Reklamı Kapat

AGD ecdadın izinde

Anadolu Gençlik Derneği, her yıl olduğu gibi bu yıl da atalarını unutmadı.

Büyütmek için resme tıklayın

Ülkemizin milli ve manevi değerlerine sahip çıkmaya devam eden AGD, her yıl olduğu gibi bu yıl da Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret ederek, şehitlerimizin aziz hatırasına sahip çıktı. Ziyarette konuşan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, “Çanakkale, Bağdat’ın, Şam’ın, Diyarbakır’ın, Van’ın, İstanbul’un, Kudüs’ün, Mekke’nin, Medine’nin müdafaasıdır. Çanakkale, Türk, Kürt, Arap, Fars, Malay, Habeş, Arnavut, Boşnak, Çeçen, Afgan topyekûn bir ümmetin müdafaasıdır” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), her yıl olduğu gibi bu yıl da Çanakkale’de bir araya gelerek, ecdadın aziz hatırasına sahip çıktı. Türkiye’nin her bir yerinden ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin katıldığı programda konuşan AGD ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, “Çanakkale zaferi, milletimizin hangi şart olursa olsun esaret ve dayatmaya asla boyun eğmeyeceğinin delilidir. Çanakkale direnişinde, Anadolu’nun yanı sıra Tebrizli, Halepli, Şamlı, Silistreli, Bağdatlı, Kudüslü yüzlerce şehit verilmiştir” dedi.

TOK YATMAKTAN AR EDEN BİR MİLLETİN TARİHE TANIKLIĞIDIR

Turhan, 22 ülke hariç dünyanın her ülkesini işgal eden İngiltere ve müttefiki Fransa gemilerinin yüklendikleri 506 top namlusunu İslam coğrafyasına çevirdiğini hatırlatarak, “Bizim odumuzun top sayısı ise 72 idi. Emperyalizm, sanayi devrimine, kitle imha silahlarına, ellerindeki cephaneye güveniyordu. İstanbul’u alarak, sömürgeciliğe karşı direnen son toprakları ele geçirmek istiyorlardı. Elbette kastettikleri sadece İstanbul değildi. İyiyi, doğruyu, faydalıyı ve adaleti üstün tutan bir medeniyeti tasfiye etmek istiyorlardı. İslam’ı tasfiye etmek istiyorlardı. Müslümanların ilk kıblesi ve miracın kapısı Kudüs’ü ele geçirmek istiyorlardı. Yeryüzünün ilk şehri Mekke’yi ve ilk binası Kâbe’yi ele geçirmek istiyorlardı. Emperyalizm Çanakkale’de topyekûn İslam milletine kastetmiştir. Bizim iki yüz elli bin şehidimiz, İstanbul için, Kudüs için, Mekke için, İslam için, her daim on altısında, her daim on yedisinde kalmaya karar kılmıştır. Çanakkale, komşusu açken tok yatmaktan ar eden bir milletin tarihe tanıklığıdır” dedi.

ÇANAKKALE’DEN DERS ALMALIYIZ

Tarihin sadece anmak için olmadığını anlamak ve ders çıkarmak için var olduğunu söyleyen Turhan, “Çanakkale Zaferi’nden alınması gereken en önemli ders ise birlik ve beraberliğimizdir. Bundan 104 yıl önce Çanakkale’de ortaya konan kardeşlik iklimini, bütün coğrafyaya yayacak şekilde yeniden inşa etmek zorundayız. Çünkü biz bir ve beraber olursak aşamayacağımız hiçbir engel, bozamayacağımız hiçbir oyun yoktur. Dedeleri Çanakkale’de omuz omuza çarpışırken şehit düşenlerin torunları bugün aralarına fitne tohumları ekilerek birbirine düşürülmeye çalışılıyor. İslam coğrafyası, etnik, bölgesel ve mezhepsel farklılıklar tahrik edilerek parçalanmaya çalışılıyor. Bu oyunu bozmanın yolu daha fazla birlik, daha fazla beraberlik ve daha fazla kardeşliktir. Daha fazla adalet, daha fazla özgürlüktür” diye konuştu.

16 Nisan 2019 - Gündem

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?