Reklamı Kapat

Mısır, Fransa ve Ürdün: Gazze'de artık ateşkes olmalı

Gazze’de devam eden Siyonist zulme sağlanacak bir ateşkesle son verilmesi için yürütülen görüşmeler Faşist Netenyahu’nun engellemeleri ve inadı yüzünden bir kez daha sekteye uğrarken, Filistin’e komşu ülkelerin liderleri Makron’u da işin içine katarak Fransız, ABD ve Arap medyasında yayınlanacak ortak bir makale yayımladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Abdulfettah el-Sisi, Kral 2. Abdullah ve Emmanuel Macron imzasını taşıyan ortak makalenin tam metni şu şekilde;

‘’ Gazze'deki savaş ve bunun sebep olduğu tam bir felaket olan insani acılar artık sona ermeli. Şiddet, terör ve savaş Ortadoğu'ya barış getiremez. Sadece iki devletli çözüm, herkes için barış ve güvenliği sağlamanın ve ne Filistinlilerin ne de İsraillilerin 7 Ekim saldırılarından bu yana başlarına gelen zulmü yeniden yaşamak zorunda kalmamalarını sağlamanın tek güvenilir yolu olduğundan ötürü bunu başaracak yegane şeydir.

On gün önce BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de derhal ateşkes talep ederek sorumluluğunu nihayet yerine getirdi; bu, daha fazla gecikmeden tam olarak uygulanması gereken çok önemli bir adımdır.

Biz Mısır, Fransa ve Ürdün liderleri, dayanılmaz insani kayıpların ışığında, Güvenlik Konseyi'nin 2728 sayılı kararının derhal ve koşulsuz olarak uygulanması çağrısında bulunuyor, ayrıca Gazze'de kalıcı bir ateşkes sağlanmasının acil gerekliliğini vurguluyoruz.
Güvenlik Konseyi'nin tüm rehinelerin derhal serbest bırakılması yönündeki talebinin acilen uygulanması gerektiğini vurguluyor ve ateşkes, rehineler ve tutuklular konusunda Mısır, Katar ve ABD'nin arabuluculuğunda yürütülen müzakerelere desteğimizi bir kez daha teyit ediyoruz.
Tüm tarafları ilgili tüm Güvenlik Konseyi kararlarına uymaya çağırırken, İsrail'in 1,5 milyondan fazla Filistinli sivilin yerinden edildikten sonra sığındığı Refah'a yönelik saldırısının ciddi sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulunuyoruz. Böyle bir saldırı yalnızca daha fazla ölüme ve acıya yol açacak, Gazze nüfusunun kitlesel olarak zorla yerinden edilmesinin risklerini ve sonuçlarını artıracak ve bölgesel gerilimin tırmanmasına hizmet edecektir. Tüm yaşamlara eşit saygı gösterdiğimizi bir kez daha teyit ederken ve her türlü şiddet eylemi, terörizm ve sivillere yönelik ayrım gözetmeyen saldırılar da dahil olmak üzere uluslararası insani hukukun tüm ihlallerini ve suiistimallerini kınarken, sivillerin korunmasının tüm tarafların bir yasal yükümlülüğü ve uluslararası insani hukukun temel taşı olduğunu ve bu yükümlülüğün herhangi bir şekilde ihlal edilmesinin kesinlikle yasak olduğunu teyit ediyoruz.

Gazze'deki Filistinliler artık sadece kıtlık tehdidiyle karşı karşıya değil, kıtlık çoktan başladı ve insani yardımların temini ve dağıtımında acilen büyük bir artışa ihtiyaç var. Bu, yardım malzemelerinin acilen genişletilmesi ihtiyacını vurgulayan 2720 ve 2728 sayılı Güvenlik Konseyi Kararlarının temel bir gereğidir.

UNRWA dahil BM kuruluşları ve insani yardım aktörleri Gazze'deki insani faaliyetlerde çok önemli bir rol oynuyor. Bu kuruluşlar korunmalı ve Gazze Şeridi'nin kuzey kısmı da dahil olmak üzere tam ulaşım sağlayabilmeye sahip olmalıdır. Bu nedenle, yakın zamanda ‘’World Central Kitchen’’ yardım konvoyuna düzenlenen saldırı da dahil olmak üzere insani destek çalışanlarının öldürülmesini kınıyoruz.
Uluslararası hukuka göre İsrail, Filistin halkına insani yardım akışını sağlamakla yükümlü ancak İsrail bu sorumluluğunu yerine getirmedi. Güvenlik Konseyi'nin, insani yardımın önündeki engellerin kaldırılması ve İsrail'in, Gazze Şeridi'nin kuzeyi ve Ürdün'den doğrudan kara koridoru dahil olmak üzere tüm geçiş noktalarından ve deniz üzerinden insani yardım girişini derhal kolaylaştırması yönünde çağrısını yineliyoruz. Biz, Mısır, Fransa ve Ürdün liderleri olarak, Birleşmiş Milletler sistemi ve bölgesel ortaklarımızla yakın koordinasyon içerisinde, Gazze'deki sivil halkın insani, tıbbi ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çabalarımızı yoğunlaştırmaya devam etmeye kararlıyız.
Son olarak, başta Filistin ve İsrail halkları olmak üzere, bölgedeki herkes için barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik umudun yeniden canlandırılmasının acil gerekliliğini vurguluyoruz. Yaşananların daha fazla bölgesel etkiler ortaya çıkarmasını önlemek için birlikte çalışmaya devam etme kararlılığımızı teyit ediyoruz. Tüm aktörleri gerilimi tırmandıracak herhangi bir eylemde bulunmaktan kaçınmaya çağırıyoruz. Yerleşim faaliyetleri ve arazi müsadereleri de dahil olmak üzere tüm tek taraflı tedbirlerin sona erdirilmesi çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca İsrail'i yerleşimci şiddetini engellemeye çağırıyoruz.

Ayrıca Kudüs'teki İslam ve Hıristiyan kutsal mekânlarında mevcut olan tarihi ve hukuki statüye, Haşimi vesayeti altındaki Ürdün vakfının rolüne saygı duyulması gerektiğini de vurguluyoruz.

İki devletli çözümün etkili bir şekilde uygulanmasına yönelik ortak çabalarımızı yoğunlaştırma kararlılığımızı teyit ediyoruz. Gerçek barışa ulaşmanın tek yolu, İsrail ile yan yana barış ve güvenlik içinde yaşayacak, uluslararası hukuk ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına uygun, iki devletli çözüm temelinde bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasıdır. Bu noktada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi barış ufkunun yeniden açılmasında belirleyici bir rol oynamalıdır.’’

09 Nis 2024 - 12:03 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandaş. - Koltuklari koruma ve milletin gazini alma operasyonuna tam gaz devam. Teyit ediyorlarmis da falanmis da falanmis. Mısır israil e ne satıyor? Medyadan okudugum kadarı o yanlış değil ise israil e doğal gaz satıyormuş. Daha başka ne satıyor? Israile bunları satmayı kesti mi? Ürdün medyadan okuduğum kadarı ile meyve sebze satıyormuş. Bunlar doğru ise israile bunları satmayı kesti mi? Daha başka ne satıyor? Yönetimleri şeffaf değil ki. Hep bir alavere dalavere. Çadır devleti anlayışı ile devlet yönetiyorlar. Yazılacak çok şey var.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 00:36

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi