AKP'li eski vekil: Evlere polis göndermenin savunulabilir tarafı yok

31 Mart seçimlerinin üzerinden 12 gün geçmesine rağmen İstanbul'da sayım devam ediyor. Büyükçekmece'de sahte seçmen iddiasıyla polislerin evleri tek tek gezerek sorular sorması tepki çekiyor.

Büyütmek için resme tıklayın

AKP, 2004 yılından bu yana yönettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni 2019 yerel seçimlerinde CHP'ye karşı kaybettiğini kabul edemiyor. Seçimin üzerinden 12 gün geçmesine rağmen itirazlar bitmiyor. Sandıklar tekrar tekrar sayılıyor ama sonuç değişmiyor. Büyükçekmece'de 'sahte seçmen' iddiaları, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Emniyet Teşkilatı tarafından polisler ev ev dolaştırılarak tespit edilmeye çalışılıyor.

Seçmenlere yönelik kayıtların Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) ve Nüdus Müdürlüklerinde olması ancak incelemeyi İçişleri'nin yapması tepki çekiyor. Eski AKP milletvekili ve Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan, bugünkü yazısında İstanbul seçimlerine yönelik yaşananlara değindi.

"Vatandaşın evine polis göndermek asla şık bir davranış değil." diyen Ocaktan, "Hâlâ demokrasimizi kuratarabiliriz" başlıklı yazısında, polislerin ev ev gezdirilerek 'sahte seçmen' tespit etmeye çalışmasına tepki gösterdi. Ocaktan, "Bildiğimiz kadarıyla bu ülkenin Yüksek Seçim Kurulu var, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü var. Eğer bir nüfus kaydırma usulsüzlüğü varsa, bu kurumlar onları tespit etmek durumundadır. Bir kere böyle bir iddiada bulunmak, seçim öncesinde devletin görevini yapmadığının açık bir tescilidir, yani sorumlu olan devleti yönetenlerdir. Dolayısıyla vatandaşın bu işlerde hiçbir sorumluluğu olmadığı halde evlerine polis göndermenin ne hukuken, ne de ahlaken savunulabilir bir tarafı yoktur." ifadelerini kullandı.

"İstanbul'da da milletin iradesi tecelli etti ve Ekrem İmamoğlu belediye başkanı seçildi. AK Parti İstanbul sonucuna itiraz etti, geçersiz oylar yeniden sayıldı, olmadı bazı ilçelerin tamamı yeniden sayıldı ve sonuç değişmedi, artık bundan sonra sonucun değişmeyeceği de ortaya çıkmış oldu." diyen Ocaktan, yazısına şöyle devam etti:

"Unutmayalım, 31 Mart’tan bu yana Türkiye’nin dünyadaki itibarı ve demokrasimizin görünümü açısından son derece hayati öneme sahip bir süreci yaşıyoruz. Artık ne yapacaksak yapalım, ama Türkiye’ye yakışmayan bu ’alaturka’ görüntüye son verelim.

Eğer bu yolun sonu bir ‘seçim iptali’ne çıkarsa, demokrasimiz ve sandığa güven büyük bir yara alır. Denebilir ki, bir usulsüzlük varsa hukukun gereği yapılmasın mı? Elbette hukuk neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. Ama 31 Mart gecesinden bu yana yaşadıklarımız, bize başka bir fotoğrafı tarif ediyor sanki... Eğer ilk gün, iddia edildiği gibi Büyükçekmece’deki usulsüzlük kanıtlarıyla birlikte yargıya ve YSK’ya taşınsaydı, toplum tarafından daha anlaşılabilir bir karşılığı olurdu. Ama on gün boyunca sandık sandık geçersiz oy peşinde koşup sonuç değişmeyince, “Ama bir de Büyükçekmece vardı, seçim iptal edilsin” demenin hukuken inandırıcı olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Hele de seçim gecesi 11 saat veri girişi yapılamamışken...

