Reklamı Kapat

Yargı, yaralarını sarıyor!

HSK, 19 bin 300 hâkim ve savcıyı ilgilendiren ‘yargı etiği bildirgesini’ açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Son 15 yıldır atlattığı badirelerle yara alan yargıda, şimdi yeni bir gelişme yaşanıyor. Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) başkan ve üyeleri, basının karşısına çıkarak, Yargı Etiği bildirgesini açıkladı. Bakan Gül’ün okuduğu bildirge “Bağımsızlık, tarafsızlık, hak ve özgürlüklerin önemi, insan onuru, doğruluk, dürüstlük, saygı ve nezaket” gibi kavramları öne çıkarıyor.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerinin tamamının katıldığı ‘Yargı Etiği Bildirgesi Tanıtım Toplantısı’ HSK Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz ve üyelerin tamamının hazır olduğu toplantıda bildirgeyi Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıkladı. 

BAĞIMSIZLIĞA VE TARAFSIZLIĞA VURGU YAPILIYOR

Bildirgenin özellikle iki noktasının altını çizen Gül, “Bildirgeye yansıyan ilkeler aslında yaşayan değerlerdir. Bildirgeyle mesleğin yazılı olan veya olmayan davranış kuralları bütünlük içinde bir araya getirilecektir. Bildirge yaklaşık üç yıl süren bir hazırlık sürecinden geçerek, bizzat meslekten hâkim ve savcıların aktif katkısıyla hazırlanmıştır. HSK olarak sadece bir mutabakatın sözcülüğünü yapıyoruz. Bildirge, en başta bağımsızlık ve tarafsızlığın önemine, hukukun, hak ve hürriyetlerin üstünlüğüne, insan onurunun, doğruluk ve dürüstlük gibi değerlerin önceliğine, saygı ve nezaketin, mesleğe yakışan olgun davranışların değerine vurgu yapıyor” açıklamasında bulundu.

BİRTAKIM GÜVENCELER GETİRİYORUZ

“Hile ve kumpaslarla hukuku çiğneyenlerin, vicdanını terör örgütüne esir edenlerin Türk yargısı içinde yeri yoktur, olmayacaktır.” ifadesini kullanan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Açıklanan reform belgesi ile hâkimlere atama, yer değiştirme kararnamesi dahil birtakım güvenceler getiriyoruz. Hâkimlerin bağımsız ve tarafsızlığını güçlendirici ilkeleri belirleyip bunları da hâkim ve savcıların dikkati ile kamuoyunun ve yargının hizmetine sunacağız” dedi.

ADALET, VİCDANA EMANETTİR

 Gül, bildirgenin, yargı mensuplarının kararlarıyla, tutum ve davranışlarıyla tartışmalardan uzak durması gerektiğini işaret ederek, “Adalet, yargı mensubunun vicdanına emanettir. Bir niza çıkmış ve önünüze konmuşsa, hukuk adına son sözü söylemek size aittir ancak nihai söz ve karar hakkı, sözün ve kararın sosyal itibarını tek başına kuramaz. Doğru ve adil olan kararın doğru ve adil olarak anlaşılması da gerekir” diye konuştu.

12 Mart 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?