Reklamı Kapat

Kronik bel ağrısı ve doktordan doktora koşma hastalığı

Ülkemizde bel ağrısı nedeniyle her yıl binlerce hekim muayenesi ve cerrahi girişim uygulanıyor. Peki çözüm ne?

Büyütmek için resme tıklayın

Bir hastalığın normal seyrinden veya bir yaralanmanın iyileşme süresinden çok daha uzun süre devam eden ağrılar görülebilir. Bu tür ağrılar kronik ağrı olarak isimlendirilmektedir. Bir ağrının kronik olarak isimlendirilmesi için, en az üç aylık bir zamanın geçmesi gerekir. Kronik ağrı, tedavi edilemeyen veya tedavi edilmesi zor olan tıbbi durumlardan kaynaklanmaktadır. Bazı vakalarda da kronik ağrının belli bir nedeni bulunamamaktadır.

Toplumda karşılaşılan kronik ağrıların başında bel ağrıları gelmektedir. Bel ağrıları toplumun her kesimini ilgilendiren tıbbi ve toplumsal bir sorundur. Bel ağrısı bireyin yaşam kalitesini azaltmakta ve ailesinin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca tedavi maliyeti ve neden olduğu iş gücü ve verimlilik kaybı ile de topluma önemli bir yük getirmektedir. Ülkemizde bel ağrısı nedeniyle her yıl binlerce hekim muayenesi ve cerrahi girişim uygulanmaktadır. Genel olarak her bel ağrısı bel fıtığı olarak bilinir. Ancak bu yanlış bir kanıdır. Çünkü bel ağrılarının yalnızca %5’i bel fıtığından kaynaklanır.  Yine bilimsel kaynaklara göre, bel ağrılarının ancak %2-3’ü ameliyat edilmektedir. Yanı bel ağrılarının %3’ü ameliyat gerektiren nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Kronik bel ağrısı rahatsızlığı bulunan hastalar tedavi olabilmek için doktordan doktora gezmektedir. Bu durum tıpta “Doktordan doktora koşma hastalığı” olarak isimlendirilmektedir. Bu rahatsızlık kronik bel ağrılı hastalarda da görülür. Bu durumda bulunan hastalar, gittiği bir hekimden tatmin olmaz ve hemen sonra başka bir hekime başvurur. Doktordan doktora koşma sürecinde hastanın tedirginliği ve ağrısında da artış görülür. Genellikle doktorlar bu tür hastaların durumunu tespit etmekte geç kalırlar. Hastanın geçmişini ve uygulanan önceki tedavileri değerlendirip ona göre bir yol çizmek yerine; yeni bir tedavi yöntemini uygulamaya çalışırlar.  Çünkü her hekim hastaları kendi uzmanlık alanı çerçevesinde görmeye alışmıştır. Yine her hekim hastayı, kendi alanı doğrultusunda tedavi etmek ister. Bu nedenle hastanın geçmişi ve daha önce uygulanan tedavileri dikkate alınmaz. Böylece hastaların tedavi sürecinde geç kalınmış olunur. Doktordan doktora koşma hastalığı bulunanları sadece psikiyatrik bir hasta olarak kabul etmek yanlıştır. Bu hastalar, gerçekte ağrısı bulunan, kendine göre tedavi olmak isteyen ve çözüm arayan, ancak tatmin olmayan hastalardır. 

Doktordan doktora koşma hastalığı bulunanlarda; hastanın ağrısını tedavi etmek amacıyla gereksiz cerrahi uygulamalar da yapılabilmektedir. Bu ameliyatlardan sonra da hasta geçmiş günlerini arar hale gelebilir. Bu sefer de ameliyat nedeniyle oluşan yan etkilerle uğraşmak zorunda kalabilir. Bir tedavi yönteminin yarar sağlamaması, diğerinin etkili olmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle umudunuzu yitirmeyin.

Doç. Dr. Habib BOSTAN

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Kartaltepe Mahallesi Başarı Sokak No:1 Altay Apt. A Blok Kat:3 D:6 (İncirli Caddesi Üzeri, Oğuz Kaan Koleji Yanı) 34145 Bakırköy/ İstanbul

0545 229 55 88

0212 542 55 88

18 Mart 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?