Reklamı Kapat

2013'ten sonra bir ilk! Erdoğan ve Sisi'den ortak mesajlar! Çalışmaya hazırız

12 yılın ardından Mısır'da resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sisi ile ortak basın toplantısında Gazze'deki İsrail katliamına tepki gösterdi. Gazze için Mısır ile ortak adım atmaya hazır olduklarını ifade eden Erdoğan, "Orta vadede Gazze'nin yeniden toparlanması ve imarı için Mısır ile birlikte çalışmaya hazırız" dedi.

2013'ten sonra bir ilk! Erdoğan ve Sisi'den ortak mesajlar! Çalışmaya hazırız
2013'ten sonra bir ilk! Erdoğan ve Sisi'den ortak mesajlar! Çalışmaya hazırız
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Resmi ziyarette bulunmak üzere Mısır'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanında Mısır'ın seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi darbeyle görevden indiren Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından karşılandı. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan için İttihadiye Sarayı'nda resmi tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantıları'nın Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin ortak bildiriyi imzaladı ardından ise iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında "köklü mirastan aldığımız güçle Türkiye-Mısır ilişkilerini hak ettiği seviyeye çıkartma gayretindeyiz. Aynı güçlü iradenin Mısır tarafında da olduğunu görüyoruz" derken Mısır Cumhurbaşkanı Sisi "İleride Türkiye ziyareti yapacağım. Sayın Erdoğan'ın talebi üzerine. İlişkileri daha da geliştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Ankara-Kahire hattında devam eden normalleşme sürecinde yeni bir aşamaya geçiliyor. 2013 yılından bu yana ilk kez Mısır'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, havalimanında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından karşılandı.

2013'ten sonra bir ilk! Erdoğan ve Sisi'den ortak mesajlar! Çalışmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından İttihadiye Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. İki lider resmi törenin ardından baş başa görüşme gerçekleştirdi.

2013'ten sonra bir ilk! Erdoğan ve Sisi'den ortak mesajlar! Çalışmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ortak basın toplantısı öncesinde Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantıları'nın Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin ortak bildiriyi imzaladı.

"İKİLİ İLİŞKİLERİ HAK ETTİĞİ SEVİYEYE ÇIKARMA GAYRETİNDEYİZ"

İki lider ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar;

Sayın Cumhurbaşkanının nazik davetine icabetle uzun bir sürenin ardından 12 yıl sonra yeniden Kahire'de olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Şahsıma ve heyetime gösterilen hüsnü kabulden ötürü sayın Sisi başta olmak üzere tüm Mısırlı kardeşlerime şahsım ve heyetim adına teşekkür ediyorum.

Dünkü kazadan dolayı Erzincanlı kardeşlerime buradan geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Özel bir maden ocağında dün yaşanan toprak kaymasında maalesef 9 işçimiz toprak altında kaldı. Bu 9 kardeşimizi arama kurtarma çalışmaları çok yoğun şekilde devam ediyor. Çalışmaları koordine etmek üzere İçişleri Bakanımız ile Enerji Bakanımızı Erzincan'a gönderdik. Düzenli olarak kendilerinden bilgi alıyoruz. Bölgede 827 uzman personel bulunuyor. Ayrıca 626 araç, 32 iş makinası, 97 aydınlatma kulesi, 6 drone, 44 jeneratör kaza sahasındaki çalışmalara destek veriyor. İşçilerimize ulaşıncaya kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Mısır'la bin yılı aşan içiçe geçmiş ortak bir tarih ve kültüre sahibiz. Bu köklü mirastan aldığımız güçle Türkiye-Mısır ilişkilerini hak ettiği seviyeye çıkarma gayretindeyiz. Aynı güçlü iradenin Mısır tarafında da olduğunu görüyoruz. Değerli kardeşimizi konsey toplantımızı gerçekleştirmek üzere ilk fırsatta Ankara'ya beklediğimi söyledim.

