Ekonomistlerden işsizlik rakamlarına ilk yorum: Bu bir patlama

TÜİK’in verilerine göre işsizlik oranı 14,7'ye yükselirken son 10 yılın zirvesi görülmüş oldu. Ekonomist Mustafa Sönmez ‘Bu bir patlama Tarım Dışı İşsizlik 2009 krizini yakaladı’dedi

Haber albümü için resme tıklayın

Ocak ayı işsizlik rakamları TÜİK tarafından açıklanırken Türkiye’nin en önemli ekonomistleri son 10 yılın zirvesine çıkan işsizlik verilerini twitter üzerinden değerlendirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayı işsizlik verilerini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre İşsizlik son 10 yılın zirvesine çıktı. işsizlik ocak ayında 4 milyon 668 bin kişi olarak geçen senenin aralık ayına göre 400 bin kişi arttı. Artan işsiz sayısıyla birlikte ocak ayı işsizlik oranı 14,7'ye yükselirken genç issizlik oranı ise 6,8 puanlık artış ile yüzde 26,7 oldu.

İşsizlik oranlarındaki rekor sayılabilecek bu büyük artış sonrası ekonomistler twitter üzerinden özellikle genç işsiz rakamlarına dikkat çeken paylaşımlarda bulundu.

İŞSİZLİK RAKAMLARIYLA İLGİLİ KİM NE SÖYLEDİ?

Ekonomist Özgür Demirtaş "Gençler arası işsizlik 26.7% ile feci bir yere geldi. Bunları anlatmaya çalıştık. Çok üzücü. Özellikle gençler arası işsizlik rakamlarına eğilmeliyiz" dedi.

Ekonomist Emre Aklın “Hem işsizl rakamları hem de ekonominin iş yaratma gücü oldukça olumsuz seyrediyor. Açıklanan rakamların özeti bu” diye yazdı

Ekonomist Mustafa Sönmez ise “İşsizlik yüzde 14.7’ye çıktı. İşsiz sayısı bir ayda 400 bin arttı. Bu bir patlama Tarım Dışı işsizlik 2009 krizini yakaladı” çıkarımında bulundu.

Bir diğer ekonomist Prof. Dr. Burak Arzova ise “Maalesef işsizlik oranı %14.7 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Genç nüfustaki işsizlik ise % 26,7” dedi.

Ekonomist M. Murat Kubilay ise TÜİK işsizl verileriyle ilgili  "Ekonomide dengelenme süreci başladı denilen OCAK 2019'da işsizlik patlamaya devam etti. İşsizlik oranı %14.7. Yalnızca 1 yıl önce Ocak 2018'de bu oran %10.8 idi. Sürekli dile getirilen 2001 krizinde bu oranın %11'e çıktığını hatırlatalım" diye yazdıSon olarak ekonomist Rıdvan Baştürk ise yine twitter üzerinden açıklanan işsizl verileriyle ilgili “ Türkiye’de işsizlik oranı %14.7 (Ocak) ile 2008 küresel krizden sonraki en yüksek seviyeye ulaştı… Çözülmesi gereken çok mesele varken hala Maltepe’deki oyların derdindeyiz…. Çok yazık… yorumunu yaptı.

15 Nisan 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?