Reklamı Kapat

Güney Afrika'ya Gazze teşekkürü

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, TBMM Tören Salonu’nda düzenlenen iftar programında gazeteciler ile bir araya geldi.

Ahmet Açıkay
Ahmet Açıkay Tüm Haberleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, gazeteciler ile iftar programında bir araya geldi. Kurtulmuş, Gazze konusunda BM Güvenlik Konseyine tepki gösterirken, Güney Afrika’nın yargılama ile ilgili öncü rolüne ilişkin de “Güney Afrika'nın hükümetine ikinci apartheid rejimini yıkmak üzere başlattıkları Uluslararası Adalet Divanındaki bu başlangıç, bu mahkeme için şükranlarımızı ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

  Kurtulmuş, iftarın ardından yaptığı konuşmada, Ramazan’ın hayırlar getirmesini diledi. Ramazan ayının aynı zamanda yardımlaşma, dayanışma, insani değerlerin en üst seviyede yeniden yaşandığı bir iklimi oluşturduğunu da ifade eden Kurtulmuş, “Bu anlamda hem toplumsal dayanışmanın hem yardımlaşmanın hem başkalarıyla paylaşmanın güzel örneklerini yaşadığımız unutulmaz bir Ramazan ayını geçirmemizi de temenni ediyorum” dedi.

 “İSTİKLÂL MARŞI, İRADEMİZİN METNE DÖKÜLMÜŞ HALİDİR”

 12 Mart’ın, İstiklâl Marşı’nın TBMM’de kabulünün 103’üncü yıl dönümü olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, “İstiklâl Marşımız, en zor şartlarda büyük bir kurtuluş mücadelesi veren, birbirine sıkı sıkıya sarılarak milli hedefleri ve milli istikametleri doğrultusunda yedi düvele karşı savaşarak ‘Ya Allah’ diyerek ayağa kalkan, bağımsızlığını, istiklalini ve istikbalini kazanan milletimizin ruh halinin, milli hassasiyetlerimizin, özgürlük anlayışımızın, milli egemenliğe sahip çıkma irademizin somutlaşmış, metne dökülmüş bir ifadesidir” dedi.

 “GAZZE, İNSANLIĞIN BİTTİĞİ BİR DRAMI YAŞAMAKTADIR”

 Kurtulmuş, iftar saatinde rahat ve güvende olmayan milyonlarca Müslüman’ın olduğunu da hatırlatarak, “Burada biz konuşurken biraz sonra haberlerde duyacağız; maalesef lokmalar ve sözler boğazımızda düğümleniyor, belki bu akşam iftar saatinde yine onlarca Filistinli masum, sivil, kadın, çocuk, bebek İsrail'in uçakları, bombalarıyla hayattan koparılmış olacak.

Gazze, insanlığın bittiği bir dramı yaşamaktadır. Gazze, beş ayı aşkın bir süredir bütün insanlığın seyrederek müdahale etmekte aciz kaldığı bir büyük katliama şahit olmaktadır. Ölenlerin yüzde 75’inin çocuk, kadın ve ihtiyarlar olduğunu bütün dünya biliyor.”

 GÜNEY AFRİKA’YA GAZZE TEŞEKKÜRÜ

 Uluslararası Adalet Divanındaki davayla birlikte Filistin davasında da yeni bir sürecin başladığını söyleyen Kurtulmuş, "Ben bir kere daha buradan, Ankara'dan, Türkiye'mizin başkentinden birinci apartheid rejimini yıkan Güney Afrika halkına ve Güney Afrika'nın hükümetine ikinci apartheid rejimini yıkmak üzere başlattıkları Uluslararası Adalet Divanındaki bu başlangıç, bu mahkeme için şükranlarımızı ifade ediyorum. Dünyada insafın, vicdanın ve insanlığın ölüp ölmediğinin tartışıldığı bir yerde 'İnsanlık ölmemiştir' çıkışı Güney Afrika hükümeti tarafından uluslararası hukuk mecrasına taşınmıştır. Ümit ediyoruz ki bunun arkasından da yeni dönemin gerekli adımları atılacak ve en sonunda bu büyük katliamların faili olan, soykırıma varan bu büyük insanlık suçlarını her gün bilerek, isteyerek, inatla ve ısrarla işlemeye devam eden Netanyahu hükümeti, Netanyahu ve çetesi sonunda Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinde hesap vereceklerdir."

 “HİÇ LAFI EĞİP BÜKMEDEN KALICI ATEŞKES TEMİN EDİLMELİ”

 Kurtulmuş, insafı, vicdanı olan herkesin bu büyük katliamın karşısında olduğunu da belirterek, "Şimdi artık sözün bittiği yerdeyiz. Bu kadar büyük zulümlerin yaşandığı Gazze'de acilen, hemen şu an, hiç lafı eğip bükmeden kalıcı bir ateşkesin temin edilmesi insanlık adına ortak bir çabanın en temel beklentisidir." dedi. TBMM Başkanı Kurtulmuş, "İnsanlık, her ateşkes çağrısı yaptığında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde veto hakkını kullananlar, aslında kendi insanlıklarını veto ettiler; kendi insanlıklarının aleyhine bir karar aldılar. Şimdi, bundan sonra hiç kimsenin geldiğimiz bu noktada atılacak ateşkesin sağlanması yönündeki bir adıma engel olmasının mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi.

 

14 Mar 2024 - 04:30 - Gündem

Mahreç  Ahmet Açıkay