İlave adımlar hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Savunma sanayi çok ciddi potansiyele sahip olduğumuz diğer alan. Mısır savunma sektörüne önemli yatırımlar yapıyor. Mısır'la güçbirliğine giderek ortak projeler geliştireceğimize inanıyorum. Nükleer ve yenilenebilir alanındaki işbirliğini geliştirmeyi değerlendiriyoruz. Turizm ve kültür alanında mevcut bağları daha da kuvvetlendirmek adına gayret sarfedeceğiz. Kahire'deki Yunus Emre Enstitüsü Türkçe'ye en fazla ilgi gösterilen şube konumundadır. 20 bin Mısırlının Türkçe öğrenmek üzere kurslara kayıt yaptırması memnuniyet vericidir.

İşgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan insanlık dramı gündemimizin ilk sırasında yer aldı. Çocuk ve kadın 28 binden fazla Filistinli kardeşimiz şehit edildi, 70 bine yakın masum yaralandı. Savaşta dahi dokunulmaması gereken cami, kilise, hastane, okul BM binaları bombalandı. Netanyahu yönetimi işgal, yıkım ve katliam politikasını tüm tepkilere rağmen pervasızca sürdürüyor. Ateşkesin bir an evvel tesisi, insani yardımların engelsiz bir şekilde Gazze'ye sevki önceliğimizdir. Ülkemizden uçak ve gemilerle 34 bin tonun üzerinde yardım malzemesini sevk ettik. Yardımların ulaştırılmasında Mısır makamlarının desteğini özellikle ifade etmek istiyorum. Mısır Kızılay, Sağlık ve Nüfus Bakanlığı ve kurumlara teşekkür ediyorum.

İnsani yardımlarımızın yanısıra refakatçıları dahil 700'den fazla Filistinli kardeşimizi ülkemize getirdik. Gazze içinde bir sahra hastanemizin tesisi için uzmanlarımız çalışıyor. Hastanenin en kısa zamanda faaliyete geçmesi noktasında Mısırlı kardeşlerimizin desteğine güveniyoruz. Gazze halkının topraklarından sürgün ettirilmesi girişimleri bizler için yok hükmündedir. Gazze'nin insansızlaştırılması kabul edilemez.

Mısır'ın bu konudaki dirayetli ve kararlı tutumunu takdirle karşılıyor ve destekliyoruz. Netanyahu yönetimi katliamlarını Gazzeli sivillerin sığındığı son nokta olan Refah'a taşımaktan uzak durmalıdır. İslam dünyası, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplum sonu soykırıma varacak bu çılgınlığa izin vermemelidir. Mısırlı kardeşlerimizle işbirliği ve dayanışma halinde olmaya devam edeceğiz. Gazze'nin yeniden toparlanması ve imarı için Mısır'la birlikte çalışmaya hazırız.

2013'ten sonra bir ilk! Erdoğan ve Sisi'den ortak mesajlar! Çalışmaya hazırız

"TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEĞİM"

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin konuşmasından öne çıkanlar;

Strateji ortaklığı kesinlikle iki ülkenin çok iki merkezli ağırlıklı, barış anlamında, istikrarı ve aynı zamanda refah ve gelişme açısından görüyoruz.

İki ülkenin ciddi anlamda terör ve diğer ekonomik sıkıntıları şu andaki genel bir durum. Burada şu andaki Mısır'la Türkiye arasındaki ilişkilerden ciddi anlamda gurur duyuyoruz. İnsani yardımlar, Gazze'deki yardımları ciddi anlamda önemsiyoruz.

Yardımlar ihtiyaçları karşılamıyor. Sayın Erdoğan'la konuştuğumuzda özellikle ateşkesin yapılması, Batı Şeria'da sukunete ulaşılmasını ve bir an önce Filistin'in ilanını istiyoruz. 1967 anlaşma ve sınırlarına göre başkentin Kudüs olarak ilan edilmesi lazım. İki ülkenin Libya konusundaki anlaşmasını beyan ettik. Meclis ve askeri açıdan Libya'daki bütünlüğü ve gelişmesiyle alakalı konular. Libya konusunda Türkiye ile işbirliği yapıyoruz. Bölgedeki bütün ilişkileri Türkiye ile beraber bir an önce daha iyi bir seviyeye getireceğiz.

