İnternete VPN ile bağlanmak niçin daha güvenlidir?

İnternete VPN ile bağlanmak, son dönemlerde birçok kişinin öncelikli tercihi haline geldi. Bunun sebebi ise VPN ile kurulan bağlantının, kullanıcılara üst düzey güvenlik ve özgürlük sunması.

Büyütmek için resme tıklayın

Kullanıcıya anonimlik sunan ve engelli sitelere erişim sağlamada önemli bir araç olarak görülen VPN yazılımları, kişisel bilgileri koruma anlamında da kullanıcılarına önemli avantajlar sağlıyor. İşlevselliğinin yanında popülerliği de gün geçtikçe artan bu teknolojiyi yakından inceleyelim.

VPN’in (Virtual Private Network) çalışma mantığı nedir? Ülkemizde işlevsel bir örneği var mı?

VPN (Virtual Private Network), fiziksel bağlantı sağlamanızın mümkün olmadığı bir ağa sizi sanal olarak bağlamaya yarar. Bu teknolojinin üniversiteler ve şirketler tarafından kullanıldığını görmek mümkündür. Örneğin, Bilkent Üniversitesi öğrencileri okulun abone olduğu elektronik kaynaklardan yararlanmak için VPN bağlantısı kurmaktadır. Bu uygulamanın ardındaki mantık, öğrenci fiziksel olarak okul dışında olsa da sanal olarak üniversite ağına bağlanması olarak özetlenebilir. Bu sayede öğrencilerin konum farketmeksizin üniversitenin sunduğu elektronik kaynaklardan faydalanması mümkün olmaktadır.

Günümüzde, kişisel verilerin güvenliği ve kullanıcıların karşısına çıkan erişim kısıtlama ve engellemeleri sebebiyle VPN teknolojisinden farklı anlamlarda da yararlanılmaktadır. Üniversite örneğinde belirttiğimiz çalışma prensibi temel alınarak, internet bağlantısının güvenli olmadığı veya kısıtlamaların mevcut olduğu bir ağdan daha güvenli bir ağa sanal bağlantı kurmak mümkündür. Dolayısıyla VPN teknolojisi ile fiziksel olarak Türkiye’de bulunsanız dahi sanal olarak Almanya’dan bağlantı kurabiliyorsunuz. Bu demek oluyor ki, fiziksel olarak Almanya’da bulunan bir kişi ile aynı sitelere erişim sağlayabiliyorsunuz.

Veri güvenliği ve VPN

İnternette geçirdiğimiz süre ve bu esnada karşılaşabileceğimiz siber tehditler düşünüldüğünde, kişisel verilerin korunması elzem hale geliyor. İnternete güvenilir bir VPN servisi ile bağlandığınız takdirde verileriniz üçüncü şahıslar tarafından takip edilemez. Bu, IP adresinizin gizlenmesi ve şifreleme gibi yöntemlerle mümkün olmaktadır. Sanal dünyada en güvenli biçimde yer almanızı sağlayan bu sistem, her hareketinizi kayıt altına almak isteyen takipçilerden sizi korumaktadır.

VPN Sisteminin Sunduğu Avantajlar

İnternet güvenliği kavramları ve teknolojileri konusunda Osman Karaahmetoğlu'nun kapsamlı çalışmasında da yer verildiği üzere, VPN kullanımı güvenlik açısından avantajlıdır. Sanal konumun varlığı kullanıcının takip edilebilirliğini düşürmekte, sunulan anonimlik ise siber saldırıların hedefi olmamak adına yerinde bir önlem olarak öne çıkmaktadır.

VPN araçlarının kullanım alanları nelerdir?

VPN teknolojisinden farklı şekillerde yararlanmak mümkündür. Güvenlik, yukarıda da anlatıldığı gibi elbette VPN’in sağladığı en temel faydadır. Kullanıcılara en fazla hitap eden fayda, sanal ortama özgür bir biçimde erişimin sağlanmasıdır. Buna ek olarak, kullanıcı web sitelerine gerçek IP adresi ve ülke bilgisi yerine VPN’in sağladığı bilgiyi sunduğundan, bölgesel sınırlamaların da önüne geçilmiş olur. Örneğin; yurt dışında yaşayan bir kişi Türkiye lokasyonlu bir VPN seçtiğinde, yalnızca Türkiye’de yaşayan kişilerin erişebileceği içeriğe ulaşabilmektedir.

İyi bir VPN aracı nasıl seçilir?

İyi bir VPN firması web etkinliğinizin kaydını tutmaz ve trafiğinizi analiz etmez. Veri gizliliğinize saygı duyar. Her hizmetin bir bedeli olduğu düşünüldüğünde, ücretsiz VPN hizmetlerinin kişisel verileriniz konusundaki hassasiyetlerine tedbirli yaklaşmanızı öneriyoruz. Bu sebeple, güvenliğiniz için ücretli VPNleri tercih etmenizde fayda var. Zira bu firmaların kazanç modeli kullanıcı verisi değil, kullanıcıdan alınan aylık ücrettir. Ücretsiz deneme süresi ya da belirli bir süre için para iade garantisi veren firmaların tercih edilmesi yine kullanıcının faydasına olacaktır. Son olarak, hizmet alınacak VPN firmasının kaç ülkede sunucusu olduğu da dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

19 Mart 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?