Reklamı Kapat

Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Son dakika haberi... Merkez Bankası yılın ikinci faiz kararını açıkladı. Ekonomistler yüzde 24 seviyesindeki politika faizinde değişiklik beklemiyordu.

Büyütmek için resme tıklayın

Son dakika! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugünkü yaptığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında aldığı faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtildi.

PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. TCMB, bugün gerçekleştirilen PPK toplantısında alınan kararların özetini ise 30 Nisan tarihinde kamuoyu ile paylaşacak.

Merkez Bankası'nın faiz kararını açıkladığı dakikalarda dolar kuru, TL karşısında 5.90 lirayı aştı.

2019 yılının ilk PPK toplantısı 16 Ocak tarihinde gerçekleştirilmişti. O toplantıda da Merkez Bankası, faiz kararını sabit tutmuştu. Bir sonraki Merkez Bankası'nın PPK toplantısı 12 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantı sonrası yapılan açıklama şöyle:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.  

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

# SON DAKİKA İLE İLİŞKİLİ:
# MERKEZ BANKASI İLE İLİŞKİLİ:

25 Nisan 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Resul - Dünyada en yüksek enflasyona sahip bilin bakalım hangi ülke ; Türkiye

Dünyada en yüksek banka faiz oranına sahip bilin bakalım hangi ülke ; Türkiye

Dünyada en çok batık kredi oranına sahip bilin bakalım hangi ülke ; Türkiye

Dünyada en çok vatandaşı kredi kartı borcuna sahip bilin bakalım hangi ülke ; Türkiye

Dünyada yabancı banka ve finans kuruluşlarının batık kredileri en çok topladığı ülke ; Türkiye

Kısaca AKP nin ekonomi planı tamamen batıktır Ancak hala saray yaptıran bir cumhurbaşkanı var ... Neden...?

Yanıtla . 2Beğen 25 Nisan 19:31

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?