Sözleşmeli öğretmenlikten vazgeçilmeli

Eğitim-Bir-Sen, Türkiye’de çok konuşulan öğretmen yetiştirme konusunda MEB’e bir model önerisinde bulundu…

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

‘Dünyada ve Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme, İstihdam ve Mesleki Gelişim Politikaları’ raporu Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından açıklandı. Yalçın, öğretmen yetiştirme sisteminin sıkça değiştirildiğine dikkat çekildi. Yalçın, öğretmenlik mesleğinin daha cazip hale getirilmesi gerektiğini ifade ederek, sözleşmeli öğretmenliğin öğretmenler arasında ayrımcılığa yol açtığını ve sözleşmeli öğretmenlikten bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Memur-Sen’e bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) kaliteli bir eğitim sistemi tesis edebilmeye yönelik tartışmalara katkıda bulunmak üzere öğretmen yetiştirmede bir model önerisi ortaya koydu. “Dünyada ve Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme, İstihdam ve Mesleki Gelişim Politikaları” raporunda birçok soruna vurgu yapılırken öğretmen yetiştirme konusunda önemli noktalara dikkat çekildi. Sendikanın genel merkezinde Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından açıklanan basın açıklamasına birçok eğitimci de katıldı.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ YENİDEN KURGULANMALI

Kaliteli bir eğitim sistemi tesis etmek için öğretmen yetiştirme sisteminin iyi bir şekilde kurgulanması gerektiğine vurgu yapan Yalçın, “Dünyada öğretmen yetiştirme programlarında farklı alanlarda da benzer programların takip edildiği görülmektedir; pedagoji dersleri, alan dersleri ve öğretmenlik uygulamaları dersleri gibi. Öğretmenlik uygulamasına ayrılan zamanda ise önemli bir düzeyde farklılaşma vardır. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerinde öğretmenlik uygulamasına 80 hatta 100 günden fazla zaman ayrılırken, Türkiye 30 günle, en az zaman ayıran ülkelerden biridir. Bu eğitim Türkiye’de en az 100 güne çıkarılmalıdır” şeklinde konuştu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK AYRIMCILIĞA YOL AÇAR

Sözleşmeli öğretmenliğin öğretmenler arasında ayrımcılığa yol açtığını ve özlük haklarını sınırladığını dile getiren Yalçın, “OECD ülkelerinin çoğunda öğretmenler, daimi kadrolu memur olarak istihdam edilmekte; daimi kadroyu, göreve başladıktan bir müddet sonra elde etmektedir. Türkiye’de, 2016 yılından beri öğretmenler sözleşmeli olarak istihdam edilmekte, 4 yıl bu statüde çalıştıktan sonra daimi kadroya geçmektedir. Sözleşmeli öğretmenlik aileyi parçalayan bir uygulama olduğu için bundan bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.

SÖZLÜ SINAV SORUNLU BİR UYGULAMADIR

Türkiye’de, öğretmen istihdamında rekabetçi bir sistem uygulandığını kaydeden Yalçın, “2013 yılında, KPSS alan ve pedagoji bilgisine ilaveten, belirli alanlarda alan sınavı yapılmaya başlandı. 2016 yılından itibaren de sözlü sınav uygulamasıyla öğretmen alımı gerçekleştirilmektedir. Sözlü sınav, birçok sınav komisyonunun kurulması, komisyon üyelerinin niteliği, sözlü sınav sorularının öğretmen niteliği ile ilişkisinin zayıflığı, sınav süresinin kısa olması gibi nedenlerle oldukça sorunlu bir uygulamadır” diye konuştu.

GÜÇLÜ KOORDİNASYON OLMALI

Yalçın, sorunlara yönelik çözüm önerilerini sunarak, “Öğretmen yetiştirme sisteminde son yıllarda kararların sık değiştiği dikkate alındığında, öncelikle Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversiteler arasında güçlü bir koordinasyon sağlanmalıdır. Öğretmenlik mesleğinin statüsü, öğretmenlerin hakları, sorumlulukları meslek kanunu ile düzenlenmelidir” çağrısında bulundu.

ÖĞRETMENLİK CAZİP HALE GELMELİ

“Öğretmenlik mesleğinin statüsü ve hakları kaybedilmemeli” diyen Yalçın, şunları kaydetti: “En başarılı gençleri öğretmenlik mesleğine çekmek ve bu kişilerin meslekte kalmalarını sağlamak için öğretmenlik mesleği daha cazip hale gelmelidir. Ayrıca öğretmen maaşları artırılmalı. Kariyer sistemi kurulmalı, mesleki özerklik geliştirilmeli, öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmaları teşvik edilmelidir.”

15 Mart 2019 - Eğitim

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Ayşen Uran - Bunlar laf salatası yetkili sendika sanki başkası sendikacılıktan bi haberler.Sözleşmeli öğretmenlik gelirken neredelermiş?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mart 00:04
01

inan - iş işten geçmiş insanlar sefil olmuş arkadaş konuştu.hani eylem

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Mart 11:03

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?