Reklamı Kapat

Bistro dekorasyonu için cafe masa ve sandalye modelleri

Bistro olan mekanların iç dizaynının fazla salaş olmaması, derli toplu ve doğru ışıklandırmalara sahip olması mekanın iç yapısının güzel durması açısından önemlidir.

Büyütmek için resme tıklayın

Genel olarak Fransız kafelerinin bir yansıması olan hafif müzikli mekanlara bistro denir. Bu kafeler günün belirli saatlerinde yeme içme imkanları sağlar, belirli bir saatten sonra mutfak kapanır ve sadece atıştırmalıklar ile müzik keyfi kalır geriye. Bu durum bistro adı verilen yerlerin ekstra rahat olması gerektiğinin altını çizmektedir çünkü cafenize gelen kişiler uzun uzun vakit geçirecektir.

Bistro Cafe Nedir?

Bistroların amacı; biraz karın doyurmak ve aynı zamanda soluklanmaktır. İnsanlar birçok yerde bu amaçlara uygun şekilde vakit geçiremezler. Bir mekana kişileri iten ya tavsiyelerdir ya da deneme dürtüsüdür. Kişiler bu şekilde farklı mekanları deneyimler ve sonucunda kendi favori mekanlarını yaratır. Bistro düzenleri de son zamanlarda en fazla duyulan cafe tipleri arasında yer alıyor ve insanlar buraları deneyimledikten sonra burada geçirdikleri vakitten zevk duyuyorlar. Türkiye içerisinde son 15 yıldır yayılmaya başlayan kültür, yeni dönemde en verimli çağlarını yaşıyor demek mümkün. Birçok kişi bistro ile kafe aynı yapıda olduğunu düşünse de aslında çok belirgin farkları vardır. İçlerinde en farklı olan ise bistro kafelerdir.

Bistro Cafenin Diğer Cafe Farkı

Bistro; Rusça bir kelime olarak yola çıkmış ardından Fransızca içerisine yerleşmiş ve sonunda Türk kültürüne kadar ulaşmış bir sözcüktür. Fransızlar bu kelimeyi Rusların işgali sırasında kendi sözlüklerine kazandırmıştır. Bistro kelime anlamına bakıldığı zaman; hızlı olarak ele alınır. Savaş sırasında hızlı yemek yeme kültürünün oluştuğu anlarda Ruslar askerlerine; “Bystroé” diye bağırırlarmış. Kelime bu aşamadan sonra mutfakları tanımlayan bir özellik haline gelmiş.

Hızlı dendiği zaman sizin aklınıza gelen ilk şey fast-food kültürü olabilir ancak burada bahsedilen hız servisin hızı sizin hızlı tüketim alışkanlığınız değil. Bistro kültürü birçok kafeden bu özelliği ile ayrılır. Bistro denilen yer Fransız kültürü için bir cafe  tipidir. Burada insanlar gün arasında kısa molalar verir ya da kahve için uğrar. Sakin ancak belirli bir saatten sonra canlanmaya uygun mekanlardır. Cafe gibi gün boyu kayıtlı şarkılar değil de belirli bir saatten sonra canlı müzik yapılan tipte bistrolar görmeniz mümkündür. Bistroların yemek kültürleri de farklıdır. Bir bistroda el açması bir pizza bulmayı bekleyemezsiniz. Buralarda genelde hızlı atıştırmalıklar yer alır. Sandviç türleri en fazla sunulan yiyecekler arasında yer almaktadır. Sıcak ve soğuk birçok sandviç türleri bu cafe türünde vardır. Tatlı servisleri ve içecek türlerini bulmanızın mümkün olduğu bistrolar; restoran gibi sadece yemek yemek için değil aynı zamanda güzel vakit geçirmek için de var olan mekanlar olarak ele alınabilir.

Bistro denilen alan bir restoran ya da cafe olmadığı için uygun şekilde dizayn edilmesi de önemlidir. Buraya gelen misafirlerinizin uzun süre kalabileceğini bilmeli ve aynı zamanda kısa zaman dilimlerinde hızlı bir şekilde doymak için geldiğini de düşünerek konseptinizi oluşturmalısınız.