Bütün bunlar ortadayken eğer seçim iptal edilirse, kimse bunu topluma izah edemez. Hiç kuşkusuz her partinin geçersiz oyların ve bazı sandıkların yeniden sayılmasını istemesi son derece makuldür ve de hakkıdır. Ama mutlaka bir partinin kazanması için sonsuza dek sayım hakkı olamaz.

Açıkçası ben, AK Parti’de makul bir aklın İstanbul seçimlerinin yenilenmesine asla izin vermeyeceği kanaatindeyim. Çünkü böyle bir durumda seçmenin nasıl bir tepki vereceğini kimse tahmin edemez. Ve bu demokrasimize büyük zarar verir.

Evet, bütün gelişmelere rağmen ileri bir demokrasiye sahip değiliz, kuvvetler ayrılığı, denge-denetleme gibi ilkelerde çok geri sıralardayız. Ama her şeye rağmen işleyen bir seçim sistemine sahibiz. Eğer bunu da zedelersek, toplumun demokrasiye olan güvenini tümden kaybederiz."

# 31 MART 2019 YEREL SEÇİMLERİ İLE İLİŞKİLİ:

12 Nisan 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Hasan Eroğlu - Eski ak partili vekilmis

Herhalde yeni provokatör

Yanıtla . 1Beğen 13 Nisan 12:30
01

Sinan - Yav Allah aşkına söylemiyim diyorum ibb de çalışıyorum bu güne kadar hep sizi savundum ve savunmayada devam edeceğim ama bu Akp düşmanlığı nedir yahu. Biz islam alemi bizden olmayanlara gösterdiğimiz hoşgörüyü neden bizden olanlara göstermiyoruz. Neden müslüman müslümanın hep açığını arıyor.

Yanıtla . 2Beğen 12 Nisan 17:14
07

Turhoca - @Sinan 01 nolu yoruma cevabı: Bu açık arama değil adaletli olmadır. Kabe'nin anahtarı müslüman olmayan biri deydi Anahtar o kişiden alınıp müslümana verilmişti. Bunun üzerine ayet inmiştir emaneti ehline verin diye. Halk seçmiş ehil diye. Bize saygı göstermek düşer...

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 17:35
06

Muhammedeymen - @Sinan 01 nolu yoruma cevabı: Bunun akepe düşmanlığı ile ne alakası var aksini iddia etmek akepe yalakalığı olurdu. Doğrunun dillendirilmesinin kıstası akepenin çıkarına olup olmadığı mı?

Ayrıca Saadet Partisini savunduğunu iddia eden biri için anlamsız bir yorum olmuş.

Yanıtla . 1Beğen 14 Nisan 17:03
04

Şeyhmüslüm - @Sinan 01 nolu yoruma cevabı: Sinan efendi bunların yaptıklarını müslümanlığın neresine sığdıracaksınız. Kendilerini uyaranları hain ilan etmek, yanlışraını kabul etmemek, mülakat ile insanların hakkını gasbetmek, kendileri geçmişte FETÖ ile hertürlü pisliğe bulaşmışken şimdi kendilerini ak sütten çıkmış kabul edip garibanları cezalandırmak, FETÖ nün siyasi ayağının soruşturulmasına karşı çıkmak nasıl bir zihniyet...

Yanıtla . 4Beğen 13 Nisan 10:14
03

Amil'us Salih - @Sinan 01 nolu yoruma cevabı: Çünkü ahlaksızların kurduğu parti'den millet bıktı usandı. namaz kılan ahlaksız gördün mü?

Yanıtla . 1Beğen 13 Nisan 02:10
02

Ali - @Sinan 01 nolu yoruma cevabı: Kimse kusura bakmasın ama hiç biri de evlere polis gönderip adres sorgulaması yapmasın çünkü bu işleri yapan nüfus memuru veya muhtarlar bir de 3 ay askıda kalmış. Benim için şu bu parti önemli değil adalet.

Yanıtla . 1Beğen 13 Nisan 00:37

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?