Reklamı Kapat

51’in 49’a tahakkümü olamaz

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman Genel Kurula seslendi. Karaduman, “51 kişinin 49 kişiye tahakkümü milletin egemenliği değildir” dedi. 

Büyütmek için resme tıklayın

TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen özel oturumunda siyasi partileri temsilen konuşmalar yapıldı. Saadet Partisi adına da Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman Genel Kurula seslendi. Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Meclis Başkanvekili Levent Gök’e Ankara Çubuklu’da yapılan saldırıyı kınayan Karaduman, “Saldırı, birlik ve beraberliğimize, toplumsal barış ve huzurumuza ve Millet Meclisimize yönelik yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Karaduman TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen özel oturumda konuştu. Parlamenter sistemin önemine vurgu yapan Karaduman, “51 kişinin 49 kişiye tahakkümü milletin egemenliği değildir” dedi.  

TARİH BOYUNCA MECLİSİMİZ HAKSIZLIĞA VE ADALETSİZLİĞE MÜSAADE ETMEMİŞTİR

TBMM’nin 99. yıl dönümünde parlamenter sistemin önemine vurgu yapan Karaduman, “51 kişinin 49 kişiye tahakkümü milletin egemenliği olmasa gerektir” dedi. Karaduman, “Hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan haklarına giden yol; 99 kişiye karşı 1 kişinin temel hak ve özgürlüklerini korumaktan geçer. Bu kavramlara sahip çıkan meclisimiz tarih boyunca; bütün siyasi iktidarların kendisi gibi düşünmeyeni terörize ve kriminalize etmesini, kayırmacılığı, haksızlığı ve adaletsizliği hükümet etme biçimi haline getirmesine asla müsaade etmemiştir. Ülkemiz, geleceği parlak bir ülkedir ve hep öyle olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu. Meclis’in açılışı, egemenlik ve çocuk olmak üzere üç ayrı bayramı bir arada kutladığımızı dile getiren Abdulkadir Karaduman, “Bugün TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümü, ulusal egemenlik bayramını ve çocuk bayramını bir arada kutluyoruz” diye konuştu. 

TOPLUMSAL BARIŞIMIZA YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR

Karaduman, “Çocuk bayramına kavuşamayan Rabia Naz’ın, Eren Bülbül’ün, Yasin Börü’nün ve babaları ülkemiz için şehit olmuş tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun” diye konuştu. Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Meclis Başkan Vekili Levent Gök’e yapılan saldırıyı kınayan Karaduman, “Saldırı, birlik ve beraberliğimize, toplumsal barış ve huzurumuza ve Millet Meclis’imize yönelik yapılmış bir saldırıdır” dedi.

MECLİSİN SÖZÜ MİLLETİN NİHAİ SÖZÜDÜR

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı da, “99 yıl önce Mecliste kalpaklılar, fesliler ve sarıklılar vardır. Onlar, bütün o sembollerin ima ettiği farklılıkları aşmış, ortak bir dayanışma ruhunda bir araya gelmiş, her türlü tartışma ve müzakereyi, milletin kurtuluş ve yeniden ayağa kalkması istikametinde yapmışlardır. Bize bırakılan miras, siyasi rekabeti aynı şekilde yapmak ancak Türkiye’nin ortak kaderi ve geleceğini her türlü mülahazanın ötesinde bir üst değer olarak tutmaktır. Meclis, millet iradesinin tecelli yeridir. Meclisin sözü milletin nihai sözüdür” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN 6 MADDE

TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümünde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Türkiye’nin bugün yaşadığı “acı gerçek” olarak nitelendirdiği durumu 6 madde halinde sıralayarak, “Bir, TBMM’nin yetkileri kısıtlanmış; denge ve denetleme mekanizmaları yok edilmiş; denetimsiz bir yürütme organı yani iktidar yaratılmıştır. İki, Cumhurbaşkanı kararnameler yoluyla Meclisin yasama yetkisine fiilen ortak olmuştur. Üç, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı fiilen sona ermiştir. Dört, partili Cumhurbaşkanı devleti ve milleti temsil etmek yerine belli bir siyasi görüşün temsilcisi haline gelmiştir. Bu da denge unsuru olması gereken Cumhurbaşkanlığı makamının denge unsuru olmaktan çıkmasına yol açmıştır. Beş, tek kişiye parlamentoyu fesih yetkisi verilmiş, milletin meclisinin geleceği bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak sözcüğe bırakılmıştır. Altı, Meclis’in bütçe hakkı ve yetkisi fiilen alınmıştır” diye konuştu.

TÜRKİYE İÇİN SİVİL SİYASETİN DIŞINDA ZEMİN ÜLKEYİ BALTALAR

TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplanan Meclis Genel Kurulunda konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop,  “Köklü bir seçim ve parlamento geleneğine sahip bir ülke olarak Türkiye için sivil siyasetin dışında zemin, demokrasiden başka çare, diyalog içermeyen bir söylem arayışında olmak, bu ülkenin geleceğini baltalamaktır” dedi.

# ABDULKADİR KARADUMAN İLE İLİŞKİLİ:
# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

24 Nisan 2019 - Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Resul - Harikasın. Konuşun daha çok konuşun her yerde konuşun Halk samimiyetinizi görsün ve uzaklaşsın akp tenekesinden

Yanıtla . 4Beğen 24 Nisan 10:59
01

Hakikatin Peşinde - Temel insan haklari her kişinin hakkidir.

Sayın karaduman beyi ve saadet partisini dikkatlice izliyor ve takdir ediyorum.

Keşke siz iktidarda olsaniz diye samimi bir duam var.

Yanıtla . 10Beğen 24 Nisan 06:30

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?