Reklamı Kapat

Erdoğan'dan 'yenilenme' mesajı: Partiyi kibirleri boyunlarını aşanlara kurban etmeyiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 2024 yılının ilk genişletilmiş il başkanları toplantısında “AK Parti neferlerinin emeklerini kusura bakmayın ama kibirlerin boyunlarını aşan muhterislere kesinlikle kurban edemeyiz.” dedi.

Erdoğan'dan 'yenilenme' mesajı: Partiyi kibirleri boyunlarını aşanlara kurban etmeyiz
Erdoğan'dan 'yenilenme' mesajı: Partiyi kibirleri boyunlarını aşanlara kurban etmeyiz
Video için play'e tıklayın

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 2024 yılının ilk genişletilmiş il başkanları toplantısında; “AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın olgun duruşu, 31 Mart sonrası siyasetin genel havasını değiştirmiştir. Yumuşama ikliminde siyasetçilerin mesajları ve toplumda siyaset kurumuna güvenin artmasının önemli payı vardır’’ dedi. Partisinin bir yenilenme sürecine girdiğini ifade eden Erdoğan, “Bizim AK Parti'den güç devşirecek isimlere değil AK Parti'ye güç katacak ufuk, vizyon, dinamizm, heyecan katacak şahsiyetlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, partisinin genel merkezinde genişletilmiş il başkanları toplantısına katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada 31 Mart seçim sonuçlarını değerlendirdi ve AKP'nin yenilenme sürecine girdiğini açıkladı.

Erdoğan, "AK Parti'nin gerçekten inanmış, kendini adamış milyonlarca neferi var. Hepsi birer özveri abidesi olan bu kardeşlerimizin hakkını ödeyemeyiz. Karşılığını sadece Allah'tan bekleyerek samimi AK Parti neferlerinin emeklerini kusura bakmayın ama kibirlerin boyunlarını aşan muhterislere kesinlikle kurban edemeyiz. Siyasetçisiyle, kaprisli bürokratıyla, lobisiyle çıkar gruplarıyla kimse partimize gönül verenlerin fedakarlığını şahsi heves ve menfaatleri için zayi edemez. Biz buna rıza göstermeyiz. Bu partinin genel başkanı ve hepsinden öte bir neferi olarak böyle ağır vebali şahsen taşıyamayız" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"31 Mart seçim çalışmalarımızı çok yoğun şekilde devam ettirirken teşkilatlarımızla irtibatımızı en üst seviyede tuttuk. 31 Mart seçimleri demokrasi şöleni havasında gerçekleşti. Bölücü örgüt uzantılarının seçmeni baskı altına alma girişimleri dışında ülkemiz genelinde sandığa gölge düşürecek hiçbir olay yaşanmadı. 'Bu son seçim olacak' kehanetinden ekonomiyle ilgili piyasaya sürülen tezvirata kadar pek çok algı operasyonuna maruz kaldık. 85 milyon olarak sandığın gücünü ortaya koyduk. Türkiye'nin demokrasi standardının nereden nereye geldiğini tüm dünyaya bir kez daha gösterdik.

Demokrasi asla ve asla sıfır toplamlı bir oyun değildir. Demokrasinin kazandığı bir yerde kaybeden olmaz. Sandığın itibarının arttığı denklemde galip 85 milyonun tamamıdır. Sivil siyaseti güçlendiren her sonuç Türk demokrasisinin istikbali adına eşsiz bir başarıdır. Neredeyse her 10 yılda bir demokrasimiz vesayet odaklarının saldırısına uğradı. Vesayet odaklarının asla uyumadığını, pes etmediğini, uygun ortam ve fırsat kolladıklarını hepimiz biliyoruz. Son yıllarda FETÖ'cülerin ve marjinal yapıların propagandasıyla bazı toplum kesimlerinde sandığa karşı istifhamların zemin bulduğunu gördük. 31 Mart seçimleri bu algıyı yerle bir etmiştir. 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçimi yüzde 0,5 farkla ikinci tura kalırken, 31 Mart seçimlerinde milli irade farklı şekilde tecelli etmiştir. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak milletin iradesini öpüp başımızın üstüne koyduk.

 Sandık sonuçlarından dolayı kabahati millete atma gibi yollara tevessül etmedik. 14 Mayıs'la ortaya çıkan belirsizlik, 28 Mayıs seçimleriyle giderildi. Millet yasamada olduğu gibi ülke idaresinde mührü bize takdim etti, Cumhur İttifakı'nı açık ara lider yaptı. 31 Mart yerel yönetimler seçimlerinde yine milletimizin takdiriyle Türkiye haritası daha fazla renge boyandı. 2019 seçimlerine göre daha çok sayıda siyasi parti il, ilçe, belde düzeyinde belediye başkanlığı kazandı. Başkaları gibi 14 Mayıs gecesi sahnelenen öndeyiz müsamerelerine başvurmadık. Her ne kadar hedeflerimizin uzağında kalsak da 31 Mart seçim sonuçlarını müspet karşıladık.

