Ekrem İmamoğlu: Bu iddiaları seçimi kaybedince uydurdular

YSK'nın kesin olmayan sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, Ak Parti'nin İBB adayı Binali Yıldırım'ın iddialarına cevap verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

YSK'nın kesin olmayan sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın iddialarına cevap verdi. 

Ülkenin asıl odaklanması gereken sorunların olduğunu belirten İmamoğlu, "Son 2 ayda dövizde yüzde 10'luk artış oldu bu zamları kapımıza getirdi. Sadece son 1 haftada dolar kaşısında TL‘nin yüzde 3 değer kaybı var. Hükümet ise bu sorunlarla değil sorunları sonuçlarına yönelik başka bir arayış içerisinde." dedi.

İmamoğlu, “2 saat boyunca somut bir delil, usulsüzlük sunabildi mi ya da söylediklerini anladınız mı? Beni acelecilikle suçluyor ama ‘Yıldırım hızıyla kazanım’ dedi. ‘Görmemişlik yaptı ağırbaşlı olmadı’ diye beni suçluyor. Seçimden yarım gün sonra tüm İstanbul’a gönül belediyeciliği afişi asan ben olsaydım görmemiş olurdum. Görmemişlik ne imiş halkımız sormak istiyorum” diye konuştu.

Basın toplantısındaki verilerin doğru olmadığını savunan İmamoğlu, “Yalan yanlış veriler sundu. Yanında uzman diye oturtuğu kişiler onu kandırdığını söylediğim kişiler. İtiraz günlerini bile doğru veremediler. Yıldırım’ın bıkkınlığı her şeyi anlatıyor. Kendi iddialarını bile anlatamaması bıkkınlığının bir ifadesidir” dedi.

Usulsüzlük iddialarına cevap veren Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından bazı satır başları şöyle:

Son 10 yılın en büyük işsizlik oranını yaşıyor Türkiye. Ne yazık ki 3 gençten birisi işsiz. Toplam işsiz sayısı Türkiye’de 4 milyon 668 bin kişi. Bu TÜİK verilerine göre, resmi rakamlara göre size aktardığım bilgiler. 5 milyona doğru giden işsiz sayısına sahip Türkiye. Bu kadar acı bir durumda, Türkiye’nin ekranlarını 2 saat boyunca işgal eden, sözüm ona çok önemli bir hususu açıklayacağını düşündüğümüz sayın rakibimiz, 2 saat boyunca somut bir delil, usulsüzlük, aykırılığı size anlattı mı? Anlattıklarından bir şey anladınız mı? Ben anlamadım. Anladığım şeyler var, sormak istediğim sorular da var.

Acelecilik yaptı diyor benim için, ama hepiniz hatırlıyorsunuz, rakibimiz yıldırım hızıyla 20.30 gibi seçimi ben kazandım dedi. Hayatımda bu kadar yıldırım hızıyla açıklanan seçim kazananı görmedim. 3 bin 870 oyla kazandım… Acelecilik….

Sayın cumhurbaşkanı tek başına afiş assaydı, 25 belediyeyi kazandığını ima ederek bunu ifade edebilirdi de, sayın yıldırım niye yıldırım hızıyla oraya fotoğrafını koymasına izin verdi anlamış değilim.

2 saat içerisinde aktarılan veriler yalan yanlış aktarılan veriler. Uzman diye yanında oturttuğu kişiler, onu aldattığını söylediğim kişiler, bugün bile itiraz günlerini dahi doğru veremediler. Üzülerek söylüyorum, aldatıldığını düşündüğüm sayın Yıldırım herhalde o gece aldatma için işbirliği yapmak zorunda kaldığını anladım yan yana oturmasından dolayı. Bu konularla ilgili yaptığı açıklamalarda hiçbir şey anlamadığım, rakibimizin anlatmak istediklerine ben katkı sunacağım.

Sayın Yıldırım’ın bıkkınlığı ekranlardan her şeyi anlatıyor. Kendi iddialarını bile anlatamaması bıkkınlığının bir göstergesidir.

Kendi iddialarını madde madde size anlatacağım: 3 başlıkta hile ve usulsüzlük olduğunu iddia ediyorlar; Sayımdan kaynaklanan usulsüzlük, seçmen listelerinden kaynaklanan usulsüzlük, sandık kurullarından kaynaklanan iddialar.

Seçmen listeleri ve sandık kurullarıyla ilgili iddialar seçim öncesi döneme aittir. Türkiye en güvenilir seçim sistemine sahiptir diye açıklama yaptılar. Hiçbir şekilde taşıma seçmen yoktur diye ulusa seslendiler. Taşıma seçmen konusunda oluşan tüm kaygılarımızı reddettiler. Aynı evde 20 kişiyi nakleden anlayışı anlattık ama biz aslında bu ihbarlarımızı seçim öncesi itiraz süresinde yaptığımızda bile birçoğu reddedildi, usule uygun denildi, biz dek abul ettik.

Bu iddialarda bulunan sayın rakibimizin, özellikle bu konuları dile getirmiş olması, seçim öncesi hiçbir işlem yapmamış olması, seçimden sonra buradan bir şeyler elde etme çabasını anlayabilmek mümkün değil. Bu iddiaların seçimi kaybettikten sonra uydurulup üretildiği çok net. Öyle de olmuştur, ama iddia üretimine maalesef Büyükçekmece’de birçok kamu kişileri de dahil edilmeye çalışılmıştır. Emniyet mensuplarına ayıp edilmiştir. Dolayısıyla suç ve suçlu yaratma çabası gösterilmiştir.

AK Parti’nin sayımdan kaynaklanan usulsüzlük iddiaları… YSK tüm oyların sayılması talebini reddetti. Dolayısıyla gündemden kalktı. Gerekçe ve kanıt olmadığı için reddettiğinden dolayı konu kapanmıştır. YSK, sayılmış oylar geçerlidir demesine rağmen, başvurular gereği geçersiz oylar tekrar sayılmıştır. Ama tekrar gerekçe uydurmaya çalıştılar. 57 sondaj sandığı sayıldı. Yetinmediler, bazı ilçelerde oyların tamamı da sayıldı. Tüm bu işlemlere rağmen, YSK kararlarına rağmen, sayın Yıldırım’ın seçimi mundar ilan etmesi hukuka saygısızlıktır, kazanamadığı bir seçimi mundar ilan etmedir. Hani hukuka saygı gerekirdi, ağır başlı olmak gerekirdi, YSK’ye saygı duymak gerekirdi, devlet adamlığı bunu yapmayı gerektirirdi? 2 saatlik konuşma içerisinde bu kadar tezatı bi arada görmedim.

Habire “Bas mührünü ampüle” diye ilan yapmışlar, sıklıkla geçersiz oy sayılan oylarda mühürler logonun üstüne basılmış, basılması gereken yere değil. Kendi akıl yürütmesiyle bunu delil kabul ederek bir şeyler aramanın ne kadar acizlik olduğunu buradan halkımıza duyurmak istiyorum.

Ben toplumu infiale sokuyormuşum, topluma iyi mesajlar vermiyormuşum, hatta İstanbul’u hareketlendiriyormuşum… O doğru, nereye gitsem binlerce insan etrafıma topluyorum. Görmek istiyorsa Yıldırım’ı maça davet ediyorum. Beraber gidelim, hareketliliği görelim.

“Organize kötülük” açıklaması vardı. Vallahi billahi ben kötülük nedir hiç bilmem. İhanet bilmem. İhtiras bilmem. Kin, nefret gibi duyguları hiç bilmem, ruhumda taşımadım Allah’a şükür. Bu duyguları ruhunuzda taşımayın. Ben mutluyum, çünkü herkesin hakkında iyi düşünen bir insanım. Nasıl bunu uydurdular, açık söyleyeyim başkalarını kendileri gibi gören bir anlayış bunu söyleyebilir. Şu anda sizin yaptığınız, halkın iradesine karşı organize kötülüktür arkadaş, bundan vazgeçin, insanların canını sıkmayın.

AK Parti’ye oy veren hemşehrilerime, kardeşlerime seslenmek istiyorum. 1994 yılında bu şehirde seçimi kazanan sayın cumhurbaşkanına o dönem DYP ve SHP’nin ortaklığındaki iktidar döneminde karar vericiler görevi teslim ettiler. 2002’de de seçimi kazanan AK Parti’ye teslim edildi. Demokrasiyi sıkıntıya uğratanları lütfen AK Parti’ye gönül vermiş hemşehrilerim görsünler, istirham ediyorum. Özellikle şunu hatırlatmak istiyorum: Bir an için düşünün, ben, sizin adayınız olsaydım ne düşünürdünüz? Bu kadar net. Bunu düşünün yeter.

İstanbul’un çokça sorunu olduğunu, problemlerini biliyorum. Daha bugün pazarda bana sıkıntılarını anlatan anneleri gördüm, pazardaki poşetini doldurma çabasında olan aileleri gördüm.

15 Nisan 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

ihsan - yuh sana be saçmalama eldeki berlgeleri gözün körmü sapık imam

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 11:05
04

Vatandaş - Birisi çıkıp 29 binlik farkın nasıl 12 200 indiğini ve bu farkın kapanmayacağını söylesin, daha sonra mazbatayı kime verirlerse versinler.

Yanıtla . 2Beğen 16 Nisan 00:38
06

Mehmet Sezai Aydıngöz - @Vatandaş 04 nolu yoruma cevabı: Senin soruna bir soru ile cevap vereyim.Seçim öncesi ve seçim gününün saat 22.00 kadar çok güvenli bir seçim olduğunu,AKP.yetkilileri,söz birliği etmişcesine söylüyorlar dı. Ne oldu da , bu saatten sonra,seçime hile karıştı,seçmen kütüklerinde usulsüzlük var,Oy sayımına hile karıştı vs.vs.? iddiaları ortada dolaşmaya başladı.Şahsen oldum olası CHP.oy vermemişim ve vermem de.Ama bir vatandaş olarak olanlara objektif baktığımda;AKP.Kıvırıyor.Kıçından göge çıksa gidicidir.Zira tekerlek tümsek ta kalmaz.

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 13:17
03

Abdullah GARİB - S.A. Sayın Ekrem İMAMOĞLU hiç üzülmeyin. Sizin partinize oy vermedim ama ortaya çıkan deliller ışığında sizin seçimi kazandığınız gözüküyor. Unutmayalım ki Adalet mülkün temelidir.Allah katında bir toplumsal yasa vardır. Adaletsiz toplumlar yıkılırlar. Bu Allah'ın değişmez yasasıdır. Adaletli laiklik, adaletsiz şeriattan daha iyidir.

Yanıtla . 8Beğen 15 Nisan 22:42
02

Ya HAK - Devir ahir zaman bunda şüphe yok yaklaşan yaklaştı diyor Kerim Kitabında Rabbimiz onun için bu ahir zamani peygberimizin Suriye ile Ortadoğu ile ilgili hadislerini okuyarak Hakikati idrak ile mumin basireti ve fehmi ile çözmeye çalışmak lazım.Her ne konu olursa olsun her işin sonu HAK ka varır bu son ve sonuç değişmez İlahi hükümdür.Bu zaman zarfında her devirde olduğu gibi biz kullar imtihandayiz yani biz neredeyiz İslam a göre ona bakmamız lazım.Siyaset olan biten dünyadaki hadiseler dünyayı idare etmiyor bunlar bu devrin imtihanı Alemleri idare eden Alemlerin Rabbi ALLAH c.c dür.Biz ne isek ona göre muamele olunuruz halimizi İslam ahlakı ahkâmı üzere düzeltmeye bakalim

.Kimse Allah in adaletine İlahi tecelliye etki edemez.O nedenle halimizden endişe edelim zira bu dünya gelip geçecek HAK üzere olmayan adil olmayan HAK tan sapan , biz istesekte istemesekte Cenab i Allah in takdir buyurdugu dünya ve ahiret cezasından nasiplenecektir.Rabbim bütün müminlere hidayet basiret birlik dirlik ihsan eylesin.İslam Hakim olur.HAK galip batıl zail olur son budur , sonuç budur.Biz yaratılmış fani birer kuluz Rabbimizin nazarında degerimiz var ise bir anlamı var insan oluşumuzun yoksa bir kuru ceset ister kendimizi tepede ister dipte zannedelim sadece heva heves ten ibaret.Dünyada ALLAH rızası için yaşayıp Kalbi selim üzere isek kazanctayiz gerisi kendimizi oyalamak tan ibaret...

Yanıtla . 1Beğen 15 Nisan 18:50
01

Ya HAK - İnsan Rabbine döneceğini bilmeli.Fani olduğunu gelip geçici olduğunu.Herseyin bir imtihan olduğunu.Haram ile İSLAM yayilamaz HAK üzere olmalı.HAK tan sapmamali adaletten sapmamali can yakmamali mazlumun ahini almamali.İdeoloji peşinde şucu bucu olmamalı olduğu gibi dosdoğru olup neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilerek nefsi için bile bile HAK ki batilla karistirmamali.Gorevini dünyada bir imtihan olarak bilip Allah indinde hesap şuuru ile gösteriş için değil görevi gereği işini düzgün yapması gerektiğini kişi bilmeli bunu mizaç karakter edinmeli.Bile bile defalarca HAK olmayan işlere bulaşıp bunu alışkanlık edinmemeli ne yaparsa ALLAH için yapmaya en azından ALLAH in görüp bildiğini hatırında tutmaya gayret etmeli.Ben dürüst olanın şerefini itibarını kaybettiğini gormedim gelirken de giderken de..Bak kimler gelmiş kimler geçmiş , gidenler ALLAH için yasadiysa onlar asıl kazanıp gidenler..ALLAH in rızasını umarak yaşamaya çalışalım asla kaybetmeyiz.

Yanıtla . 3Beğen 15 Nisan 18:33

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?