Kıdem tazminatının fona devredilmesine işçilerden ortak tepki

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı kıdem tazminatının fona devredilmesi kararına işçi cephesinden ortak tepki geldi. 

Büyütmek için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomik reform paketi ile kıdem tazminatının fona devredilmesi çalışma hayatının ana gündem maddesi oldu. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren konu ile ilgili ise işçi cephesinden ortak tepki geldi. 

ASLA TAVİZ VERMEYİZ

Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ülkemizin fonlardan ağzının çok yandığını belirterek, “Kıdem tazminatından asla taviz vermeyiz. Eğer bir düzenleme yapılacaksa o da kıdem tazminatını alamayanlarla ilgili yapılmalıdır. Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir. Nokta kadar geriye gidiş olursa, ona mani olamazsak, onu muhafaza edemezsek bu koltuklarda oturmanın hiçbir anlamı yok” açıklamasında bulundu.

KAZANILMIŞ HAKLAR KESİNLİKLE KORUNMALI

Sendikal hareketin en önemli aktörlerinden olan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise kıdem tazminatının iş güvencesi, işsizlik ödeneği ve sosyal yardımlarla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Yapılacak düzenlemede elde kazanılmış hakların korunması gerektiğini belirten Arslan, “Kazanılmış hakları korumayan bir düzenlemeye evet demeyiz” ifadelerini kullandı.

KIDEM TAZMİNATI TEMEL BİR İŞÇİ HAKKIDIR

Kıdem tazminatının bitmiş bir tartışma olduğunu ve bu konudaki değişikliklere kesinlikle karşı çıkacaklarını dile getiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kıdem tazminatının temel bir işçi hakkı olduğunu ve yapılması gerekenin kıdem tazminatının temel özelliklerinin korunması ve aksayan yanlarının geliştirilmesi olduğunun altını çizdi.

Millî Gazete

14 Nisan 2019 - Ekonomi

Muhabir Ahmet Sesli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

E. - Mutlu çalışmadığımiz yerde tazminat için mecbur kalmayalim çıkmak istediğimizde kıdem tazminatımızı alabilelim buna bi el atılsa çok iyi olur

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 06:33
02

Ali - Kıdem tazminatını bütün işçiler alsın. Bir gün çalışmış olsa da kendi isteği ile çıksada kıdem tazminatını alsun. Şimdiki sistem tamamen özel sektörde patronun işene yarıyor.

Yanıtla . 4Beğen 14 Nisan 13:06
04

E. - @Ali 02 nolu yoruma cevabı: Herkes alsın bencede

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 06:34
01

Sosyalist Devrim - Açık net anayasa tanınmaz verdiğim vergiler haram olsun

Yanıtla . 0Beğen 14 Nisan 07:04

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?