''BAŞTA 1 MAYIS OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ OYUNLARINA GELMEDİK''

Bizim için önemli olan Türkiye'nin ve Türk demokrasisinin kazanmasıdır. Siyaseti önce milletim ve önce memleketim şiarıyla yapıyoruz. Sandığın itibarına itibar katan her neticeyi Türkiye'nin demokrasi mücadelesinde aşılmış yeni bir eşit olarak görüyoruz. AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın olgun duruşu, 31 Mart sonrası siyasetin genel havasını değiştirmiştir. Yumuşama ikliminde siyasetçilerin mesajları ve toplumda siyaset kurumuna güvenin artmasının önemli payı vardır. Bu ikliminin geçici değil Türk siyasetinin hakim karakteri haline gelmesini arzu ediyoruz. Başta 1 Mayıs olmak üzere çeşitli oyunlarına gelmedik. Muhalefetteki muhataplarımızın dirayetli davrandığını görüyor, bundan da ülkemiz siyaseti adına memnuniyet duyuyoruz. Siyasetçilerin sorumluluk bilinciyle hareket ederek sandığın itibarına gölge düşürecek, sivil siyasete güveni sarsacak beyanlardan uzak duracak beyanlarını diliyorum.

''HALKLA ARAYA MESAFE KOYMANIN SİYASET GELENEĞİMİZDE YERİ YOKTUR''

31 Mart seçim sonuçlarını göz ardı etmiyoruz. Sonuçlara dair kapsamlı iç muhasebemizi partimizin yetkili organlarında yaptık, yapıyoruz ve yapacağız. Sonuçlara dair kapsamlı iç muhasebemizi partinin yetkili organlarında yaptık, yapıyoruz. MYK, MKYK, AK Parti Meclis grubumuzla, fikirlerine kıymet verdiğimiz dostlarımız, kanaat önderlerimiz, partimizde daha önce görev almış yol ve dava arkadaşlarımızla, siyaset bilimci akademisyenlerle bir araya geldik, konuştuk, düşüncelerini aldık. İnşallah istişare halkamızı genişletmeye devam edeceğiz. Son MYK toplantımızda geleneksel istişare kampımızı çok yakın bir tarihte toplama kararı aldık. Önce milletvekili ardından belediye başkanlarımızla bir araya geleceğiz. Komplekse kapılmadan, eleştiriye kulak tıkamadan bu süreci büyük bir özgüven ve şeffaflıkla yönetiyoruz. Hata değil; yanlışta ısrar etmek kaybettirir. Siyaset milletin içinde milletle omuz omuza sırt sırta vererek yapılır. Halkla araya mesafe koymanın, duvar örmenin, sokaklarla, çarşıyla, pazarla, mahalleyle bağı zayıflatmanın siyaset geleneğimizde yeri yoktur. Eksiğimiz, hatamız, problemimiz, millete karşı kusurumuz varsa çok açık söylüyorum mutlaka kendimizi düzeltmemiz gerekiyor. Partimizin ve davamızın geleceği her türlü şahsi kaygı ve kişisel hesabın ötesindedir.

''KİBİRLERİN BOYUNLARINI AŞAN MUHTERİSLERE KURBAN EDEMEYİZ''

Sadece kampanya döneminde 51 ilimizi ziyaret ettim. Diğer vilayetlerimize farklı vesilelerle defalarca gittim. AK Parti'nin gerçekten inanmış, kendini adamış milyonlarca neferi var. Hepsi birer özveri abidesi olan bu kardeşlerimizin hakkını ödeyemeyiz. Karşılığını sadece Allah'tan bekleyerek samimi AK Parti neferlerinin emeklerini kusura bakmayın ama kibirlerin boyunlarını aşan muhterislere kesinlikle kurban edemeyiz. Siyasetçisiyle, kaprisli bürokratıyla, lobisiyle çıkar gruplarıyla kimse partimize gönül verenlerin fedakarlığını şahsi heves ve menfaatleri için zayi edemez. Biz buna rıza göstermeyiz. Bu partinin genel başkanı ve hepsinden öte bir neferi olarak böyle ağır vebali şahsen taşıyamayız.

''İSTİŞARE VE YENİLENME SÜRECİMİZİN SONUNDA AK PARTİ OLARAK ÇOK DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE DEVAM ETMEKTE KARARLIYIZ''

İstişare ve yenilenme sürecimizin sonunda AK Parti olarak yolumuza çok daha güçlü şekilde devam etmekte kararlıyız. AK Parti'nin alameti farikası kendini yenileme, geliştirme, yeni şartlara adapte etme kabiliyetine haiz olmasıdır. Kongre sürecini bunun en önemli vesilesi olarak görüyoruz. Bu süreci zehirlemek, aramıza nifak tohumları ekmek için bekleyen fitne tüccarlarına karşı dikkatli olmanızı bekliyorum. Bizim AK Parti'den güç devşirecek isimlere değil AK Parti'ye güç katacak ufuk, vizyon, dinamizm, heyecan katacak şahsiyetlere ihtiyacımız var. Bu anlayışla partimizin çatısı altında AK Parti rozetiyle ülke ve millete hizmet etmek isteyenlere kapımızı kapatmıyoruz. Ama siyaseti kariyer basamağı olarak görenlerle yol yürünemeyeceğini de geçmiş tecrübelerimizin ışığında çok çok iyi biliyoruz."

14 May 2024 - 18:06 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

11

varsayılan - Sen ne isen, altındakilerde odur sayın cumhurbaşkanı !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 18:00
09

Çeti̇n Bey - ALLAH KALPLERİ EN İYİ BİLENDİR. ACABA KİMLER KİBİRLİ ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 12:26
08

Yurttaş - Şaka, şaka! 5 dakika boyunca geçen koruma konvoyu, helikopterler vs. Bunlar ne? Rahmetli Ecevit kendi kartal marka otomobili ile meclise geliyordu.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 12:21
07

1994 - 1994 ten beri neler neler dinledik. 1994 ten ne fark var? İyi olmadığı kesin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 10:27
06

Okur - İnandırıcı olduğuna inanmıyorum. Çünkü hükümet vatandaşın sesine kulak verir. Çünkü bunun için iktidar yapar. Yüzbinlerce öğretmen adayı ve ailesi mülakata karşı fakat sanki inadına cezalandırır gibi %50 yapması olacak iş değil. Çok yazık.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 15 Mayıs 09:32
05

Adalet ve Adalet - Şaka gibiler parti yolsuzluk , adaletsizlik , ahlaksızlık partisi olmuş adamlar sonucu değiştirmeye çalışıyor.Sadece kendileri değil yedi sülalelerini zengin ettiler. ve çok büyük ama çok büyük ekonomik kriz geliyor bir gecede %60 devülasyon olacak.Ülkeyi açlığa ve yokluğa mahkum ettiler ve hala utanmadan konuşuyorlar.Bakın bir gecede yüzbinlerce firma batacak yüzbinlerce insan işsiz kalacak 5 tane evi olup kira gelirim var diyen adam bile aç kalacak yazın bunu kenara.22 yıldır sapkınlığın , azgınlığın , şirkin,adaletsizliğin,ortadoğuda döktüğünüz müslüman kanının iş tuttuğunuz siyonizm 'in bedeli çok ağır olacak siz ve hala size %52 oy veren ve başkanlık sistemini isteyen kim varsa bile isteye ortak oldunuz bedel ödeyeceksiniz hem bu dünyada hem ahirette!!artık ilahi adalet başladı.Zerre üzülüyorsam hak ettiğinizi yaşacaksınız.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 15 Mayıs 09:17
04

Zafer - Recep Tayyip ERDOĞAN artık çekilmesi gerekiyor metal yorgunu derler ya o vaziyet AKP de değişim şart.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 15 Mayıs 09:06
03

Vatandaş - Kusura bakmayin artik.bizden akp bitti.halki düsünmeyeni.şatafata dalanı.güç zehirlenmesi yaşayanı.halka hep yalan söyleyeni.milleti unutanlari.milletin parasıni har vurup harman saçanlari.gözümüzden ve gönlümuzden düsürdük artik.insallah ayni hezimeti rabbim size genel secimlerde daha büyügünü yasatacak.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 15 Mayıs 01:12
02

Türk - Siyasetin batsın

Partin batsın

Sarayın başına yıkılsın

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 14 Mayıs 23:02
01

Ali Malat - sayın reis kibirden bahsetmiş ama kendisini hiç saymamış. reis kusura bakmasın kibiri birazda kendisinde arasın.bay kemal,bay bay kemal,merdiven altı,sürtük,zübük şerefsiz,aşşağılık adi,özgür efendi bunlar hep reisin ağzından çıktı senin yüce makamında oturan bir kişiye yakışırmıydı sen zannetdinki bu laflar pirim yapıyor.bir kafede otururken masamda koyu akp lilerde var onların ağzında şu kelimeler çıktı bu laflar reise hiç yakışmıyor gün geçtikce millet senden soğudu. benden dostca bir uyarı bunları iyi düşün sakın olaki aşşağılıyıcı yorum yapmıyorum.önce kendini bir hesaba çek fakat şunu da söyliyeyim geç kaldın bu millet çok sabreder fakat ayrıldığı yere bir daha dönmez. saygılarımla

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 14 Mayıs 19:13

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi