Reklamı Kapat

Kronik yorgunluğunuzdan ozon tedavisi ile kurtulun

Ozon, üç oksijen atomunun birleşiminden oluşan renksiz, keskin kokulu ve doğal bir gazdır.

Büyütmek için resme tıklayın

Ozon tedavisi nedir?

Ozon gazı, modern tıpta hastalıkların tedavisinde uzun zamandır kullanılmaktadır. Belirli bir miktarda ozon/oksijen karışımının vücut boşluklarına veya dolaşım sistemine verilmesi ozon tedavisi dolarak isimlendirilmektedir. Ozon tedavisi güvenli, etkili ve bilimsel bir tıbbi tedavi uygulamasıdır.

Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Kronik yorgunluk sendromu, altta yatan herhangi bir tıbbi durumla açıklanamayan, aşırı yorgunluk ile karakterize bir hastalıktır. Bu yorgunluk fiziksel veya zihinsel aktivitelerle kötüleşebilir. Ancak dinlenme ile yorgunluk düzelmez. Birçok teori olmasına rağmen, kronik yorgunluk sendromunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kronik yorgunluk sendromu tanısını doğrulayacak bir test bulunmamaktadır. Benzer semptomları olan diğer hastalıkları dışlamak için birtakım tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir. Kronik yorgunluk sendromu tedavisinde semptomların hafifletilmesine çalışılır.

Kronik yorgunluk sendromunda oluşan yorgunluk hali dinlenmekle azalmaz, insanın mevcut iş, eğitim, sosyal ve özel yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Kronik yorgunluk sendromunun yaşamı etkileyen bulguları nelerdir?

 • Kısa süreli hafızada bozulma,
 • Konsantrasyon eksikliği,
 • Yaygın kas ağrıları,
 • Baş ağrısı
 • Eklemde şişlik hissi ve ağrı hali,
 • Yeni oluşmuş veya şekli değişmiş baş ağrıları, boyun ağrıları,
 • Uyanınca hep yorgun olma ve uykusunu alamama hali,
 • Cinsel isteksizlik ve cinsel performansta azalma

Ozon tedavisi yukarıda sayılan tüm bulguların sona ermesinde son derece etkili bir tedavi seçeneğidir.

Kronik yorgunluk sendromunda ozon tedavisinin etkileri nedir?

 • Fiziksel ve zihinsel olarak güç kazandırır,
 • Uyku kalitenizin artırır ve sabahları daha zinde uyanmayı sağlar,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaygın mevsimsel hastalıklara karşı vücut direncini artırır,
 • Kas ve eklemlerde, bel ve boyun gibi bölgelerde görülen ağrı, sertlik, uyuşukluk, karıncalanma gibi şikayetleri azaltır.
 • Cinsel istek ve performansta belirgin artış sağlar,
 • Strese karşı direnci artırır.

Kronik yorgunluk sendromunda ozon tedavisi uygulama şekilleri nelerdir?

 • Majör uygulamalar: Hastadan100 cc kan alınarak, içerisine hastalığın teşhisine göre doktorun belirleyeceği dozda ozon eklenir. Ozonlanmış kan tekrardan hastaya damar yoluyla verilir. Bu uygulama süresi yaklaşık 15 dakika sürer ve ağrısız bir işlemdir. Genellikle haftada 2 veya 3 uygulama ve toplamda 10-12 uygulama olacak şekilde yapılmaktadır. Kronik hastalığı olanlarda ayda bir kez idame dozu şeklinde uygulama yapılması da önerilmektedir.
 • Minör uygulamalar: Hastadan alınan 5cc kan yine 5cc ozon ile karıştırılarak bu kez damardan değil kas içine enjekte edilir. Haftada 2 veya 3 kez olmak üzere yine toplam 10-12 uygulama yapılmaktadır. Majör uygulamayla kombine de yapılabilir.
 • Rektal ozon: Rektal ozon tedavisi genellikle bağırsak hastalıklarında kullanılır ve vücudun yeniden canlanmasını sağlar. İlk etkisi bağırsak içerisini temizlemektir ve böylece dışarıdan alınan dost bakteriler bağırsak içerisine daha kolay yerleşebilirler. Sonuçta daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip oluruz. İkinci etkisi, Ozon bağırsak iç yüzeyi tarafından emilerek bağırsak kaslarını güçlendirir ve spastik kolon, ülseratif kolit, hemoroid, fissür, fistül gibi rahatsızlıklar da yavaş yavaş düzelebilir. Üçüncü etkisi, bağırsak çevresini saran kan damarları tarafından emildiğinde bu damarların içerisinde bulunan kanı ozonlanır. Ozonlanan kan karaciğere taşınır ve böylece karaciğer ozon gazı ile temizlenip güçlenmektedir. Karaciğer enzimlerinde düzelme, karaciğer yağlanmasında azalma beklenmektedir.

Kronik yorgunluk sendromunda uygulanan ozon tedavisinden çok iyi sonuçlar elde edilmektedir. Tedavi sonrası hastalar sabah uyandıklarında kendilerini çok daha güçlü ve dinç hissederler.

Doç. Dr. Habib BOSTAN

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı

habibbostan.com

Tel: 0212 542 5588

Whatsapp: 0545 229 5588

17 Nisan 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?