Reklamı Kapat

Sahih-i Buhari’nin en eski nüshasının tıpkı basımı satışa çıktı

İSAM ortaklığıyla hazırlanan, İmam Buhari’nin sahih hadis tanımını esas alarak tasnif ettiği “Sahih-i Buhari”nin özel baskısının satış ve dağıtımı başladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) ortaklığıyla hazırlanan, İmam Buhari’nin sahih hadis tanımını esas alarak tasnif ettiği “Sahih-i Buhari”nin özel baskısının satış ve dağıtımı başladı. Projenin editörlerinden, yazma eser uzmanı Arafat Aydın, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ellerindeki nüshanın dünya kütüphanelerinde tespit edilebilen en eski tarihli tam yazma “Sahih-i Buhari” nüshası olduğunu söyledi. Son dönemde Sahih-i Buhari’nin Türkiye’deki yazma nüshaları üzerine araştırmalar yaptığını belirten Aydın, Türkiye’de 500’den fazla el yazması “Sahih-i Buhari” nüshası olduğunu ve bu araştırma tarama faaliyeti kapsamında bu nüshaların her birini tek tek elden geçirdiklerini aktardı.

Eser, ehli sünnet nezdinde...

Eserin hem Türkçe hem Arapça inceleme yazısıyla hazırlanmasının Arap dünyasında da ilgiyle karşılandığına dikkati çeken Arafat Aydın, şu ifadelere yer verdi: “Bu bir hadis kitabı. Kur’an-ı Kerim’den sonraki en sahih kitap olarak kabul edilmekte ehli sünnet nezdinde. İmam Buhari bu hadisleri ravilerinden alırken birtakım şartlar, kriterler öne sürmüş. Bu kriterler hadis usulü kitaplarında sahih hadisin tanımı olarak yer almakta. Yani ‘bir hadis, Peygamberimize ait midir değil midir’ bunun usulünü ortaya koyan ilme göre, İmam Buhari’nin yöntemi, sahih hadisin tespiti için bir anahtar olmuştur.” Dedi. Kütüb-i Sitte olarak geçen 6 hadis kitabının birincisi olan “Sahih-i Buhari”nin özel baskısı, “www.esatis.yek.gov.tr” adresinden satın alınabilecek.

27 Mart 2019 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?