Türkiye'de elektronik seçim için ilk adım

YSK ve Ankara Üniversitesinde elektronik seçime dair başlayan teknik çalışmalar kapsamında yurt dışından örnekler incelenerek bilgisayar ve yazılım altyapısı oluşturulacak. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından oluşturulacak sistem, ilk olarak meslek örgütleri, kooperatifler, üniversitelerdeki öğrenci temsilcisi seçimlerinde kullanılacak.

Selime Sümeyye Abatay
Selime Sümeyye Abatay Tüm Haberleri

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından oluşturulan ve Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) uzmanların da yer aldığı çalışma grubu, Türkiye'de elektronik oylama sistemine geçişle ilgili teknik çalışmalara başladı.

Türkiye'de 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun uyarınca elektronik oylama sadece yurt dışındaki seçmenler için kullanılabilmektedir. Kanunda bu yönde bir hüküm bulunmasına rağmen, yurtdışında kayıtlı seçmenler için elektronik oylama uygulaması henüz gerçekleştirilemedi.

AA'da Şaduman Türkay'ın haberine göre bunun dışında, yurt içinde, milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareleri seçimleri için elektronik oylama ile oy kullanmaya imkan veren bir yasal düzenleme bulunmuyor.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener'in Türkiye'de elektronik oylama konusunda bir çalışma yapılabileceğini açıklamasının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler, Hukuk ve Mühendislik Fakülteleri ile Yüksek Seçim Kurulu uzmanlarından oluşan bir çalışma grubu oluşturuldu.

Grup şu anda, yurt dışındaki elektronik oylama örneklerini incelemekte ve bilgisayar ve yazılım altyapısı için hazırlık yapıyor.

Bu çalışma kapsamında oluşturulacak sistem, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ilk olarak meslek birlikleri, kooperatifler ve üniversitelerdeki öğrenci temsilcilerinin seçimleri için kullanılacak.

Proje tamamlandığında ve eksiklikler giderildiğinde, sistem parlamento, cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlere entegre edilecek.

"YSK Başkanı'na çalışma yapabileceğimizi aktardım"

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener'in 28 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından seçimlerin elektronik ortamda yapılması çağrısında bulunduğunu ve Yener ile görüştüğünü söyledi.

YSK Başkanı Yener'e, üniversite olarak bir çalışma başlatabileceklerini aktardığını belirten Ünüvar, ardından oluşturulan çalışma grubu tarafından hazırlıkların başladığını, sürecin yürütücüsünün YSK olduğunu anlattı.

Necdet Ünüvar şunları söyledi:

"Biz kendimizi onlara gerekli bilimsel ve teknik desteği sağlayan bir kurum olarak görüyoruz. Hazırlık çalışmaları zaten başladı. Seçimlerin güvenilirliği, yazılım ve hukuki konular çok önemli ve bu üç alanda görüşmeler devam ediyor."

"Bu üç farklı komite hedefe ulaşmak için çalışıyor"

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof Dr Orhan Çelik de teknik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çalışma grubunun 3 boyuttan oluştuğunu, bunlardan birinin, seçim sistemleri ve seçim matematiği üzerine çalışan teknik kısım olduğunu aktaran Çelik, şöyle konuştu:

Çalışma grubunun üç bölümden oluştuğunu, bunlardan birinin oylama sistemleri ve seçim matematiği ile ilgilenen teknik bölüm olduğunu belirten Çelik, şu açıklamayı yaptı:

"Bu grup içinde Siyasal Bilgiler Fakültesinden ve YSK'den uzmanlar yer alıyor. İkinci çalışma grubumuz hukuk konusunda çalışmalar yürütüyor, elektronik ortamda seçim uygulayan ülkelerdeki mevzuatı tarıyor, Türkiye'deki mevzuatla karşılaştırıyoruz. Mevzuat bakımından yasal düzenlemeler olsun, diğer mevzuat düzenlemeleri bakımından neler yapılabileceği, hangi süreçte yapılabileceği konusunda çalışma yapılıyor. Üçüncü çalışma grubumuz da yazılım boyutu, bilgisayar ve yazılım altyapısının oluşturulmasına yönelik çalışma grubu. Bu üç farklı komite hedefe ulaşmak için çalışıyor."

"Ama bu hedef ulaşılacak en son nokta..."

Çalışmaların seçimden sonra daha da yoğunlaşacağını dile getiren Çelik, çalışma grubunun birtakım raporlamalar yaptığı ve dokümanlar üretmeye başladığını dile getirdi.

Türkiye'deki milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerin elektronik ortama taşınması amacıyla çalışmalarına başladıklarını açıklayan Çelik, "Ama bu hedef ulaşılacak en son nokta. Ondan önce her seviyede meslek örgütlerinin, kooperatiflerin seçimlerinde kademeli olarak bu hedefe ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Orhan Çelik, bu mezuniyet sayesinde sistemin test edilebileceğini ve eksikliklerinin giderileceğini belirtti. Projenin sonuçlandırılması ve eksikliklerinin giderilmesi sürecinin uzun zaman alacağını ancak bu sistemin üniversitelerdeki öğrenci temsilcisi seçimlerinde hemen kullanılabilecek bir aşamada olduklarını açıkladı.

Elektronik seçimin, zaman maliyeti, güvenlik altyapısı, sonuçlara hemen ulaşmak istediklerini ifade eden Prof. Dr. Orhan Çelik, seçimin her aşamasının kontrol edilmesi ve güvenilir kılınması bakımından önemli avantajlar sağlayacağını söyledi.

Aynı zamanda yasal altyapının da hazırlanması gerektiğinin vurgulayan Çelik, "Hukuksal yapının nasıl oluşturulacağı konusunda da YSK'nin veya TBMM'nin adım atması gerekecek" dedi.

12 Şub 2024 - 17:00 Ankara- Gündem

Mahreç  Selime Sümeyye Abatay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi