İBB Sözcüsü Ongun'dan veri ve 13 milyon liralık fatura açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Basın Sözcüsü Murat Ongun, veri kopyalama ve '13 milyon liralık web sitesi' iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Basın Sözcüsü Murat Ongun, mahkemenin veri kopyalama talimatının mahkeme tarafından durdurulması ve 13 milyon liralık fatura konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ongun, yürütmesi durdurulan veri kopyalamasıyla ilgili mahkemeye itirazda bulunmayacaklarını vurgulayarak, ''Hukuki süreç devam edecek. Zaten mahkemenin kurumumuzdan istemiş olduğu bilgi ve belgeler var. Bunlara cevaplarımız olacak.'' dedi.

Ongun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını aldığı gün, 17 Nisan 2019'da, 13 milyon 629 bin TL'lik ödeme yapılması iddiasıyla ilgili olarak da ''Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'ndan aldığım bilgiye göre, 17 Nisan 2019 tarihinde, ikinci hak ediş olarak 13 milyon 629 bin TL'lik bir ödeme, henüz gerçekleştirilmemiştir'.' diye konuştu.

Murat Ongun'un açıklamaları şöyle:

FELAKET SENARYOLARINA ÖNLEM

"18 Nisan tarihli kamuoyunda veri kopyalama diye tartışılan Başkanlık imzalı yazıyla ilgili son durum. Başkanlık yazısında; 2 belediye müfettişi ve belediye uzmanlarıyla İBB'nin elektronik veri ve alt yapılarında her türlü inceleme ve araştırma yapmayı ve veri tabanı alt yapı kopyalama için yetkilendirilmişlerdir. Bu yazının amacı, her türlü felaket senaryolarına karşı kurumların, hatta özel şirketlerin kendi verileriyle ilgili bir yedeği olması gerekir. Bu yazıyla asıl hedeflenen şey, İBB'nin böyle bir yedeği var mı? Varsa bu yedek nerede muhafaza ediliyor? Bunun tespiti amaçlanmıştır. Üstelik bu tespit müfettişler ve İBB Bilgi İşlem Daire Başkanının kontrolünde olacaktır. Bu tespitin gerekçesi de 31 Mart - 18 Nisan tarihleri arasında hem bizlere gelen, hem kamuoyuna yansıyan bazı iddiaların doğruluk yapı var mı yok mu, bunun tespiti yönünde atılmış bir adımdır.

''OLMAYAN KOPYALAMANIN DIŞARI ÇIKMASI SÖZ KONUSU DEĞİL''

Bunun dışında herhangi bir veri ve altyapı kopyalaması yoktur. Asla olmamıştır. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Doğal olarak kamuoyunda bazılarının senaryolar ürettiği gibi dışarıya veri çıkmamıştır. Olmayan bir kopyalamanın doğal olarak dışarıya çıkarılması da söz konusu değildir. Başkanlık yazısından bir gün sonra, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Karar belediyemize resmi olarak tebliğ edilmiştir. Belediyemizin Hukuk Müşavirliği, ilgili müdürlüklerden mahkeme kararına cevap olmak üzere bilgi ve belge talebinde bulundu.

''İBB, YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA İTİRAZ ETMEYECEK''

İBB bu yürütmeyi durdurma kararına itiraz etmeyecek. Hukuki süreç devam edecek. Zaten mahkemenin kurumumuzdan istemiş olduğu bilgi ve belgeler var. Bunlara cevaplarımız olacak. Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göreve geldiği gün bu tespiti yaptırmak için adım atması, söz konusu talimatı vermesi kamu yöneticiliği sorumluluğudur. 31 Aralık 2018, 31 Mart 2019 ve 18 Nisan 2019 tarihleri arasındaki veriler uyumlu mu onu tespit etmek istedik. Zaten bu belge belge soruşturma niteliğinde bir inceleme değil, kamuoyuna yansıyan iddialar üzerine hacimsel bir inceleme olacaktı. Kamuoyunda bu süreçle ilgili kafalarda soru işareti kalmasın isteriz. İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızın koordinasyonunda süreç devam edecektir. İBB'de resmi statüsü olmayan hiç kimse de bu sürece dahil olmayacaktır.

medya-as-fatura.jpg?

''MEDYA A.Ş., 17 NİSAN'DA ÖDEME YAPMADIĞINI AÇIKLADI''

Dün kamuoyunda sıkça tartışılan, renkli fotokopisini göstereyim, bu faturayla ilgili tartışmalar. Onunla ilgili kısa bir açıklama yapmak isteriz. Dün, kamuoyunda, İBB'nin 30 Ekim 2018 tarihinde açtığı ve 26 Kasım 2018 tarihinde İBB'nin iştiraki olan Medya A.Ş.'nin iştiraki olan ve yine Medya A.Ş.'nin kazandığı, toplam 26 milyon 585 bin TL'lik ihale sözleşmesiyle ilgili tartışmalar yaşandı. Tartışmaların 2 boyutu vardı. Bir tanesi, söz konusu kalemler ve yanında ifade edilen rakamlarla ilgili tartışmalar. Diğeri de 26 milyon 585 bin liralık ihalenin ikinci hak edişinin ödemesiyle ilgili tarih. O tarih de 17 Nisan 2019 tarihine denk geliyordu. O belgede de ödeme tarihi olarak bu ifade ediliyor. 17 Nisan günü, aynı zamanda İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını aldığı gün, böyle bir ödemem yapıldığıyla ilgili konu da kamuoyunda tartışma yarattı. Şunu ifade etmek isterim, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'ndan aldığım bilgiye göre, 17 Nisan 2019 tarihinde, ikinci hak ediş olarak 13 milyon 629 bin TL'lik bir ödeme, henüz gerçekleştirilmemiştir. Yani, 17 Nisan günü, herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Özellikle, internet sitesi ve sözleşmede yer alan diğer kalemlerin meblağlarıyla da ilgili tartışmalar var. Edindiğimiz bilgiye göre, bunların içinde personelin maaşları da dahil olmak üzere, çeşitli kalemler bulunuyor. Kuşkusuz, tüm bu iş ve işlemler, İBB'nin yetkili mercileri ve makamları tarafından incelenecektir. Her zamanki şeffaflıkla da siz değerli basın mensuplarıyla paylaşılmaya devam edecektir."

KESİNLİKLE BİR ALT YAPI VE VERİ KOPYALAMASI GİBİ HUSUS YOKTUR

Ongun, bir gazetecinin "Veri tabanıyla ilgili incelemenin şu ana için akıbeti ne oldu? Konuyla ilgili herhangi bir analiz var mı?" sorusuna "Herhangi bir analiz yok. Çünkü ertesi gün İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı var. Hukuki sürecin sonunda, hukuk müşavirliğimizle de görüşülerek, Bilgi İşlem Daire Başkalığı süreci yürütecektir ama tekrar altını çizmek isteriz. Kesinlikle bir alt yapı, veri kopyalaması ve bunun dışarı sızdırılması gibi bir husus yoktur. Bunlar, sadece hayali senaryolardır." şeklinde cevap verdi. 

24 Nisan 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?