Arakan müslümanlarına uzanan WEFA eli

Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu (WEFA) 2007 yılından beri Arakanlı Müslümanların temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli yardım çalışmaları gerçekleştiriyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Myanmar’daki zulümden kaçarak Bangladeş’teki kamplara sığınan Arakanlı Müslümanlar, kamplarda zor koşullarda hayatlarını sürdürüyor. Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu (WEFA) 2007 yılından beri Arakanlı Müslümanların temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli yardım çalışmaları gerçekleştiriyor. İlk yıllarda Bangladeş’teki 4 mülteci kampına yardım ulaştıran WEFA, şimdi ise 16 kampa yardım götürüyor.

Arakanlı mültecilere yönelik yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu (WEFA) her sene Arakan kamplarını ziyaret ederek Arakanlı Müslümanlara çeşitli yardımlar ulaştırıyor. 2012 yılında Myanmar’ın Arakan eyaletindeki baskı ve zulmünden kaçıp sığındıkları Bangladeş’teki kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı mülteciler, dışarıdan gelen yardımlarla hayata tutunmaya çalışıyorlar. Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların çoğunluğunu kadın ve çocuklar oluşturuyor. Ramazan ve kurban yardımları başta olmak üzere Arakanlılara gıda, temiz su, barınma, sağlık, eğitim ve kış yardımında bulunan WEFA, senenin belli zamanlarında Arakan kamplarını da ziyaret ediyor.

KIŞ YARDIMI

Kış mevsiminin gelmesiyle hayatları daha da zor hâle gelen Arakanlı mülteciler, bilhassa sabahın ilk saatlerindeki soğuktan çok fazla etkileniyor. Soğuk kış mevsiminde Arakanlı mültecileri yalnız bırakmayan WEFA, her sene gerçekleştirdiği “Kış Kampanyası” kapsamında, Arakanlı Müslümanlara destek veriyor ve mültecilerin kış mevsimini daha rahat geçirmeleri için onlara kış yardımında bulunuyor. Bu senenin Ocak ayında 2018/19 “Kış Kampanyası” münasebetiyle Arakan kamplarını ziyaret eden WEFA ekibi, bölgedeki kış yardımlarına katılarak Arakanlı mültecilere çadır, kışlık giysi, battaniye ve gıda yardımında bulundu.

ARAKANLILAR İÇİN EV

Arakan kamplarında mülteciler naylondan yapılmış çadırlarda hayata tutunmaya çalışıyorlar. Bilhassa ilkbahar aylarında başlayan şiddetli muson yağmurlarına karşı dayanıksız olan bu derme çatma çadırlar yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. WEFA, “Kalıcı Eserler” kapsamında Arakan kamplarında mülteciler için evler inşa ederek, mülteciler için daha rahat bir yaşam alanı sağlamaktadır. WEFA, Arakan kamplarında 1.000 adet ev inşa etmeyi hedefliyor. 2018 yılında ilk 100 ev tamamlanarak, kullanıma hazır hâle getirildikten sonra ailelere teslim edildi. 1.000 hanenin tamamlanması hâlinde Arakan mülteci kampında Bangladeş WEFA Köyü kurulmuş olacak. Her biri 6 kişi kapasiteli olarak düşünülen evlerin büyüklüğü 20 metrekare. Bangladeş WEFA Köyü’nde bir evin maliyeti ise 500 Avro. Projeye destek vermek isteyen hayırseverler dilediği miktarda bağış yapabiliyor. Ancak bir ev bedelinin tamamını karşılayan hayırseverler dilediği ismi o eve verebiliyor. WEFA, 2019 yılında da Arakan kamplarındaki ev yapımına devam edecek.

ARAKAN KAMPLARINA SU KUYUSU

Temiz içme suyu ve kullanma suyundan mahrum olan Arakanlı mülteciler su ihtiyaçlarını da atık sulardan karşılıyorlar. Başta çocuklar olmak üzere Arakan halkı ishal ve solunum enfeksiyonu sebebiyle hayatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Arakanlı mültecilerin içilebilir su ihtiyacını karşılamak amacıyla çalışmalar yürüten WEFA, “Su Kuyusu” projesi kapsamında Arakan kamplarında derin su kuyuları inşa ediyor. WEFA, 2018 yılında Arakan kamplarında 4 derin su kuyusunu mültecilerin hizmetine sundu. Arakan kamplarında açılacak yeni su kuyuları için de çalışmalarını hızlandıran WEFA, Ocak ayındaki Bangladeş ziyareti kapsamında yeni derin su kuyuları için yer tespitinde bulunurken, 4 yeni su kuyusunun da inşasına başladı. Derinliği 200 metre olan bu su kuyularının bedeli, 4 bin Euro. Bir su kuyusu bedelinin tamamını karşılayan hayırseverler, açtırdıkları su kuyusuna istedikleri bir veya birkaç isim verebiliyor.

ÇOCUKLARA EĞİTİM DESTEĞİ

Zulmün asıl mağdurları ise çocuklar. Hijyenik ortamdan, temiz su ve gıdadan mahrum kalan Arakanlı çocuklar aynı zamanda eğitim imkânından da yoksunlar. Arakan kamplarında yaşayan çocukların eğitim alabilme imkânları oldukça kısıtlı. Kamplardaki zor şartlara rağmen eğitim almaya devam eden Arakanlı çocukları yalnız bırakmayan WEFA, kamplardaki çocuklara eğitim alanında da destek veriyor. Arakanlı çocukların geleceğe umutla bakması için gayret gösteren WEFA, çocukların eğitimlerine destek vermek amacıyla onlara kırtasiye yardımında bulunuyor.

RAMAZAN YARDIMLARI

Bangladeş’teki mülteci kamplarında her türlü zorlukla mücadele eden Arakanlı Müslümanlar, Ramazan ayında her şeye rağmen ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. WEFA, Bangladeş’teki kamplarda zor şartlarda yaşama tutunmaya çalışan Arakanlı Müslümanları Ramazan ayında da yalnız bırakmıyor. Ramazan ayının manevi atmosferini Arakanlılara da yaşatmak için gayret gösteren WEFA, Ramazan ayında Arakan kamplarını ziyaret ederek bölgedeki yardım çalışmalarına katılıyor. WEFA, ramazan yardımları kapsamında Arakanlılara gıda paketi yardımında bulunuyor ve gıda paketleri Arakanlıların mutfak kültürüne göre hazırlanıyor. Öte yandan WEFA, Arakanlı Müslümanların, oruçlarını sıcak yemekle açması için Ramazan ayı boyunca onları kamplarda kurduğu iftar sofralarında ağırlıyor ve onlara sıcak yemek dağıtımı gerçekleştiriyor.

KURBAN YARDIMLARI

Kurban Bayramı’nda da Arakanlıları yalnız bırakmayan WEFA, her sene gerçekleştirdiği kurban kampanyası kapsamında Arakanlı Müslümanlara kurban eti yardımında bulunuyor. Hazır hâle getirilen etler kurban gözlemcisi olarak Arakan kamplarına giden WEFA ekipleri tarafından Arakanlılara dağıtılıyor. Sadece Kurban Bayramı döneminde değil diğer aylarda da Arakanlıların sofralarını bereketlendirmek isteyen WEFA, yıl içinde Arakan kamplarında kestiği adak, akika ve şükür kurbanlarını da yine kampta yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanlara dağıtıyor.

ARAKAN KAMPLARINA ZİYARET

Senenin belli zamanlarında Arakan kamplarını ziyaret eden WEFA ekibi, Arakanlı Müslümanlarla yakından ilgilenirken, Arakan halkının ihtiyaçlarını yerinde tespit ederek bu yönde yeni yardım projeleri geliştiriyor. Arakan ziyaretleri kapsamında aynı zamanda bölgede çeşitli yardım çalışmaları da gerçekleştiren WEFA, Arakanlı mültecilere gıda yardımında bulunmakta ve kestiği adak, akika ve şükür kurbanlarını kamptaki mültecilere dağıtıyor. Arakanlı Müslümanların her türlü ihtiyacını gidermek amacıyla yardım çalışmaları gerçekleştiren WEFA, 2019 yılında da Arakanlı mültecilere destek vermeye ve bölgeye yardım ulaştırmaya devam edecek.

MÜSLÜMANLARA SOYKIRIM

Arakan’da Budistler ve Müslümanlar arasında 2012 yılında çıkan çatışmalar sonucu binlerce Müslüman katledilmiş, çok sayıda ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Yaşanan şiddet olayları sonucu yüz binlerce Arakanlı zorla yerinden edilmiş ve Arakanlı Müslümanlar kaçarak bir umutla Bangladeş’e sığınmıştı. Ancak Arakanlılar için Bangladeş mülteci kamplarındaki yaşama hayatı hiç de kolay değil. Açlık ve içme suyu sıkıntısı çeken Arakanlı mülteciler, kamplarda her türlü tehlikeye de açıklar. BM, 25 Ağustos 2017’den sonra Bangladeş’e sığınan Arakanlı mültecilerin sayısının 745 bine ulaştığını bildirdi. Uluslararası insan hakları kuruluşları tarafından yayımlanan uydu görüntülerine göre yüzlerce köyün yok edildiği kanıtlandı. Bangladeş Dışişleri Bakanı ShahidulHaque, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada ise Bangladeş’in Myanmar’dan daha fazla insanı kabul edebilecek pozisyonda olmadığını açıkladı. Arakan’da dinî ve etnik gerekçeli şiddet olayları artarak devam ediyor. Myanmar tarafından uygun koşullar sağlanmadığı için Arakanlılar ülkelerine geri dönmek istemiyorlar. Burma yönetiminin Arakanlı Müslümanlara uyguladığı şiddet, BM ve uluslararası insan hakları örgütleri tarafından “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

18 Mar 2019 - 03:30 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.