Reklamı Kapat

MİT 2023 Faaliyet Raporu yayımlandı!

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın, teşkilatın dış politikadan terörle mücadeleye kadar Türkiye için birçok önemli alanda faaliyet gösterdiğini söyledi.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yayınladığı 2023 Faaliyet Raporu'nda bölgesel ve uluslararası güç dengelerine dair önemli bir detaylar aktarıldı.

Teşkilat raporun sunuş yazısında, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına, bağımsızlığına, bütünlüğüne, güvenliğine, anayasal düzenine ve milli gücünü meydana getiren bütün unsurlarına karşı içten ve dıştan yöneltilen mevcut ve muhtemel tehditlerin bertaraf edilmesine yönelik görev ve faaliyetlerini kararlılıkla yerine getirmeyi sürdürüldüğü vurgulandı.

MİT Başkanı İbrahim Kalın, küresel anlamda 2023 yılının yeni krizler ve çatışmalarla karşı karşıya kaldığına işaret ederek bölgesel ve küresel düzeydeki güç mücadelelerinin yanı sıra ekonomi, siyaset, enerji, teknoloji, iklim gibi çeşitli alanlarda yaşanan gelişmelerin, ülkeleri yeni sınamalarla karşı karşıya bıraktığını belirtti.

Küresel ve bölgesel tehditlerin daha hibrit ve asimetrik hale gelmesiyle ulusal güvenliğin kapsamının giderek daha karmaşık hale geldiğini vurgulayan Kalın, güvenlik yapılarının da daha karmaşık hale geldiğine işaret etti.

Kalın, MİT'in farklı ve karmaşık tehditler karşısında çeşitli disiplinlerdeki kabiliyetlerini kullanmaya ve geliştirmeye devam edeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Teşkilat tehditlerle mücadelede; sahada aktif görev alma, operasyonel faaliyetlere ağırlık verme, yakın coğrafyalarda ve çatışma bölgelerinde milli çıkarlarımız lehine sahayı yönlendirme, istikrarsız coğrafyalarda sistem kurulmasına katkı sağlama, devletin olaylara yaklaşımına istihbari boyut sunma, aktif istihbarat diplomasisi yürütme ve diplomatik kırılmaların önüne geçme hususlarını benimsemiştir.”

“Hibrit tehditlerle hibrit mücadele”

MİT'in gelişen tehditler karşısında mücadele yöntemlerini sürekli değiştirdiğini ve geliştirdiğini anlatan Kalın, şöyle devam etti

“Tehditlerin hibrit hale geldiği, geleneksel ve konvansiyonel güvenlik ve diplomasi yöntemlerinin yetersiz kaldığı günümüzde MİT, ülkemizin karşı karşıya olduğu asimetrik terör tehdidine karşı tüm istihbari, analitik ve operasyonel yeteneklerin etkileşimde olduğu hibrit mücadele metodunu benimsemiştir. Teknolojiyi istihbaratın çarpan gücü olarak gören Teşkilat, yürüttüğü çalışmalarda insan istihbaratı, sinyal istihbaratı, elektronik istihbarat, siber istihbarat, görüntü istihbaratı, uydu istihbaratı, İHA/SİHA teknolojileri, büyük veri analizi, yapay zeka uygulamaları gibi imkan ve kabiliyetlerden faydalanmaktadır.”

İstihbarat ve güvenlik faaliyetlerinde kurumlar arası koordinasyonun önemini vurgulayan Kalın, MİT'in geçtiğimiz yıl birçok istihbarat konusunda ilgili kurumlarla koordinasyon sağladığını ve güvenlik güçleriyle birlikte birçok ortak operasyon gerçekleştirdiğini belirtti.

“Radikal örgütlerin deşifre edilerek faaliyetleri akamete uğratılmıştır”

Kalın, MİT'in terörle mücadele çabalarının terörist hedefler hakkında bilgi toplamanın ötesine geçerek hedefi yok etme yöntemini sürdürdüğüne dikkat çekerek, “Bu kapsamda lider kadroların etkisiz hale getirilmesinin yanı sıra örgütlerin hareket tarzını deşifre etmeye yönelik çalışmalara devam edilmiştir. 2023 yılında gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonlar neticesinde, önceki yıllarda olduğu gibi çok sayıda PKK/KCK lider kadrosunun etkisiz hale getirilmesi ve örgüte ait kritik önem taşıyan altyapı tesislerinin imhası sağlanmıştır” açıklamasını yaptı.

Kalın ayrıca, failler de dahil olmak üzere örgütün birçok unsurunun ülkeye yurt dışından geldiğine belirterek, “FETÖ’nün mahrem yapılanmaları ile gizli haberleşme yöntemlerini deşifre ederek örgütü görünür kılan MİT, özellikle yurt dışında faaliyet gösteren sorumlu düzeydeki FETÖ mensuplarının ülkemize iadesini sağlayarak mücadeleyi uluslararası boyuta taşımıştır. Yürütülen kararlı mücadele, FETÖ mensuplarına dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar devletimizin takibinde olduklarını hissettirmiştir” ifadelerini kullandı.

Radikal örgütlerle küresel ölçekte mücadele etmek amacıyla bu örgütlerin ülke çıkarlarına tehdit oluşturduğu bölgelerde seçici operasyonlar yürütüldüğüne işaret eden Kalın, “DEAŞ sözde lideri El Kureyşi başta olmak üzere üst düzey örgüt üyeleri etkisiz hale getirilmiş, radikal örgütlerin ülkemize yönelik eylem girişimleri engellenmiş ve yapılanmaları deşifre edilerek faaliyetleri akamete uğratılmıştır” bilgisini paylaştı.

Aşırı sol terör örgütlerinin lider kadrolarının etkisizleştirilmesi çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydeden Kalın, örgütlerin Türkiye’ye yönelik başta Suriye olmak üzere çevre ülkelerden kaynaklı oluşturduğu tehdidin önüne geçildiğini de aktardı.

Organize suç örgütleriyle mücadeleye de değinen Kalın, insan kaçakçısı, düzensiz göçmen, uyuşturucu kaçakçısı, organize suç örgütü mensuplarının faaliyetlerinin ve sınır geçişlerinin engellenmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü de vurguladı.

“Teşkilat, ülkemizin hak ve menfaatlerini her zeminde...”

MİT Başkanı Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stratejik, dirayetli ve dönüştürücü liderliğine vurgu yapan sunuş yazısında şu değerlendirmeye yer verdi:

“Bu doğrultuda yeteneklerini geliştiren MİT, Türkiye'nin artan jeopolitik önemi ve etkinliği bağlamında taktik ve operasyonel süreçlerin yanı sıra stratejik istihbarata odaklanmaktadır. Dış politikadan enerjiye, gıda güvenliğinden bölgesel ihtilaflara kadar stratejik önemi haiz tüm konularda devlet aklıyla hareket eden Teşkilat, ülkemizin hak ve menfaatlerini her zeminde koruyarak yeni imkan ve kabiliyetler geliştirmek için çalışmaktadır.”

MİT'in, tüm bölgelerde proaktif bir politika izleme vizyonu doğrultusunda Türkiye'nin bulunduğu tüm alanlarda faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydeden Kalın, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda MİT, 2023 yılında Devletimizin ali menfaatleri çerçevesinde oyun değiştirici birçok hamleye katkıda bulunmuş, Suriye, Ukrayna, Libya, Yukarı Karabağ gibi sahalarda operasyonel çalışmalar yürütmüş ve başarılı görevler icra etmiştir. Muhataplarla ilişkilerde işbirliği ve rekabet dengesi gözetilerek yürütülen istihbarat diplomasisi faaliyetleri doğrultusunda, ülkemizin dış politikasına ilişkin hassas konuların uluslararası alanda resmi görüşmelere zemin teşkil edecek düzeye ulaştırılması çalışmaları sürdürülmektedir.”

Gazze Şeridi'nde yaşanan insani trajediyle ilgili olarak Kalın, örgütün İsrail-Filistin çatışmasını sona erdirmek, ateşkes sağlamak, sivil halka insani yardımı kolaylaştırmak ve rehineleri takas etmek için yoğun istihbarat diplomasisini sürdürdüğünü vurguladı.

"Türkiye Cumhuriyeti’nin serbest bir espiyonaj sahası olmadığını her vakada ciddiyetle ortaya koymaktadır"

Raporun sunuş kısmında yabancı istihbarat servislerinin Türkiye sınırları içerisinde yürütmeye çalıştığı ajanlık ağlarının çökertilmesine de işaret eden İbrahim Kalın, şu ifadeleri kullandı: 

“MİT, ülkemize yönelik espiyonaj, yıkıcı-bölücü faaliyetler, sabotaj ve psikolojik operasyon çalışmalarını sürdüren yabancı servislerin, uluslararası kuruluşların, güvenlik ve istihbarat şirketleri ile bunlarla bağlantılı şahıs ve yapıların faaliyetlerini takip etmekte ve akamete uğratmaktadır. Son olarak İsrail'in casusluk şebekesinin deşifresinde olduğu üzere Teşkilat, Türkiye Cumhuriyeti’nin serbest bir espiyonaj sahası olmadığını her vakada ciddiyetle ortaya koymaktadır.”

Kalın ayrıca, siber güvenlik konularında MİT’in, 2023 yılında devlet görevlilerine ve kritik kurumlara yönelik birçok siber saldırıyı tespit ederek önlem alınmasını sağladığını da ekledi.

23 Şub 2024 - 22:22 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Adalet Nerede? - Mit boyunca fetönün içine batmış hükümetin fetöcü olmadığı halde çocuğu onların okulunda okudu, dersanesine gitti diye ihraç edilmiş, ekmeğinden olmuş insanların araştırmasınıda yapıp uğradıkları zulümleri engelleyebilecek mi sayın Kalın? Zulüm yapanlar ve zulme sessiz kalanlar helak olmuşlardır. Mahkemei kübradan korkmak gerekir çünkü hergün bizi oraya yaklaştırıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 09:31

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi