Reklamı Kapat

Başkanlık Saadet’in hakkı

Adana’nın Kozan ilçesinde Cumhur İttifakı’nın adayı olarak girdiği seçimden birinci çıkan MHP’li Nihat Atlı’nın başkanlığı Saadet Partisi’nin itirazı üzerine düşürüldü.

Haber albümü için resme tıklayın

Adana’nın Kozan ilçesinde Cumhur İttifakı’nın adayı olarak girdiği seçimden birinci çıkan MHP’li Nihat Atlı’nın başkanlığı Saadet Partisi’nin itirazı üzerine düşürüldü. Kozan’da sandıkta ikinci parti olan Saadet Partisi ise başkanlığın kendi adayları Mimar Kazım Özgan’a verilmesi için YSK’ya başvurdu. 

31 Mart 2019 Pazar günü yapılan yerel seçimde Adana’nın Kozan ilçesinde Cumhur İttifakı’nın adayı olarak MHP’den belediye başkanı seçilen Nihat Atlı’nın başkanlığı, Saadet Partisi’nin itirazı üzerine düşürüldü.

Saadet Partisi Adana il yönetimi, Nihat Atlı’nın genel bilgi toplamasında (GBT) daha önce almış olduğu cezalar nedeni ile seçilmesine engel bulunduğu gerekçesiyle ilçe seçim kuruluna başvurdu. Saadet Partililer Kozan İlçe Seçim Kurulu’nun ret kararı üzerine bu kez İl Seçim Kurulu’na başvurdu. Saadet Partisi’nin haklı olduğuna karar veren İl Seçim Kurulu, Atlı’nın başkanlığını düşürdü. İl Seçim Kurulu, meclis üyelerinden birinin başkan seçilmesine karar verdi.

Kozan’da sandıktan ikinci parti olarak çıkan Saadet Partisi ise başkanlığın kendi adayları Mimar Kazım Özgan’a verilmesini istiyor. Konuya ilişkin hukuki süreci Saadet Partisi Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez Millî Gazete’ye değerlendirdi.

ATLI MAZBATASINI ALMADI

Bitmez ‘‘Adana’nın Kozan ilçesinde MHP adayı Nihat Atlı’nın 31 Mart seçim sürecinde 19 Şubat 2018 tarihine kadar teslim etmesi gereken adli sicil kaydını seçim kuruluna vermediği tespit edildi. Bunun üzerine Saadet Partisi Adana İl Başkanlığı tarafından evrak eksikliği gerekçe gösterilerek itiraz hakkı kullanıldı. Kozan İlçe Seçim Kurulu’nun ret kararı sonrası olay İl Seçim Kurulu’na taşındı. İl Seçim Kurulu Saadet Partisi’nin itirazını haklı bularak MHP adayı Nihat Atlı’nın belediye başkanlığını düşürdü.  Kurul 5393 sayılı yasanın 45.maddesine göre yeni başkanın belediye meclisi tarafından seçilmesini karara bağladı. Fakat İl Seçim Kurulu’nun kararını dayandırdığı bu madde hâlihazırda görev yapan belediye başkanları için geçerlidir. Kozan’daki adayı seçilmiş değil; yani mazbatasını almamış” dedi.

SON KARARI YSK VERECEK

Daha önce alınan emsal kararları hatırlatarak başkanlığın Saadet Partisi’nin hakkı olduğunu söyleyen Saadet Partisi Adana Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mustafa Çekilarız ise, “Daha önce alınan emsal kararlar gereği, başkanlığın Kozan’da seçimden ikinci parti olarak çıkan Saadet Partisi’nin adayına verilmesi gerektiğini İl Seçim Kurulu’na belirttik. İl Seçim Kurulu’ndan MHP’li Atlı’nın başkanlığının düşürülmesine, yeni başkanın meclis üyeleri arasından seçilmesi gerektiğine dair bir karar çıktı. Biz Kozan’da 2. parti olarak belediyenin bizim hakkımız olduğu konusunda ısrarcıyız. İtirazlarımızı Saadet Partisi Genel Merkezi aracılığıyla Ankara’ya Yüksek Seçim Kurulu’na taşıdık. Son kararı YSK verecek. Kararın sonucunu bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

KOZAN’DA SEÇİM SONUÇLARI

31 Mart yerel seçimlerinde Kozan ilçesinde toplam 313 sandıkta 82 bin 776 seçmen oy kullandı.

78 bin 477 oyun geçerli sayıldığı seçimlerde % 39,99 oy oranıyla 31 bin 385’ini Cumhur İttifakı’nın adayı MHP’li Nihat Atlı aldı. Seçimleri ikinci parti olarak tamamlayan Saadet Partisi’nin Kozan Belediye Başkan Adayı Mimar Kazım Özgan ise % 25 oy oranıyla 20 bin 249 oy aldı.

DAHA ÖNCE AYNI DURUMLARDA 2. GELENE BAŞKANLIK VERİLDİ

Daha önce yaşanan aynı durumlardan örnekler veren Bitmez, “2014 Yerel Seçimleri’nde Sivas’ın Ulaş ilçesinde ve 2004 Yerel Seçimleri’nde yine Yozgat’ın Şefaatli ilçesine bağlı  Sarıkent Beldesi’nde benzer bir durum yaşanmış ve 2. gelen partiler belediye başkanı çıkarmaya hak kazanmıştı. Saadet Partisi olarak itirazımızı kanuni süre içerisinde yaptığımızdan Kozan’da 2. gelen parti olduğumuzdan umut ediyoruz ki Kozan belediye başkanlığı, adayımız Kazım Özgan’a verilecektir’’ ifadelerini kullandı.

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

10 Nisan 2019 - Siyaset

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?