Reklamı Kapat

Emeklikte yaşa takılanlar yasası çıkacak mı? İşte EYT'de son durum

Emeklikte yaşa takılanlar internette yeni açıklamaları ve İstanbul'da yapacakları miting için gelişmeleri araştırıyor. EYT'ye dair son resmi açıklama Bakan Selçuk'tan gelmişti. İşte EYT'de son durum

Büyütmek için resme tıklayın

Emeklilikte yaşa takılanlar her gün son durumu merak ediyor. EYT'liler seçim öncesi yasanın çıkacak ümidini taşırken konu ile ilgili en son açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan gelmişti.

Bakan Selçuk, 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) haklarının verilmesini isteyen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'ye cevap vererek "Bu konu gündemimizde yok" açıklamasında bulunmuştu.

EYT'LİLER İSTANBUL'DA MİTİNG YAPABİLECEK Mİ?

EYT'liler adına kurulan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Boran Özüpak, İstanbul mitingi hakkında sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Özüpak, EYT mitingi için İstanbul Valiliği'ne ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne başvurulduğunu belirterek cevap beklediklerini kaydetti.

Özüpak yaptığı açıklamasında "#EmeklilikteYasayaTakılanlar 17 Mart 2019 Maltepe mitingimiz için valilik onay yazısını beklemekteyiz. Bugünkü alınan cevap, "hazır olunca haber vereceğiz."

#DavasinaSahipÇıkan1milyonEYT ile biz hazırlığımızı yapıyoruz.

#EytliİstanbulMitingineHazır” ifadelerine yer verdi.

CİMER'DEN EYT CEVABI

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)'ne başvuru yapan EYT'li vatandaşlara konu hakkındaki sorulara "5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları mülga 506 ve 2925 sayılı Kanun hükümlerine göre belirlenmekte olup, 506 sayılı Kanuna tabi malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına prim ödeyenlerin, bu sigorta kollarından aylığa hak kazanıp kazanmadıklarının tespitinde; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma, sigortalı işten ayrılma ve Kurumdan yazılı istekte bulunma koşullarının yerine getirilmesi aranmakta, bu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalıya aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır.

Diğer taraftan; başvurunuzda belirtilen talebinize ilişkin olarak, yasal düzenleme gerekmekte, yasal düzenleme yapma yetkisi de T.C. Anayasası gereğince Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunmakta olup, Kurumumuz kanunların uygulayıcısıdır." şeklinde cevap verdi.

# EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) İLE İLİŞKİLİ:

13 Mart 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?