Saadet, mağduriyete el attı

Saadet Partisi, büyük bir sorun haline dönüşen emeklilik sistemi ile ilgili yeni bir düzenleme talep etti.

Saadet Partisi, büyük bir sorun haline dönüşen emeklilik sistemi ile ilgili yeni bir düzenleme talep etti. Geçen yıl getirilen EYT İle 1999 sonrası SGK girişi olanların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için kanun teklifi verildi.

TBMM BÜROSU

Geçtiğimiz yıl genel seçim öncesi toplumda oluşan büyük bir talebi dikkate alarak Erken Yaşta Emeklilik için düzenleme yapılması 1999 sonrası sigorta girişi olanların mağduriyetine sebep oldu. 1999 Eylül ayını referans alan sistemde, bir gün sonra SGK kaydı olanlar emeklilik hakkından yararlanamadı. Bu ise büyük mağduriyetlere sebep olmaya başladı.

ARIKAN İMZAYI ATTI, TEKLİF KOMİSYONDA

Saadet Partisi ise bu sorunu çözmek için harekete geçti. 1999 ile 2008 yılları arasındaki SGK kanuna tabi olanlar için kademeli emeklilik sisteminin devreye alınmasını istedi. Saadet Partisi Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan imzasıyla TBMM Başkanlığına kanun teklifi verilerek mağduriyetin giderilmesi için harekete geçildi. ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ başlığı ile verilen kanun teklifi TBMM Başkanlığı tarafından Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi. Teklif önce komisyonda ele alınacak, sonrasında ise eğer ‘onay’ alırsa TBMM Genel Kuruluna gelerek oylanacak.

KANUN GEREKÇESİNDE ADALETSİZLİK OLDUĞU VURGULANDI

Komisyona ulaşan kanun teklifinin gerekçesinde ise “Türkiye'de emekli maaşlarının yetersizliği ciddi bir sorundur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜÎK) verilerine göre, 2023 itibarıyla emekli maaşları, artan yaşam maliyetlerine yetişememiştir. 2022 ve 2023 yıllarındaki yüksek enflasyon, emeklilerin satın alma gücünü olumsuz etkilemiştir. Birçok emekli, temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanmaktadır. Türk emeklilik sistemi, özellikle 2024 yılında daha büyük bir krizle karşı karşıyadır. Memur, esnaf, çiftçi ve işçi emeklileri arasındaki eşitsizlikler, genel maaş yetersizlikleri ve adaletsiz gelir dağılımı, toplumun daha geniş sorunlarını yansıtmaktadır. 7438 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan EYT düzenlemesinin yetersiz ve dar kapsamlı uygulanması ve tüm emekliler için adil bir gelir sağlanamaması kabul edilemez. Özellikle 08 Eylül 1999 sonrası işe girenlerin de yaş geçiş şartının daha esnek hale getirilmesi, emekli aylıklardaki farklılıkların azaltılması, adil ve sosyal devlet ilkelerinin bir gerekliliğidir” ifadeleri kullanıldı.

9 BİN GÜN VE 45 YAŞ İLE EMEKLİLİK

Biri yürütme olmak üzere dört maddesi olan kanun teklifinde söz konusu 1999 ile 2008 yılları arasında mağdur olanlara ilişkin düzenleme şu madde ile talep edildi: “8/9/1999 tarihinden 30/4/2008 tarihine kadar ilk defa sigortalı sayılanlar 45 yaşını doldurmuş ve 9000 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalan primi ödemiş olması şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.”

Saadet, mağduriyete el attı

12 Şub 2024 - 04:30 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

05

Serkan Demir - Saadet partisine aynen katılıyorum. Önüne gelen değil, pirim ödeyen emekli olabilmeli.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 20:59
03

a* - ÖRNEKLEME: Ödenen prim gün sayısı * (devletin belirlediği %lik artışa+ilkokul,o.okul,lise, önlisans,lisans,Y.lisans,doktora, doçent,prof lar için+2şer puan)ekleme sistemi; eşitliği sağlar, maaşını yükseltmek isteyen ya tahsilini yükseltir yada aldığı maaşla primgün borçlanıp,ödeyerek yükseltmesi lazım. Tahsilini yükseltse de , gün satın alsada insanın zoruna gitmediği gibi başkalarının da tepkisini çekmez. 3600 gün, 5000 gün, 9000 gün ve üzeri pirim ödeyenlere maaş artışları orantılı yapılmadığı için emekliler arasında da sürtüşmeler çekişmeler kırgınlıklar oluyor. Bu kimin işine geliyor bilemiyiom. Kimsenin rahatsızlık duymayacağı, sürtüşmeleri ortadan kaldıracak, mevcut emekli ve çalışanların da yukarıda örnekleme yoluyla belirttiğim usuller çerçevesinde intibak yapılarak geçiş yapılmasını ümit ve talep ediyor çalışmalarınızda başarılar kanun koyucuların hakkaniyet ve azimle bunu çözmelerini diliyorum. Fakirler, özürlüler onlar için hakkaniyete uygun ayrı bir sistem geliştirilmeli o da sıkı denetimle yapılmalı.

Hakkaniyete daha uygun çözümler de bizi mutlu eder. Aksi huzursuzlukları artırır. Selam sevgi ve hürmetlerimle.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 10:56
02

Müslüman - Onaylanması gerekiyor. 9000 gün prim 25 yıl ediyor. adam daha ne yapsın 25 yıl çalışmış. Adalet li olmak gerekmez mi?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 09:34
01

Mehmet - Sayın Editörü ve Milli Gazete Okurları.

Ulusal anlamda, Her insan Layık olduğu hayatı yaşar. Yaradan Allah a yaşatır. Ben buna inanır, bunu bilirim.

Hastalık, Deprem, Fakirlik, Zenginlik, vb olaylardan ders almalıyız.

Bende Deprem bölgesinden biriyim. Düşünün, Deprem bölgesinde insanların ev, barınma, tucaret, iş, aş, Para, çok zor.

Önümüzde öğrenciler için ÖSYM sınavı var.

Deprem bölgesinde çocuklarımızdan, hala SINAV ÜCRETİ alınıyor.

Ben diyorum ki,

Tayyip Bey hükumeti, depreme rağmen hala öğrencikerden SINAV ÜCRETİ alıyorsa, demek ki neymiş, bizler Tayyip Beyi ve ADALETSİZLIGINİ hak etmişiz.

Ben diyorum ki,

Bizlerin hak etmezsek, Yaradan Allah Deprem bölgesinde bizlerin çocuklarından sınav ücreti aldırırmıydı?

Ben artık hiçbir olaya haksızlık olarak bakmayı bıraktım. Yaradan Allah' in takdiri diyorum.

Saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 08:54

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi