Mücahit Abbas Medeni Hakk’a yürüdü

Katar'da tedavi gören Cezayir İslami Selamet Cephesi lideri Dr. Abbas Medeni 88 yaşında Doha'da rahmet-i Rahman’a kavuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Kuzey Afrika’daki İslâm ülkelerinden Cezayir’in siyasi tarihinde iz bırakan, İslâmi hassasiyetleri ve mücadelesiyle ün yapmış büyük devlet adamı Abbas Medeni, Hakk’a yürüdü. Hastalığı sebebiyle uzun yıllardır tedavi gören Cezayir İslâmi Selamet Cephesi (FIS) lideri Abbas Medeni, Katar’ın başkenti Doha’da 88 yaşındayken vefat etti. 

FİS'ın kurucularından ve başkan yardımcısı Ali Bilhac, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İslam ümmetinin bir evladını kaybetmesinden dolayı hem kendilerine hem de İslam dünyasına taziye dileklerini ilettiğini" yazdı.

1990’lı yılların başlarında İslâmi Selamet Cephesi’nin liderliğini yürüten Medeni’nin Kur’an anayasasına dayalı İslâmi devlet fikirleri bütün dünya Müslümanlarını derinden etkilemişti.

KUR’AN ANAYASASINI SAVUNDU

1989 yılında Cezayir’de kurduğu İslâmi Selamet Cephesi’nin (FIS) liderliğini yapan Abbas Medeni, kısa süre içinde etkili söylemleri ve karizmatik duruşuyla geniş kitlelerin ilgisini çekti. Teşkilatın kuruluşunda Mısır’daki Müslüman Kardeşler hareketinden esinlenen Medeni, konuşmalarında amaçlarının Kur’an’ı temel alan bir İslâm devleti anayasası olduğunu ifade etti. Konferans ve mitinglerinde Cezayir toplumuna dayatılan ahlaksızlıkları, İslâm dışı kanun ve kaideleri eleştiren Medeni’ninİslâmi Selamet Cephesi (FIS), 1990’daki seçimlerde büyük bir başarı kazandı.

MEDENİ’NİN SÖYLEMLERİ  BATIL GÜÇLERİ RAHATSIZ ETTİ

İslâmi Selamet Cephesi (FIS) halk desteğinden aldığı cesaretle söylemlerini sertleştirdi. 1991 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak işgaline karşı sert bir tutum sergiledi. Aynı zamanda İslâmi Cephe’den Filistin direnişine verilen övgü dolu mesajlar da ABD-İsrail ile onların yerli işbirlikçilerini oldukça rahatsız etti.

BATI KUKLASI ORDU, İSLÂMİ YÜKSELİŞİN ÖNÜNE SET OLDU

Abbas Medeni liderliğindeki İslâmi Selamet Cephesi’nin (FIS) yükselişi, zulüm düzenini devam ettirmek isteyen laik ve dayatmacı Cezayir ordusunu yeni tedbirler almaya zorladı. Fransa’nın başını çektiği  Batılı ülkelerin tahrikleri ile Cezayir ordusu, 16 Ocak 1992 tarihinde yani seçimlerin ikinci turunun yapılacağı tarihe beş gün kala gerçekleştirdiği darbe ile yönetimi gasp ettiğini duyurdu.  Genel Başkan Abbasi Medeni başta olmak üzere Cezayir İslâmi Selamet Partisi’nin (FIS) lider kadrosu ile teşkilat mensuplarının büyük çoğunluğu hapse atıldı. Yoğun baskı ve zulümlere maruz kalan Medeni’nin partisi, sonraki süreçte Cezayir siyasetinde bir daha eskisi gibi aktif bir şekilde yer alamadı.

25 Nisan 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?