Reklamı Kapat

Nisan’da Yedi İklim

Geçtiğimiz Mart ayında 32. yılını geride bırakan Yedi İklim, bu ay okuyucularına 349. kez merhaba diyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz Mart ayında 32. yılını geride bırakan Yedi İklim, bu ay okuyucularına 349. kez merhaba diyor. Nuray Yüksel’in hazırladığı özgün kapaklarla dikkatleri üzerine çeken Yedi İklim, 349. (Nisan 2019) sayısında önceki sayılarda olduğu gibi usta yazarlar ile edebiyata yeni adım atan genç isimleri bir araya getiriyor. “Dillerin Söylediği” başlıklı imzasız başyazıda, insanın yüzeysellikten kurtulabilmesi için sanat, siyaset ve bilim gibi dilleri bilmesi gerektiği ünlenirken; geçtiğimiz günlerde Yeni Zellanda’da ibadet hâlinde iken şehit edilen Müslüman kardeşlerimiz için de bir duada bulunuluyor. Mustafa Cemil Efe derginin sayfalarını hüsn-i hat ile süslerken; Hasan Aycın çizgilerine kaldığı yerden devam ediyor.

YEDİ İKLİM’DE ÖYKÜ

Ali Haydar Haksal “Susma Konuş” adlı öyküsünde, yitirilen bir yakının ardından duyulan acıyı anlatırken; modernizmin camekânlarda insanın bakışlarını nasıl dondurduğu izleğinde modernizme göndermede bulunmakta. Bu ay Yedi İklim’e öyküleriyle katkıda bulunan isimler: Âlim Kahraman, Ali Haydar Haksal, Osman Koca, İbrahim Eyibilir, Hayrettin Durmuş, Zeynep Seyyah Ak, Galip Çağ, Eren Buğdaycı, Saliha Güngör, Saliha Ferşadoğlu İlhan, Sevde Güngör ve Demet Tunçbilek.

YEDİ İKLİM’DE İNCELEME

Ali Haydar Haksal, Yedi İklim’in 344. (Kasım 2018) sayısından itibaren devam eden Juan Goytisolo hakkındaki incelemelerini sonlandırırken; bu sayıdan itibaren Dostoyevski’nin Türk ve Müslümanlara bakış açısını konu alan yeni bir inceleme serisine başlıyor. Yedi İklim’e bu sayıda incelemeleriyle katkıda bulunan isimler: Ali Haydar Haksal, Kemal Şamlıoğlu ve Furkan Türkmen.

SELVİGÜL KANDOĞMUŞ İLE İLGİLİ DOSYA

Derginin bu sayısında yazın hayatına Yedi İklim’de başlamış Selvigül Kandoğmuş Şahin ile ilgili kısa bir dosya da yer alıyor. Sevgi Korkusuz, Selvigül Kandoğmuş Şahin’in son öykü kitabı olan “Allah Her Yüreğe Dokunur” ile ilgili Şahin’le bir söyleşi gerçekleştirirken; Süheyla Karaca Hanönü, Allah Her Yüreğe Dokunur’daki öyküler üzerine yeni yaklaşımlarda bulunuyor.

YEDİ İKLİM’DE ŞİİR

Yedi İklim’de şiirlerini görmeye alıştığımız: Ahmet Yücel, Nurettin Durman, Osman Serhat, Adem Turan, Hatice Çay, İshak Aslan ve Abdurrahman Ekinci gibi şairler yazmaya devam ederken; dergi, Kemal Kahraman, Aykağan Yüce, Abdullah Yalın Karadağ, Ebubekir Çağlar, Bahadır Dadak, Eyüp Taşçı, Uğurcan Güler ve Metin Arpacı gibi genç imzalara da sayfalarını açıyor.

09 Nisan 2019 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?