Bistro Kültürü

Bistro kültürü beklenenden hızlı bir şekilde gelişmiştir. Bu durum mobilya sektörünü de etkin bir şekilde kontrol altına almıştır. Bistro masa ve sandalyeler oldukça yaygındır. Bu ürünlerin kullanımı son derece rahattır ve aynı zamanda kapladığı alan da ele alındığında son derece az bir yer kaplamaktadır. Bu durum bir mekandan çok daha üst seviyede yararlanma imkanı sunmaktadır.

Yiyecek sektörünün yanı sıra aynı zamanda iş sektöründe de bistro masaların ve sandalyelerin kullanıldığını gözlemlemek mümkündür. Bu ürünler aynı zamanda ofis mobilyası olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Mobilyaların tarzı gereği çok daha fazla müşteriye hitap ettiği de gözlemlenen bir diğer özelliğidir. Bistro hem şık hem de kaliteli bir yapıya sahip olduğu için çektiği müşteri kitlesinin getirdiği maddi kazanç işletmeciler için avantaj olarak ele alınmaktadır.

Özellikle; eğlencenin yoğun olduğu örneğin konser alanlarında bistro kültürü son derece yaygındır. Bistro konser rahatlığı açısından da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bazı yerlerde bistro kültürüne sandalye eklenirken bazı yerlerde masa üzerine koyulan yiyecekler eşlik etmektedir. Özellikle konser alanlarında kullanılan bistro kültüründe sandalye yoktur.

Bistro Kafe Nasıl Dizayn Edilir?

Bistro kafelerin en büyük özellikleri; hızlı yiyecek servisi ve eğlenceli zaman geçirmeyi bir arada sunuyor olmasıdır. Türkiye de bu konuda en iyi örnek bistro alanında Kafe – Pi olarak gösterilebilir. Dış mekanda daha geniş oturma alanları sunan mekan; belirli bir saatten sonra cafe havasında çalışmaya devam ettiği ve müzik keyfi yaşattığı için bistro özelliğini ön plana çıkarmakta ve sandalyeleri mekanın içinden dışarı çıkararak bistrolar ile insanların eğlenebilecekleri alan bırakmaktadır. Dilerseniz cafe ve bistro olarak hizmet verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra direkt olarak oturma gurubu şeklinde bistrolar koyabilir ve sürekli hafif müzikler çalarak kişilerin vakit geçireceği bir alan olarak hizmet verebilirsiniz. Daha fazla çeşit sunabilir ve kişilerin damaklarına hitap etmeyi tercih edebilirsiniz.

Bistro olan mekanların iç dizaynının fazla salaş olmaması, derli toplu ve doğru ışıklandırmalara sahip olması mekanın iç yapısının güzel durması açısından önemlidir.

Sizler için seçtiğimiz bistro sandalye ve masa modelleri; mekan dizaynında size yardımcı olabilir.

Masa Önerileri;

  • Bistro masa takım BMT106
  • Bistro Masa BM037
  • Bistro Masa BM023
  • Bistro Masa Takım BMT100
  • Bistro Masa Takım BMT106
  • Bistro Masa Takımı BMT105
  • Bistro Masa Takımı BMT104

Bistro sadece iç mekanda değil aynı zamanda dış mekanda da kullanılabilecek bir kültürdür. Bistro; açık alanlarda çok daha keyifli bir hal alabilir. Özellikle yaz aylarında çok daha fazla eğlenceye ihtiyaç duyulan dönemlerde; canlı müzik ya da konsept müzikler ile uğrayanları eğlendiriyorsanız sizin için hem yer hem de konsept açısından faydalı olacaktır.

Dilerseniz; mekanınızı ikiye bölerek de hizmet verebilirsiniz. Mekanınızın bir kısmını restoran bir kısmını bistro olarak kullanabilirsiniz.

Bistro olarak mekanınızı dizayn etmek istiyorsanız; gece müzikli bir alan haline getireceğiniz alanın bistrolarını; cam, metal ya da beyaz seçmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu sayede çok daha güzel bir görsel alan oluşturabilir ve buna ek olarak ışığın yansımaları ile mekanınızı çok daha hoş gösterebilirsiniz.

Kaynak:https://www.bistromasa.com/

15 Nisan 2019 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?