Reklamı Kapat

Önemli bir kaynak olacak

2016-2018 yılları arasında Hürriyet Daily News gazetesinde dış politika eksenli köşe yazıları da yazan Baykent, “Hitler beşeriyete büyük ıstıraplar verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

 Aynı zamanda modern tarihi de birinci elden şekillendirmiş oldu. İyi-kötü Hitler fetişlerinin ötesinde zamanla bir gerçeklik ete kemiğe büründü. Günümüzde Avrupa’da yükselen popülizm, Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu çıkmazların yanı sıra elde ettiği başarılar, İsrail devletinin oluşum süreci, antisemitizm ve anti-Siyonizm tartışmaları vb. başlıkların hepsinde öyle ya da böyle bir iz söz konusudur. Dolayısıyla Hitler gerçeğine yalnızca sabit ve değişmez bir açıdan bakmayı doğru bulmuyorum. Bu durum bizim olgunun farklı boyutlarını anlamamıza maalesef engel oluyor. Anlamadığımız için de her şey birbirine karışıyor. Nasıl mı? Mesela ırkçılık ihtiva eden antisemitizm siyasi bir kavram olan anti-Siyonizm’le eşitleniyor. Mesela popülizm ile milliyetçilik ve milliyetçilik ile faşizm arasındaki entelektüel-felsefî sınırlar bir kalemde siliniyor. Mesela Avrupa’daki mevcut göçmen, İslâm ve Türk karşıtlığının köklerinin bu tarihte olduğu yanılsaması onaylanmış bir hakikat şeklinde sunulabiliyor vs. Peşin hükümleri ve kavram kargaşalarını önlemek için her olgu tüm boyutlarıyla ele alınmalıdır. ‘Hitler’in Siyasi Vasiyeti’ bu anlamda önemli bir kaynak olacak diye düşünüyorum” dedi.

27 Mart 2019 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?