aile & Yaşam

Muhabir Sezer Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?