Aynı zamanda yeni gelişmeler ve refah istiyoruz. Son olarak ileride Türkiye ziyareti yapacağım Sayın Erdoğan'ın talebi üzerine. İlişkileri geliştireceğiz.

SON ZİYARET 2013'TEYDİ

Mısır'a Cumhurbaşkanı düzeyindeki son ziyaret 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 7 Şubat 2013'te gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki ilişkiler, 3 Temmuz 2013'teki darbenin ardından koptu; istihbarat servisleri arasındaki temasla başlayan süreç, bakan ziyaretleri ve karşılıklı büyükelçi atamaları ile devam etti.

Erdoğan ve Sisi, süreç içinde yüz yüze de görüştü. 2022'de Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nda, 10 Eylül 2023'teki G-20 Zirvesi’nde ve 11 Kasım 2023'te Riyad’da düzenlenen Gazze konulu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği ortak zirvesi marjında bir araya geldi.

14 Şub 2024 - 18:03 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

10

Gunun Hakikatleri - 9 - Rabia, siir okuyup, timsah gozyaslari dokmeler vs vs. Ey bunlara oy veren Musluman, elbette sen basina gelen sikintilari hak ediyorsun. Kafalar da kutuk kirarak balans ayari yapilmali.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 15 Şubat 15:04
09

Maçkalı - Tūrk milleti acaba nasıl bir gūnahın kefaretini ödūyor da, bu potamyalı rūstemi başımıza tebelleş buyurdu. Ey būyūk Rabbim; ne gibi bir bedel ödemeliyiz ki bu kabus bitmesi için. Artık sözūn kelimenin hiçbir kıymeti kalmayan bir kehanet-i zulmūn ezdiği bu insanlar ne kadar ezilecek bu kahr-ı belanın altında.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 15 Şubat 07:33
08

Misafir - Darbeci Sisi ha... BAE de fetönün finansörüydü... Ne diyordu birileri? "Ahhhhh ahhh... Kimler kimlerle beraber..."

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 15 Şubat 02:59
07

True Legend - Büyük İsrail için çalışmaya hazırlar

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 14 Şubat 22:50
06

Yerli Ve Milli Görüşçü - ne oldu rabiaya rüzgar gülü bile bu kadar dönmedi ama süslümanlar hala bunlardan medet umuyor ey sakallı kasketli hüsnüler size iyi uykular nasısa uyanaçagınız yok sizin

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 14 Şubat 21:10
04

Ufuk - Mursi Ne Oldu Rabia ne oldu Şimdi sırada Kardeşn Esat var...

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 14 Şubat 20:35
02

Ercü - Sisi mi binalimi?...zalimlerle birlikte olmam!..rabia...biltaci olayı ve mektup..ağlamalar..suriye ve ırakın işgali..israille dostluk! Nerdeeen nereye

Allahcc erbakan hocamıza ve mursiye rahmet eylesin..Allah onlardan razı olsun..mekanları cennet olsun

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 14 Şubat 18:56
01

Melike - Eyyy Tayyip Erdoğan!!! SAADET PARTİSİNİN KURDUĞU İSLAM BİRLİĞİ D8 LERİ PARÇALAMASAYDİN,ONLARİN YERİNE AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI İTRAİL DOSTLUK GRUBU KURMASAYDİN NE IRAK SURİYE LİBYA NEDE GAZZE BU KATLİAMI YASAMAYACAKTİ. ŞUNU UNUTMA Kİ ALLAH'IN GAZABINDAN KURTULAMİCAKSİNİZ

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 14 Şubat 18:51

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi