Reklamı Kapat

Türkiye için AB masası yeniden kuruluyor

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin en üst düzeyde karar alma organı olan Ortaklık Konseyi’nin 54. Toplantısı bugün Brüksel’de yapılacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin en üst düzeyde karar alma organı olan Ortaklık Konseyinin 54. Toplantısı’nın bugün Brüksel’de yapılacak. Yaklaşık 4 yıllık aradan sonra ilk kez yapılacak ve Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil edeceği toplantıda siyasi ve ekonomik kriterler, AB müktesebatına uyum ve Türkiye-AB ilişkileri masaya yatırılacak.

Ankara Anlaşması kapsamında kurulan Ortaklık Konseyinin 54. Toplantısı bugün Brüksel’de yapılacak. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ankara Anlaşması kapsamında kurulan ve Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin en üst düzeyde karar alma organı olan Ortaklık Konseyinin 54. Toplantısı’nın bugün Brüksel’de yapılacağı bildirildi. Yaklaşık 4 yıllık aradan sonra ilk kez yapılacak olan toplantıya, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı katılacak.

AJANDADA SİYASİ VE EKONOMİK KRİTERLER İLE AB MÜKTESEBATINA UYUM VAR

Toplantıda AB’yi ise Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi FedericaMogherini ile Avrupa Komisyonunun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi JohannesHahn temsil edecek. Türkiye ve AB tarafı, toplantı öncesinde gayriresmi formatta bir araya gelerek dış politika konularını ve bölgesel gelişmeleri değerlendirecek. Üye ülke temsilcilerinin de bulunacağı Ortaklık Konseyi toplantısında katılım müzakereleri, siyasi ve ekonomik kriterler, AB müktesebatına uyum, vize muafiyeti süreci, Gümrük Birliği’nin işleyişi ve mali iş birliği başta olmak üzere Türkiye-AB ilişkilerinin farklı boyutları masaya yatırılacak.

15 Mart 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?